Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dorulakis
Subiect Autor

Panou sigurante Leon 1P Facelift

27 Dec 2009, 01:19

Hello,
Am un leon facelift, si la 1 miutza de km am ramas fara lumina la proiectorul stanga[in dreptul soferului]. Dupa lupte seculare am reusit sa desfac proiectorul, care are se pare un bec h11 si nu h3 cum scrie in cartea tehnica. Becul se pare ca nu e ars, de fapt lumineaza putin si asa...galbui cand e in locas, ca si cum ar fi pe moarte. Dupa ce l-am scos din locas si conectat direct la baterie lumineaza bine. Asadar acum dau vina pe siguranta.
Apare problema: unde se afla tabloul acela blestemat cu sigurante la leon 1p facelift. In manualul tehnic zice ca ar fi in stanga volanului, dar acolo am gasit doar niste relee. Documentandu-ma pe forul unii ziceau ca e in stanga bordului, trebuind sa scot un plastic de langa cheder. Am incercat, zau ca am incercat sa-l scot dar nicicum nu am reusit. A ajuns cineva la acel panou de sigurante? daca da....vreau niste indicatii mai precise despre cum scot plasticul acela de langa cheder, ca m-am chinuit si raschinuit sa il scot, si nu vreau sa rup ceva - sa trag ca mutu...
Oricum poate merg in service la garantie cu ea, nu sunt sigur daca e siguranta sau alt tip de probl.
Merci
Leon 1p 1.9/90cp + revo, facelift, alb, preference
doru_cu_motoru@y
Jante tabla, 0 imbunatatiri, in asteptare de tatuaje

Roger
Moderator

Re: tablou sigurante - cum ajung la el leon 1p facelift

27 Dec 2009, 02:12

Panoul de sigurante se afla in partea stanga a bordului, sub blocul de lumini.
Din ce ai descris tu, nu cred ca ai nicio problema cu becul de la proiector. Cred ca ai activata functia "cornering".

In afara de asta, este recomandat sa mergi cu proiectoarele aprinse doar pe timp de ceata. Restul...e canacan.

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 11:44

Nu aprind proiectoarele decat at. cand nu vad la 20m, si chiar ii urasc pe cei care merg cu ele aprinse....mi se pare o marlanie.
Revenind la oile noastre: vreau sa imi repar problema cu becul deoarece mi se aprinde in bord acel led ce indica "bec ars" si ma cam dispera, ma uit tot timpul la el - osesiv. Nu stiu la ce te referi cu functia cornering, dar eu inca suspectez siguranta din moment ce unul din proiectoare merge normal, celalalt da o luminita galbuie abia observabila, ca si cum nu ar avea tensiune, si in plus pe bord am aprinsa alarma de bec-ars.

Revin cu intrebarea si anume cum dau de tabloul de sigurante la leon 1p facelift: nu e sub blocul de lumini, se vede ca merg niste fire spre partea lateral-stanga a bordului insa acel "capac" ce are 30 cm lungime si e acoperit de cheder nu vrea sa iasa. Acolo or fi sigurantele sigur? in lateral-stanga, capacul fiind acoperit putin si de chederul usii? Heeeeeeelp

ps: se schimba sigurantele pe garantie? sa nu mai incerc sa o mesteresc? am 1000 de km cu masina si 2 sapt. de cand am luat-o :(
doru_cu_motoru@y

TIBI

27 Dec 2009, 12:05

Dorulakis scrie:
Nu aprind proiectoarele decat at. cand nu vad la 20m, si chiar ii urasc pe cei care merg cu ele aprinse....mi se pare o marlanie.

esti d'al meu :wink: :lol:

revenind la locatia sigurantelor...mi-e greu sa cred ca la modelul nou le-au pus in alta parte.pe partea stanga cum deschizi usa.ia-le pe rand si vezi care e arsa.nu-ti schimba nimeni siguranta pe garantie,doar daca e o problema mai grava
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

mususk266

27 Dec 2009, 13:05

sigurantele nu se schimba pe garantie, sunt consumabile, eu le-am schimbat de 2 ori in juma de an, acum nu mai sunt probleme.
costa cam 20-30 lei.
eu zic sa te duci acum, macar pe viitor vei sti cum se desface
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

DaniTorz

27 Dec 2009, 13:10

sunt 2 panouri de sigurante, unele cum deschizi usa soferului(nu intri in masina), in partea stanga are un capac , adica sub stalp, unde se vede doar o parte din bordul masini , iar celalalt e la motor, (dar acolo sunt numai releuri)
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit

Roger
Moderator

27 Dec 2009, 13:33

Durulakis, uite poza din manualul de 1P, cu cele doua locatii unde se afla sigurantele. De aici ti-am dat informatia.
Imagine

Desi pare mai logic ca acel capac sa fie in lateral, te sfatuiesc sa tragi cu incredere de capacul care apare in poza de mai jos (cel care are o latura acoperita de cheder) spre exterior. Eventual vezi daca nu cumva are o mica "fanta" unde am marcat eu cu sageata, in care ar intra capatul de la cheia de contact:
Imagine

Initial am crezut ca ai functia "cornering" pentru ca nu ai specificat ca ai erori in bord. Aceasta functie are rolul de a apride/stinge proiectorul atunci cand virezi stanga-dreapta.

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 14:07

yeap...am ajuns la tabloul de sigurante. Nu inteleg cum a fost amplasat atat de tampit, adica acoperit de cheder.
Numai ca am facut-o degeaba, fata de polo'ul meu vechi, am avut surpriza sa gasesesc doar cateva sigurante, sunt vreo 12 de toate. Deci....nici urma de vreo siguranta dedicata pentru proiectoarele de ceata. Deasemenea nu am vazut sa fie arsa vreuna. Asadar nu cred sa fie de la sigurante, ori siguranta pt. proiectorul de ceata e ascunsa atat de bine incat nu o gaseste nimeni.

