Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George24
Subiect Autor

Vajait in habitaclu

25 Apr 2013, 14:55

Salutare,

Am o problema mica, poate v-ati mai intalnit vreunul cu ea.Am o ibiza din 2005 si undeva la peste 80 90 km/h se aude un vajait in habitaclu ca si cum ar fi o usa usor deschisa sa un geam usor crapat.
Treaba asta se aude undeva din dreapta spate, am verificat toate chederele, am zis ca poate sunt ciupite - nimic, usa inchide bine, geamurile inchise, portbagaj am verificat chedere nimic.
Poate v-ati lovit de ea si aveti un sfat ceva.

O zi buna,

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Vajait in habitaclu

25 Apr 2013, 15:01

Rulmentul de la roata aia este bun? frana nu ramane blocata? nu ai luft la imbinarea intre aripa si bara spate in zona rotii?
Daca ai joc se poate ca de la curentul de aer sa suiere in timpul mersului.
In portbagaj sa verifici sub capitonajul de mocheta, pe laterale ai dupa polistiren cateva prize de aer, sa nu fie un capac sarit, ca da in spatele barii sapte.
Daca dai drumu la ceva muzica mai auzi?
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

George24
Subiect Autor

25 Apr 2013, 15:09

Salutare,

Multumesc pentru raspuns, nu scoate sunete ciudate roata(alta modalitate de a verifica rulmentul ala nu stiu) frana nu ramane blocata, restul o sa trebuiasca sa le verific pentru ca nu stiam de ele.
Daca dau drumu la muzica nu se mai aude...se aude usor oarecum.
O sa verific cele de mai sus si revin cu un feedback.

Multam,

BALTAZAR2003
Moderator

25 Apr 2013, 15:19

O ridici pe cric si invarti roata cu mana, asa vezi daca rulmentul scoare ceva zgomote bizare, cu toate ca este posibil ca fara greutate pe el sa nu scoata. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine