Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

panteraroz
Subiect Autor

Cum scot cdplayer-ul?

05 Mai 2013, 08:46

Salut si Hristos a inviat,
Este vorba despre un Leon 1m pe care este montat un mp3 player pioneer si la care s-a blocat ejectul (mecanismul se aude, am scoa cd-ul cu penseta,dar prin fanta se vede ca este blocat mecanismul de eject, nu pot introduce alt cd). Nu ne batem capul cu reparatul asa incat il vom inlocui. Am mai scos/pus cd player pe Fabia mea veche, dar pe asta nu stiu sa-l scot caci nu am lamele lui pt extragere (are vreo 8 ani si era montat pe masina). Presupun asadar ca trebuie sa scot cu bordul din jur, dar cum? Multumesc de instruire.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

Re: Cum scot cdplayer-ul?

05 Mai 2013, 09:41

Adevarat a inviat!!

Iti trebuie doua chei gen astea: http://www.ebay.co.uk/itm/Seat-Aura-Ste ... 2562a6e7bf

Daca nu le ai, taie un card care nu-ti trebuie, gen card bancar, dupa o forma apropiata cu cheile de mai sus, apoi le bagi in cele doua fante, marcate in poza:

Imagine

panteraroz
Subiect Autor

05 Mai 2013, 10:25

Este valabil si pt cele aftermarket? Lamele alea nu difera? Acest Pioneer are 2 fante pe laterale.
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

Roger
Moderator

05 Mai 2013, 12:10

Tot pe acelasi principiu, da, insa s-ar putea sa fie nevoie de lamele mai lungi.