Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tibiza
Subiect Autor

vopsit plasticuri din bord

26 Oct 2008, 18:56

:?: as vrea sa vopsesc urmatoarele plasticuri din bord intr-un negru lucios si intrebarea mea este urmatoarea:prinde oare vopseaua(cineva m-a innebunit de cap cum ca se va coji vopseaua;eu unul nu cred) ?sa dau si cu lac daca prinde?
Astept sfaturi sa ma lamuresc...va multumesc
ImagineImagine
Imagine
SEAT IBIZA 1.2 V12:D:))...

BALTAZAR2003
Moderator

26 Oct 2008, 20:31

Salut
De ce vrei sa vopsesti acele elemente ale bordului in negru lucios, cand ele sunt mate tocmai pentru a elimina reflexiile nedorite ale luminii in bord.
Poti face urmatoarea proba, lipeste autocolant negru lucios peste si vezi cum se vede, si ziua si noaptea, eventual poate prinzi o zi insorita sa vezi atunci. :D

Materialul plastic se poate vopsi daca aplici un strat de grund care sa adere la suprafata plasticului.
Depinde si de plastic, daca este polipropilena nu va tine vopseaua pe el.
Fa o proba pe spatele unui element din cele pe care vrei sa le vopsesti.
Nu uita sa asperizezi suprafata cu hartie abraziva fina si sa o degresezi foarte bine.

:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

tibiza
Subiect Autor

26 Oct 2008, 20:49

''De ce vrei sa vopsesti acele elemente ale bordului in negru lucios, cand ele sunt mate tocmai pentru a elimina reflexiile nedorite ale luminii in bord.''

pai pentru ca plasticul ce se afla in jurul ceasurilor de bord l-am zgariat rau intr-un loc si nu suport sa-l vad asa...daca ai vreo idee despre cum las putea vopsi te ascult cu placere:D
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

26 Oct 2008, 21:32

Daca zgarietura este adanca poti incarca cu o rasina bicomponenta, gen poxipol, dupa care slefuiesti zona, slefuiesti cu hartie abraziva toata suprafata, degresezi, aplici un strat de grund, rectifici cu hartie abraziva, daca este cazul.
Vopsesti cu o vopsea negru mat, fara sa lacuiesti.
Mai exista si posibilitatea sa cumperi piesa noua, fa socoteala ca ai nevoie de chit si vopsea, deci 30ron cel putin, fara alte materiale si nu stii sigur ce iese.
Poti sa il intrebi pe bamse cat costa piesa respectiva.

Plasticul care mascheaza cablajul ceasurilor
"dash panel insert" si a doua piesa care inconjoara bordul este " trim dash panel insert for padded dashboard".
Este in mai multe culori.
Poate ai noroc si scapi de munca, daca este rezonabil ca pret. :D
Imagine

tibiza
Subiect Autor

26 Oct 2008, 22:25

multumesc pentru sfaturi.o sa ma gandesc bine ce o sa fac...
Imagine

Puf

Re:

24 Apr 2009, 10:18

RE: vreau si eu o parere va rog frumos sau o idee , vreau sa pun ceva pe intriorul plafonului sa ascund capitonajul pt ca nu imi mai place , aveti vreo ideee?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: pareri va rog frumos...

25 Apr 2009, 00:41

Cum adica, sa pui ceva sa ascunzi capitonajul?.
Pune un poster mare. :lol:
Imagine

Vlad_TNS

25 Apr 2009, 12:42

normal ca prinde vopseaua......nu ai mai vazut oglinzi sau manerele ushilor vopsite?????ca plasticu de pe oglinzi e la fel ca ala din interior
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver

bluemoon

29 Apr 2009, 12:39

Salutare,

Ibiza mea mai trebuie un pic slefuita. De la cine am cumparat masina, cred ca a avut caine pentru ca manaerele de la usile din fata :director: :director: , pe interior sunt foarte zgariate :banghead: . As vrea sa le schimb daca exista aceasta posibilitate sau sa le repar. Aveti vreo idee? ( Sper sa ma fi exprimat bine).

Thks,
:blob3:
Toti avem propriile noastre masini, ale timpului. Unele ne duc inapoi si se numesc amintiri, altele se numesc visuri si ne duc inainte.

Seat Ibiza alb 2003, 1.2, 65 hp, 47kw

BALTAZAR2003
Moderator

29 Apr 2009, 13:24

Salut,
Poti sa le inbraci in folie, ori poti cumpara altele, incearca la Bamse, sa vezi costurile pieselor noi.
Imagine

STORM

21 Oct 2009, 09:58

si eu vreau sa vopsesc acele elemente, inelele de la gurile de aerisire si consola in argintiu. Problema am la inelele de la gurile de aerisire sunt crima sa le dai jos, mai incerc... cine stie... Pune poze dc le-ai vopsit sa vedem ce a iesit, spor la munca

stronghold

Re: vopsit plasticuri din bord

21 Oct 2009, 12:23

si eu am aceasi problema.... manerele interioare de la portierele ibizei mele sunt zgariate rau.arata cam nasol.....la f multe ibize am vazut acelasi lucru ceea ce inseamna ca este o problema cu care se confrunta ibizele in general.m-am gandit si eu daca as vopsi acele manere pt ca ar arata mult mai bine.daca si-a facut cineva asa ceva ar trebui sa puna cateva poze sa vedem cum arata.mutumiri

gabymarocanul
Marocanul

17 Noi 2009, 20:11

ca sa se vopseasca un plastic se da cu jmirghel foarte fin, se degreseaza cu diluant... apoi se aplica un strat de Plastofix , se lasa sa se usuce bine bine : max jum de ora, apoi se adauga stratul de vopsea de la distantza de 30 cm pentru a evita scurgerile , se lasa 10 minute si se da cu lac[in functie de preferinte] .... si pe urma se lasa 24 ore minim pentru a evita urmele nedorite.

Succes
Music is the answer...

stronghold

17 Noi 2009, 22:10

e super dac pot fi vopsite plasticurile interioare.intrebarea mea ar fi ce reprezinta Plastofixul acela?unde se poate gasi si aprox pe la ce pret?totodata ce fel de vopsea se poate folosi?eventual un nume sau o firma producatoare?a mai facut cineva asa ceva?ar fi super ceva poze.eu sincer as incerca sa vopsesc macar manerele interioare al masinii mele (seat ibiza 1,4 din 2000)

gabymarocanul
Marocanul

19 Noi 2009, 16:32

pentru mai multe detalii va explica baiatu din club volvo :

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php?topic=916.0
Music is the answer...