Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

MIHAI M:1
Subiect Autor

Sunet ciudat neidentificat

07 Mai 2013, 15:07

Salut!
Am un sunet care a aparut in urma cu mai bine de un an si nu reusesc sa descopar cauza ,sunetul apare de la viteze de 30 -40 km/h si se aude cam asa ( vîc,vîc,vîc) pe masura ce viteza creste se intensifica si se transforma intr-un suierat.
Am fost cu masina la patru autoservice-uri si la cîtiva meseriasi cu renume la mine în zonă si am fost sfătuit să înlocuiesc cauciucurile( am inlocuit 2 rînduri) ,am înlocuit rulmentii si sa ajuns la cutia de viteze care functioneaza perfect si nu vad de ce sa o inlocuiesc.
Cu privire la cutia de viteze am încercat sa înlocuiesc uleiul dar nu curge mai mult de jumatate de litru din ea si nici nu intra mai mult de jumatate de litru.
Aș dori să știu dacă a mai pățit cineva ceva asemănător și dacă există o procedura anume pentru înlocuirea uleiului din cutia de viteze sau ce poate provoca sunetul respectiv mentionez că mașina funcționează perfect dar nu mai suport sunetul asta.
Aștept sfaturi .
Multumesc!
Seat ALTEA 1.9 TDI BJB 105 CP cod cutie viteze GQQ
SEAT ALTEA 1.9 TDI BJB

Amokfuto

Re: Sunet ciudat neidentificat

07 Mai 2013, 21:11

Salut , eu am avut un sunet ciudat aparea cand acceleram... era catalizatorul spart in toba, am scos-o si merge bine si numai suna.