Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Pisicu'
Subiect Autor

Scartaie cand virez volanul

07 Mai 2013, 10:13

Salutare tuturor,

Vin si eu cu o problema ce a aparut de acum o luna de cand mi-am schimbat anvelopele de iarna (sau cel putin s-a accentuat).
Prima oara a aparut (scartaitul ca de el este vorba) cand parcam cu spatele si viram de volan mult dreapta. Se auzea asa de puternic incat credeam ca a ajuns trenul in gara. Exact acest zgomot scoate, ca atunci cand opreste trenul in gara si scoate acel sunet asurzitor (pastrand proportiile).
Dupa cateva zile de la incident am observat ca se aude si in mers la viteze relativ mici, pana in 50km/h in momentul in care virez volanul dreapta/stanga.
Si ce sa vezi, de 1 mai am dat o fuga pana la munte si tot drumul pe serpentine mereu auzeam sunetul acesta.
Am observat ca se aude dupa ce merg cu masina cel putin 5-6 km...

Aveti idee de la ce poate fi?
Nu ma pricep deloc la partea mecanica asa ca sambata dau o fuga la un service sa vad despre ce este vorba, dar poate ma elucidati voi pana atunci ca sa nu cumva sa incep sa schimb pe la masina una alta si degeaba :)
Masina este 1P 1.4, 85 CP din 2008. Placutele sunt schimbate acum 8 luni.

Multumesc anticiapt :)

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Scartaie cand virez volanul

07 Mai 2013, 10:21

Dupa descriere poate sa fie rulmentii de la amortizoare. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

luci1_nuf

09 Mai 2013, 19:21

cand stai pe loc virezi stanga /dreapta si daca face galagie ii vorba de rulmenti sau flanse telescope fata( sa nu ai frana de mana trasa si nici piciorul pe frana )

Pisicu'
Subiect Autor

12 Mai 2013, 15:03

Multumesc pentru raspunsuri.
Numai in mers scoate acest sunet, nu si cand virez volanul pe loc.
Am fost ieri la service (am vazut unul nou deschis in zona Militari, dupa intrarea in Buc. de pe A1 care parea ok) iar tipul de acolo a ridicat-o pe rampa, s-a uitat pe dedesubt si a spus ca motivul este butucul/burduful de la planetara.
Era singur acolo si destul de aglomerat si a zis ca imi trimite luni toata constatarea lui si un pret pentru manopera.
Astept sa vad ce imi spune dar cred ca o sa mai trec si pe la alt service sa mai aud o opinie inainte sa ma apuc sa schimb una alta.
Daca mai aveti idei... :)
Voi reveni cu amanunte.

Costinel

13 Mai 2013, 12:32

Sal eu am avut o problema asemnatoare : doar ca era un trosnet la viraj si a fost un burduf planetara, iar 2 la virare pe loc zgomot groaznic si a fost rola intinzatoare de la accesorii.
Bafta.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp