Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alaraw
Subiect Autor

SCHIMBATOR DSG

19 Apr 2013, 16:28

Salut! Detin un Seat Leon FR 2.0 TFSI DSG 2008, si momentan ii fac cateva modificari IN/OUT. Am o maneta de schimbator DSG de la modelul 2010, si as vrea sa o inlocuiesc pe a mea deoarece nu imi place deloc forma ei actuala. Nu reusesc sa scot maneta veche, si nici nu am gasit vreu DIY pentru asa ceva pe internet. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc!

alaraw
Subiect Autor

Re: SCHIMBATOR DSG

19 Apr 2013, 16:55

Am sa imi si raspund singur :) Intre timp am rezolvat situatia. Se trage in exterior piedica (butonul pe care apasati ca sa deblocati din P/R/D) schimbatorului. Se fixeaza cu un colier de plastic ca sa nu mai intre in pozitia ei normala. Se muta levierul in pozitia N. Se ridica marginea de plastic cu semnele luminoase PRND(S). La baza levierului (cam 1.5 - 3 cm de unde se termina camasa schimbatorului) exista o capsa de forma unui colier. Se decapseaza daca ai scula potrivita, daca nu se forteaza cu o surubelnita (se poate remonta ulterior folosing un cleste de cuie). Se inlatura capsa, trageti in sus de schimbator, si GATA :) Spor la treaba :)