Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

edw586
Subiect Autor

problema stergator

28 Apr 2013, 18:46

buna ziua , am o problema la un stergator cand termina cursa undeva atinge ( pe partea neagra a parbrizului) m-am ales cu niste zgrieturi frumoase , ce ma sfatuiti sa fac? schimbat stergator ? de care? sunt cam nou . SEAT IBIZA 2004 1.2 12V

Bamse
Moderator

Re: problema stergator

29 Apr 2013, 16:06

care stergator atinge? unde atinge? sunt stergatoarele care trebuie? poate sunt mai lungi si atinge...dupa mintea mea in partea de sus ar fi singura posibilitate.
daca e asa, schimbi decat lamela cu una ceva mai mica.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Agigea

29 Mai 2013, 09:47

Va salut stimati colegi.
S-ar putea sa fie un pic offtopic dar cu scuzele de rigoare postez aici:
La Ibiza unui amic este o problema la bratele stergatoarelor adica s-a rupt parte de sus care prinde lamela stergatorului si m-am uitat crucis pentru k nu seamana cu un brat de stergator normal. Cel din staga este ok iar cel din dreapta este foarte ciudat plus k nu seamana cu cel din stanga. Asa este si la voi?
Masina este din 2006. Dati-mi un sfat k nu stiu cum sa o rezolv. Am cautat la dezmembrari dar nu am gasit brat dreapata . Sa-l iau nou sau se potriveste de la Polo sau de la Fabia.
Aveti idee ?
Multumesc .

dany19940
Moderator

29 Mai 2013, 13:03

Bamse, omul zice "cand termina cursa", deci presupun ca atinge plasticul de sub parbriz (grila). Asta inseamna ca nu e pus bine bratul. Deci desfacut si repozitionat sa nu se mai suie pe grila, dat mai sus cu ceva cm.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...