Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cielechi
Subiect Autor

Cordoba an95 probleme amortizoare

17 Mai 2013, 20:42

Salutare! am un cordoba din 1995, 1.6 benzina si am schimbat telescoapele de pe fata cu unele luate de pe un passat din 1994.precizez ca pasatu avea motor de 1.9. Problema e ca imi sta foarte ridicata de fata masina....si am o planetara care imi batea numai in curbe acuma imi bate non stop. Mai pot face ceva?

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Cordoba an95 probleme amortizoare

18 Mai 2013, 03:49

Bine nu cred ca ai facut. Mai bine spune cum ai ajuns la concluzia ca amortizoarele se potrivesc de la Passat la Cordoba?
Doar lungimea? Pai trebuie sa tii cont si de greutatea pe punte si de arcuri respectiv gradul de tarie. :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Cordoba an95 probleme amortizoare

18 Mai 2013, 06:46

Amortizoarele nu dicteaza inaltimea masinii ci arcurile.
Amortizoarele nu fac decat sa amortizeze miscarile oscilatorii pe verticala ale masinii care este sustinuta de arcuri.
Daca s-a modificat inaltimea este posibil ca masina ta sa stea pe amortizoare, acestea fiind prea lungi.
Daca se modifica inaltimea masinii se modifica si locul unde lucreaza rolele planetarei, daca pica pe o zona uzata mai tare va scoate zgomote specifice de bucurie.
:hi
Eu as verifica si daca mecanicul a montat bine ansamblul arc amortizor pe masina. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine