Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bogdan bgd
Subiect Autor

taierea liniei duble

13 Mai 2013, 00:05

Am si eu cateva nelamuriri,daca ma poate ajuta cineva.Vroiam sa parchez,cautam un loc de parcare,am trecut pe langa el(locul de parcare) am oprit am bagat in marsarier m-am asigurat stanga dreapta,liber.Moment in care un alt "conducator"ce venea de pe celalant sens de mers a decis sa faca stanga sa intre in acel loc de parcare,calcand linia dubla continua ce separa cele doua sensuri de mers.Inevitabil sa produs si tamponarea ca nu am m-ai avut timp sa franez( nu m-am gandit ca o sa taie linia dubla continua sa parcheze acolo).Am incercat sa ma inteleg pe cale amiabila cu dumnealui insa el considera ca si eu am partea mea de vina ,fapt pt care nu a vrut sa imi de -a asigurarea lui. .Iar acum nelamurirea mea este: sunt si eu vinovat ca nu m-am asigurat la mersul cu spatele?

GabitZZu
Gypsy

Re: taierea liniei duble

13 Mai 2013, 00:18

Poate sunt eu prost sau am luat permisu pe ochi frumosi,parcarea se face ori cu fata ori cu spatele,deci ai procedat bine,el nicidecum nu avea cum sa taie linie dubla continua,deci,mergi la politie :hi
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

catalinutzu

13 Mai 2013, 00:38

Depinde ,pe tine poate sa te incadreze ca nu te-ai asigurat la mersul cu spatele,ala putea sa apara de oriunde,grija ta era sa nu ai obstacole in spate,dar este de analizat treaba
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

HUNTER
HUNTER

13 Mai 2013, 06:41

cum spune si Catalin, e de analizat.
oricum, el, clar este vinovat ca taiat linia continua. e posibil ca tu sa nu ai parte de vina, deoarece, pe partea ta de drum, nu era nimic, te-ai asigurat iar prin faptul ca celalalt a savarsit o contraventie,taind linia continua, tu l-ai lovit. adica nu se poate aplica, dupa parerea mea, pt tine, sarvarsirea contraventiei de a nu te asigura la executarea manevrei de mers inapoi.
o sa culeg informatii cu privire la speta ta, si o sa le expun aici.
pana atunci, mergi la politie, pt ca legea spune ca: daca nu se poate face constatare amiabila, politia este abilitata sa stabileasca procedurile in continuare.

GabitZZu
Gypsy

13 Mai 2013, 06:54

A spus clar ca s-a asigurat inainte,asa ca nu este el de vina ca ala trece ca bizonu peste linia dubla.Culpa comuna sigur nu va fi.
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

catalinutzu

13 Mai 2013, 07:05

Da deacord s a asigurat,dar militianu nu te crede pe cuvant,o sa zica ...daca celalalt este dobitoc trebuie sa intri in el?indiferent din ce directie a aparut,putea sa treaca si pe rosu ,putea sa vina si trenul,la carte scrie clar,te asiguri pentru evitarea oricarui pericol indiferent de circumstante,dar poti sa faci altfel ca sa fii sigur,daca vezi vreun agent de circulatie pe strada intreaba ,asa ca chestie si cred ca o sa te lumineze,ca doar nu o fi dracu al dracu acum
Oricum in legislatie gasesti mereu portite de care sa te agati,astea s legile la noi ,nu sunt clare si facute ca un fel de puzzle
Imagine

OvidiuNicoara

13 Mai 2013, 07:12

Nu exista "nu o sa te creada" atat timp cand este lege negru pe alb. VEZI CA AI TIMP 24H MAXIM SA MERGI LA POLITIE , nu conteaza daca vine cu tine sau nu .
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

Liviu`s

13 Mai 2013, 10:18

Trebuie sa mergi la sectia de politie in a carei circumscriptie se afla locul incidentului, in 24 de ore de la producerea acestuia, avand in vedere ca nu s-a putut realiza constatul amiabil.
Din cele expuse de tine, parerea mea e ca este vorba de o culpa comuna.
Toledo 1.9 TDI 2007

bogdan bgd
Subiect Autor

13 Mai 2013, 11:49

Am fost la politie si am depus reclamatia,mi-au spus sa astept ca voi fi sunat,astept ca nu am ce sa fac.Insa nu inteleg de ce as putea sa am si eu partea mea de vina,eu m-am asigurat si incercam sa efectuez manevra de parcare asigurandu-ma in prealabil ca nu vine nimic din spate,moment in care atentia mea era distribiuta in partea dreapta sa nu lovesc masina care era deja parcata.Incerc sa ma resemnez ,legile din Romania sunt ambiguu.,Nu mare mi-ar fi mirarea ssa ma gaseasca vinovat si pe mine.oO zi buna va doresc

catalinutzu

13 Mai 2013, 11:53

Sa ne tii la curent ca tare curios sunt de decizia luata de militieni,si nu uita traim in Romania unde totul este posibil :cry:
Imagine

bertzi43
B-82-AJS

13 Mai 2013, 13:01

Auchhh lovisi fiatu?stai linistit nu prea are cum sa te scoata vinovat sau culpa comuna,el trebuia sa pastreze oricum distanta fata de masina din fata......cred ca o sa-si fure o amenda maricica plus daca face pe baietzasu cu politistu pe baza declaratiei tale ii poate suspenda permisul 30 zile:grin:
Ps:speram ca nu era vreun "asigurat bulgar"

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

catalinutzu

13 Mai 2013, 13:06

Bertzi nu este bgd al nostru :)))
Imagine

Bamse
Moderator

13 Mai 2013, 16:21

pt incalcarea liniei duble continua....se ia permisu...
deci nenea sa fie sanitar!!!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

LIFEPHORM

14 Mai 2013, 15:27

In mod normal, asigurarea la mersul inapoi se face: "pe tot parcursul manevrei, nu doar la inceperea ei", daca s-a produs un impact in urma acestei manevre, in mod normal un agent de politie obiectiv declara culpa comuna atata timp cat nu exista de exemplu, o proba video pe care sa se poata baza...

Situatia ta e similara cu urmatorul exemplu: Vii pe o strada care in capat are "Cedeaza trecerea" plus "Obligatoriu la dreapta". Vrei sa faci dreapta, desigur, si lovesti frontal o alta masina care vine deci, pe contrasens, din sens invers. In acest caz, e la fel, culpa comuna. Nu ai respectat indicatorul "Cedeaza trecerea", iar celalalt a circulat pe contrasens. Nu are importanta ca el nu trebuia sa se afle acolo, are importanta si ca tu nu te-ai asigurat inainte!
E destul de simplu, insa din punctul meu de vedere, doar un agent care te intelege 100% il poate scoate DOAR pe celalalt vinovat, in mod normal, (chiar daca nu este corect 100%), cazul tau e o culpa comuna!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

giuliasweet76

14 Mai 2013, 23:46

Parerea mea: daca eu fac o parcare cu spatele ma asigur in spate si in dreapta sa nu fac vreo boacana acolo si semnalizez, desigur. Pe sensul opus de mers poate sa treaca si coloana oficiala a lu Base.. ca daca e linie dubla continua nu are de ce sa se bage in fundul meu sa parcheze acolo. Si mai mult de atat.. linia dubla continua presupune ca sunt 2 benzi pe sens de mers, ceea ce nu impune sa ma asigur si din fata daca eu dau cu spatele ( ma asigur doar din spate sa nu ma pupe vreun berbec ), ca doar nu fac parcarea cu spatele de pe banda 2. Uite de aia e bine sa intri mai bine cu fata decat cu dosul in parcare. Daca ai si un martor ( doi martori ar fi excelent), ai avea mai multa credibilitate, ca altfel el poate sa o suceasca ca nu venea din sens opus ( ca n-o fi prost sa zica ca a calcat linia continua, sa intre singur in rahat). Poate si pe aia se bazeaza :ai martori? Altfel e cuvantul tau impotriva cuvantului lui!
SEAT IBIZA 6K 1.4, 60CP, 2001 viewtopic.php?f=197&t=15409