Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ancusorin
Subiect Autor

Deschidere usa sofer

20 Mai 2013, 11:49

Salutare, iarna ce a trecut au fost cateva momente cand usa soferului n-a vrut sa se deschida din telecomanda decat dupa mai multe incercari. Odata cu venirea caldurii problema a disparut insa se aude cum motorasul pt deschiderea usii trage greu mai incet decat la celelalte usi, se aude un carait mai lung. Aveti idee daca trebuie gresat ceva pe la mecanismele din usa si daca da unde se afla acele mecanisme?

dany19940
Moderator

Re: Deschidere usa sofer

20 Mai 2013, 14:35

Mai degraba trebuie spalat broasca si re-unse piesele interne. Asta inseamna sa desfaci usa bucati, sa scoti broasca si abia apoi ai acces la partile ei componente.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

quatrocaminos

23 Mai 2013, 22:04

salut am si eu o problema cu deschiderea centralizata
1. inca de cand am cumparat masina telecomanda de pe cheie nu mai functioneaza dupa 2-3 zile. nu se mai aprinde beculetul de pe ea. inlocuiesc bateria din cheie, sincronizez telecomanda si dupa cateva zile nu mai functioneaza.
2 de la atata folosire a incuietorii de pe usa sofer aceasta nu mai functioneaza: practic nu mai pot inchide din cheie, cand rasucesc cheia dreapta pt a inchide usa, cheia se impotmoleste la jumatea cursei si scartie grav aproape blocandu-se acolo. nu stiu daca in broasca aia nu exista un arc sau ceva care in mod normal face cheia sa revina in pozitie verticala dupa folosire, dar la mine cred ca arcul respectiv e rupt ,oricum nu mai functioneaza.

dany19940
Moderator

24 Mai 2013, 07:06

Asta e consecinta spalarii cu spuma activa. Intra in yale, si blocheaza acei catei interiori, precum si restul de piese destul de sensibile de altfel (antimoniu). In fiecare yala este si un arc de revenire a mecanismului in pozitia de repaos, Daca butucul nu mai face acea miscare, de obicei inseamna ca una din piesele de care e agata arcul s-a rupt. Din cate stiu ar fi un kit de reparatie pentru yale, dar nu-i stiu codul. Am vazut pe ebay. Telecomanda ta pare a consuma mult curent de iti termina bateriile asa repede. De ce nu o duci la un electronist sa incerce o reparatie, dar sa nu se atinga de partea de emisie. Poate este vreun condensator electrolitic in paralel cu bateria care are curent de fuga, cauzand descarcarea acesteia. Sau poate ai butoanele uzate la ea si iti apasa intermitent pe unul din butoane cat ai cheia in buzunar, rezultatul fiind acelasi.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nmihai67
Michel-Angelo

24 Mai 2013, 08:27

Si eu nu am putut sa folosesc cheia in butuc aproape 2 ani, am comandat pe Ebay acel "kit reparatie butuc" pentru Seat . O PORCARIE !!
Seamana perfect . Dar are o toleranta prea mare la un anumit punct , si prin urmare nu poate fi folosit.
Am desfacut butucul - atentie mare !!- necesita cunostinte foarte bune de intelegere mecanica fina ! Am pierdut cateva ore bune sa-l reansamblez.
Am curatat bine acele 4 piese de antimoniu de depuneri, am scos si uns piesele microfine din butuc, si intr-un final dupa ce m-am prins ca chitul de reparatie nu se potriveste 100%, mi-am pus piesele vechi originale la loc.
Nu necesita deschiderea fetei de usa sau altceva pentru scoaterea butucului !!!
Bafta !
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

24 Mai 2013, 08:58

Mihai, chestia cu curatarea se aplica in cazul cand nu ai nici-o piesa componenta rupta. Dar daca ai? Mai exista alternativa sa iei un butuc SH si iei de la el ce ai nevoie, daca zici ca acel kit are tolerante mari. De aia e bine sa mai dai cu WD40 din cand in cand in yale, sa le faci o spalare. Sunt multi la care butucul de la portbagaj e blocat complet, la unele nici cheia nu mai intra.

nmihai67
Michel-Angelo

25 Mai 2013, 04:01

De acord cu ce spui tu Dany, dar nu ajuta cu nimic acel chit nenorocit :(
Este atat de parsiv facut incat FOARTE greu iti dai seama ca nu poate functiona.
Chitul vine parca din 4 piese, se pot folosii 3 din ele . A 4-a , cea care inchide totul, este o nemernicie, prin urmare poate fi folosita partea originala, crede-ma acea parte nu se rupe, are rol de ansamblu si fixare.
Second hand este alegerea corecta!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator

25 Mai 2013, 06:38

La mine inca n-a fost nevoie sa inlocuiesc nici-o piesa la yale si sper nici sa nu fie nevoie, pentru ca le intretin...totusi. Dar, preventiv, am 3 butuci SH adunati in decursul timpului.

dude13grade

13 Apr 2016, 21:26

A gasit cineva un kit de reparatie bun pt toledo? Sau codul sa pot face comanda...se potriveste butucul de pe Alta masina gen golf, Skoda?

Sent from my Tab2A7-10F using Tapatalk

dude13grade

16 Apr 2016, 16:32

Trebui unse cu ceva anume sau merge cu vaselina?

dany19940
Moderator

16 Apr 2016, 17:27

Vaselina alba dau eu. Ar merge si grafitata cred.

dude13grade

17 Apr 2016, 07:51

Mersi

marianos

26 Sep 2016, 07:12

Salutare colegilor. De curând o problema la deschiderea uși pe stânga fata, simptome: dau să deschid din telecomanda , câteodată vrea ,câteodată nu. Bag cheia în butuc rotesc se deschide , becurile din ușă și plafoniera se aprind , celelalte uși se deschid din cheie si telecomanda. Întrebarea e cum pot scăpa mai ușor ,pot folosi spray de curățat și de uns? Unde se introduce? Multumesc

ancusorin
Subiect Autor

26 Sep 2016, 09:02

La mine s-a rezolvat doar prin inlocuirea "broastei" . Am luat de la Autokarma Bugiad cu 108 lei.

marianos

26 Sep 2016, 10:00

Asta cu schimbatul ,, broaștei" cum zici tu o știu că am aplicat-o la două uși , una am spart-o iar alta am inlocuit-o dar mă gândeam că o ,, păcălesc" cu altceva,motorasul se aude de parcă îl îngrădește ceva,merge mai greu , nu poate să-și facă treaba