Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Bogdan Ditu
Subiect Autor

Schimbare bara fata/spate

23 Apr 2013, 21:27

Salut! Am un leon 1p reference si as vrea sa schimb barile cu unele de fr/cupra. Am auzit ca treaba asta ar merge pe casco platind diferenta dintre ele . A mai facut cineva asa ceva? Cum se procedeaza? Masina mai este 3 luni in leasing si este un casco fara franciza si as vrea sa profit de el :D

STRESS

Re: Schimbare bara fata/spate

11 Iun 2013, 20:46

si eu sunt in aceeas situatie cu tine....si eu vreau sa le schimb eu mai am 1 an de leasing dar problema e ca nu stiu ce diferenta ar mai fii sa iau o bara de fr sau cupra :D

Andrei_Nick

11 Iun 2013, 20:49

Din cate stiu doar grilele trebuiesc platite, cele de la proiectoare si cea care este pe mijloc.Din cate stiam nu este mai mult de 150-200 ron(preturi de reprezentanta).S-ar putea sa ma insel cu pretul.

Bogdan Ditu
Subiect Autor

12 Iun 2013, 17:19

Si chiar trebuie plesnita masina sau se poate rezolva "amiabil" ?

Andrei_Nick

12 Iun 2013, 17:50

Nu stiu pentru ca nu am facut asta.Dar logic ar fi la constare sa constate ceva daia ii zice asa.Cred ca cel mai bine inchizi ochii, strangi din dinti si ii dai un picior sanatos :lol: sau mereu exista ciocanul.
Foarte amuzanta intrebarea :)
PS:astepta sa vezi ce zic colegii care au facut asta, eu mi-am dat cu presupusul.

offtopic: pe langa subiect ceva amuzant care m-a dus cu gandul aici :yh http://www.youtube.com/watch?v=XFeFalIFmOM

TIBI

12 Iun 2013, 18:29

Eu stiu pe cineva care a folosit o surubelnita.Ideea e sa fie gaurita.Pe orizontala ca sa para urma unui carlig de tractat spate al unui logan.
Pe spate ~150 este difuzorul si 70 bucata ochi pisica.
La asigurari nu amintiti nimic.Discutati doar la service :!:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

farkas_levi

12 Iun 2013, 21:09

:roll: Nu consider aceasta discutie oportuna pe un forum public, mai ales ca nu este legal si etic ce va propuneti. E nemultumita lumea ca e scumpa asigurarea facultativa si se tot scumpeste, este scumpa pentru ca oamenii abuzeaza de ea...
Consider ca daca vreti bari noi, este normal sa le achizitionati din resurse proprii.

TIBI

12 Iun 2013, 22:07

Da si nu legat de ce ai afirmat.
Nu se scumpesc pt 10 isi fac barile cu gauri. Ai vazut diferente intre un deviz suportat de tine si unul suportat de o firma X? Ca e vorba de rca sau casco au alte costuri.Asta ti se mai pare normal ? Piesa sau reparatia e aceeasi, insa nota de plata e alta.
Daca e la cum gandesti tu nu ar fi legal nici sa-ti vpsesti masina dupa ce ai cheia unui vecin pe post de amintire.
E treaba fiecaruia ce face cu cascoul lui. Dupa 3ani de plata/client fidel ,in care nu am avut nicio dauna, cred ca merit sa imi fac o aripa cu vopsea sarita de la drumurile noastre minunate. Gresesc? De ce dracu am atunci asigurare facultativa ? ? ?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Geo_DMG

12 Iun 2013, 22:18

off: sunt de acord cu tine Tibi, dar in acelasi timp nu e un subiect care trebuie discutat chiar in vazul tuturor.

Eu nu am casco, dar am avut "norocul" sa-mi intre unul in spate si am platit 330 lei pentru a beneficia de bara FR (platesti difuzorul, catadioptrii/ochii de pisica si capacelul de la surubul de remorcat.

In fata nu am avut niciun accident, dar doar ce mi-am luat bara de FR, iar preturile pt grile le-am aflat chiar azi: 50 lei fiecare grila laterala si 225 lei grila centrala. In cazul in care iti pui bara cu gauri pt stropitori de faruri mai trebuie sa dai 100 lei si pe capacelele alea.

Rezultatul: cu 700 lei (rotunjit) ai un chit de FR/Cupra nou nout, proaspat pus pe masina :D
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603