Becul de la proiectorul de ceata nu e precis de vina, pt. ca l-am scos afara, alimentat direct de la baterie si lumineaza. Cand sta in locasul lui....pauza - lumineaza ca si cum ar primii 2 volti din 12v - adica galbui si foarte foarte slab. Sigurantele de la bord nu am vazut sa fie arse vreuna. In momentul de fatza sunt destul de nervos si pe cei de la seat, imi pare rau ca nu am fost mai atent cand am luat masina: cartea tehnica primita este de la seatul - 2008, becul din farul de ceata nu este H3 cum scrie in carte, este H11 cred, tabloul de sigurante nu se afla acolo unde scrie in carte, si o gramada de alte chestii care nu pusca cu realitatea. Deasemenea in cartea de la RAR nu mi-au scris rotile de 15, au pus doar 16,17,18.....masina venind cu 15. Si normal ca nici pe talon nu apar rotile de 15 :(( DEZASTRU. Asadar am masina noua, si sunt inafara legii cum ar veni.

Deci becul nu e de vina, siguranta dedicata pt. acest far de ceata-stanga nu exista, iar eu alte idei nu mai am. Maine la prima ora cred ca le fac o vizita, sper sa am cu cine povesti.
doru_cu_motoru@y

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 14:54

mai pun doua poze, uite ledul cu pricina:
http://img199.imageshack.us/i/ledalarm.jpg/
si...tabloul de sigurante - stanga bordului, unde nu am gasit niciuna legata de proiectoarele de ceata
http://img199.imageshack.us/i/sigurante.jpg/
doru_cu_motoru@y

Roger
Moderator

27 Dec 2009, 15:15

M-am mai uitat pe carte si pe pozele de la tine. Posibil sa ai probleme cu cablajul/mufe.
Fiind in garantie, mergi la ei la service, sa rezolve.

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 18:13

are cineva un manual sau o carte tehnica pentru leon 1p facelift? ma intereseaza in special sigurantele, mai exact care de ce raspunde, pentru ca nimic din ce am eu in cartea tehnica nu coincide cu "realitatea din teren", si de azi-dimineata caut o carte sau ceva referitor la partea electrica si....nimic. Sunt aceste informatii secrete? chiar trebuie sa merg la reprezentanta sa schimb o siguranta ori un bec? :(
doru_cu_motoru@y

BALTAZAR2003
Moderator

27 Dec 2009, 18:29

Salut,
Citeste manualul de utilizare pe care il ai de la reprezentanta, acolo se afla scris tot ce este necesar sa stii despre masinuta ta, inclusiv, unde, cate si ce valori au sigurantele.
Daca dai o cautare pe forum vei gasi manuale, inclusiv in limba rusa...
Daca este masina in garantie mai bine te duci la service sa nu ai alta problema, daca se aprinde dar nu la intensitatea maxima, ori vezi setarile facute in meniul computerului...tot manualul te lamureste despre ce si cum... :shock:
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 20:20

dupa cum am scris mai sus manualul meu de utilizare primit este unul in limba romana, si nici nu e macar pentru leonul ce l-am cumparat, si in plus e incomplet....e o traducere in bataie de joc. Daca vrea cineva sa ma ajute cu un manual de utilizare pentru leon 1p facelift in engleza ori chiar un manual de service ar fi extraordinar. Din cate stiu nu prea sunt publice chestiile astea si tocmai de-aia il rog sa imi trimita un pm.
Fac acest apel pt. ca am cautat deja pe forum si nu am gasit nicaieri, nici in elgleza si nici in rusa vorba lui baltazar.
doru_cu_motoru@y

BALTAZAR2003
Moderator

27 Dec 2009, 20:55

:D Te contrazic, daca ai sa citesti cu atentie manualul, ai sa vezi ca este foarte complect, daca nu este pentru modelul tau de masina...da fuga la dealer si schimba-l, cu toate ca ma indoiesc ca au gresit, contine exact ce trebuie sa stii pentru a exploata in conditii optime masina. Normal la cumpararea unui nou automobil ai primit o mapa in care se afla manualul de utilizare si cel de mentenanta, in care se trec reviziile.
Foloseste functia cautare...ai sa fii surprins ...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Dorulakis
Subiect Autor

27 Dec 2009, 21:22

da baltazar, am primit o mapa cu manualul unde scrie ca proiectorul de ceata e H3[am cumparat h3, dar cand l-am scos afara din locas era de fapt h11]- asa e la seatul facelift, mai scrie in carte ca sigurantele se afla in stanga volanului, de fapt ele sunt langa cheder cum deschizi usa, altceva:pozele din manual referitoare la casetofon, faruri, anumite plastice, etc nu coincid deloc cu realitatea. Chiar si cartea de ident. primita de la rar odata cu masina nu are trecuta dimensiunea de cauciucuri cu care a venit aceasta, si anume 15''. Sugestia primita a fost: circula asa 2 ani pana trebuie sa faci ITP'ul.......so no comment. Pozitiile unde scrie in carte ca ar trebui sa fie anumite sigurante sunt goale...deci stiu eu ce vorbesc aici. Masina e foarte buna, pacat ca ai nostrii nu stiu sa o vanda si isi bat joc de cumparatori. Pe scurt am folosit functia de cautare, altfel nu ajungeam aici, dar la fel ca si in cazul cartii de identitate, se pare ca si la cartea masinii " s-a produs o gresala pentru care ne pare rau ".

Deci mai fac 1 apel: are cineva o carte in engleza pt. seat leon 1p facelift?
doru_cu_motoru@y