Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sevak5quad
Subiect Autor

Pompa de Benzina

20 Mai 2013, 16:22

Nu stiu daca s`a mai discutat(imi cer scuze anticipat daca da) in schimb am o dilema. Trebuie sa imi inlocuiesc pompa de benzina pt a a cedat.pe ea sunt marcaje VW seat audi si skoda. Pompa trebuie sa fie exact modelul masinii mele ? 1,4 benzina 75 cai? sau pot lua si de la seat ibiza sau vw golf cu aceleasi configuratii ? Sii daca stie cineva un complex de dezmembrari unde as putea gasi ?sau chiar online ? as fi foarte recunoscator

kalimdor

Re: Pompa de Benzina

20 Mai 2013, 18:04

Salut,pompa de benzina o gasesti sub bancheta din dreapta,ridici mocheta si o sa vezi un capac in care merg niste fire.Ridici capacul cu grija,trebuie sa iasa usor si sub el este pompa.Pompa are culoarea alba si pe ea o sa vezi doua coduri.Unul e codul producatorului pompei,daca e VDO incepe cu A2C.... si celalalt e codul de piesa VW si incepe cu 6Q0.....Dupa codul de piesa poti sa comanzi pompa,sau daca vrei sa iei de la dezmembrari nu conteaza daca provine de pe Polo,Fabia sau alta masina din grupul VAG,atata timp cat se potiveste codul.
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

sevak5quad
Subiect Autor

Re: Pompa de Benzina

04 Iun 2013, 18:03

Mersi mult ! Am rezolvat la dezmembrari . am avut noroc sa gasesc o masina exact ca a mea. Mersi inca o data pt raspuns!