Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cry_wum
Subiect Autor

zgomot haion

27 Oct 2008, 16:52

cred ca pe toti de aici ne leaga aceeasi problema la masinutele noastre: zgomotul de haion la trecere prin gropi sau peste denivelari. ce solutii ati gasit pentru eliminarea totala/partiala a zgomotului,ce ar fi de facut?

deschid acest topic pentru ca se intensifica din ce in ce mai tare zgomotul respectiv incat azi m-am invartit 20 de min pe langa masina incercand sa gasesc posibile solutii..

idei?
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

27 Oct 2008, 17:42

Salut.
Vezi ca trebuie sa ai doi bumbi (puferi) de cauciuc, care se regleaza ca innaltime, pusi acolo pentru a tine haionul fix.
Eventual poti sa mai umbli putin si la agatatoarea fizata pe caroserie jos, unde se agata inchizatoarea haionului. O slabesti si incerci sa o lasi 1mm mai jos, pentru a tine haionul mai apasat pe cheder si puferii de cauciuc.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Testosul

27 Oct 2008, 20:20

Uite ai aici un link in care se dezbat toate zgomotele si greierasii pe care i-am descoperit la masinile noastre.
Incearca pe viitor sa dai un Search inainte de a deschide un nou topic, pentru ca este posibil ca subiectu tau sa fi fost deja discutat.
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?t=228

cry_wum
Subiect Autor

27 Oct 2008, 21:00

Testosul scrie:
Uite ai aici un link in care se dezbat toate zgomotele si greierasii pe care i-am descoperit la masinile noastre.
Incearca pe viitor sa dai un Search inainte de a deschide un nou topic, pentru ca este posibil ca subiectu tau sa fi fost deja discutat.
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?t=228

ok, my bad, din cauza nervilor produsi de zgomotele alea, aveam nevoie de raspunsuri rapide. my bad...
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine