Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bedazzledhouse
Constanta RDZ
Subiect Autor

About TCS

25 Oct 2008, 12:20

TCS, in ce consta? Am inteles ca inglobeaza mai multe sisteme. Acum vine intrebarea, care cred ca e cam proasta: Se poate monta daca masina nu e prevazuta din fabrica cu el? :D
Seat Leon 1M 2002, 1,6 105 cp. CT 11 RDZ

You should never underestimate the predictability of stupidity.

Imagine

The teacher
Profesoru

Re: About TCS

25 Oct 2008, 13:31

bedazzledhouse scrie:
TCS, in ce consta? Am inteles ca inglobeaza mai multe sisteme. Acum vine intrebarea, care cred ca e cam proasta: Se poate monta daca masina nu e prevazuta din fabrica cu el? :D

TCS =traction control system , acest sistem este in legatura cu ABS -ul , si cand o roata incepe sa patineze , ABS-ul intra in functie , totodata se reduce gazul din acceleratie , este un sistem mai putin destept decat ESP ,=electronic stability control, care actioneaza si la viteze mari , , TCS controleaza mai mult la viteze mici , 1a , 2a , si are rolul de a nu p[ierde aderenta cu solul , mai pe scurt, din cate cunosc , nu cred ca se poate pune dupa , fiind in legatura directa cu ECU , si multe alte calc.

deep

25 Oct 2008, 15:29

http://ro.wikipedia.org/wiki/ESP

ESP (Electronic Stability Program) este unul din sistemele de siguranţă activă pentru automobile. Denumirea ESP este marcă înregistrată a Robert Bosch GMBH, alte companii utilizând acronime diferite, precum ESC (Electronic Stability Control), DSC (Dynamic Stability Control) sau TCS (Traction Control System).

[modifică] Funcţionare

Acesta are rolul de a asigura stabilitatea automobilelor în viraje, împiedicând derapajele prin frânarea selectivă şi independentă a roţilor, în funcţie de acceleraţia laterală a vehiculului şi de rotaţia volanului. În acelaşi timp poate fi redusă acceleraţia maşinii prin oprirea alimentării cu carburant a motorului, şoferul sesizând că pedala de acceleraţie nu mai funcţionează. Sistemul ESP, denumit de unii producători DSC, se bazează pe mai mulţi senzori care detectează diferenţele de viteză de rotaţie între roţile faţă şi spate precum şi deplasarea şasiului în lateral faţă de traiectoria impusă de sistemul de direcţie. Reacţia ESP este foarte promptă, de ordinul milisecundelor.

[modifică] Eficacitate

Funcţionarea ESP se face simţită în virajele abordate brusc, în momentele în care traiectoria vehicululul are tendinţa de a scăpa de sub control, în special pe suprafeţele cu aderenţă scăzută (zăpadă, asfalt ud)
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 15:37

deep scrie:
http://ro.wikipedia.org/wiki/ESP

ESP (Electronic Stability Program) este unul din sistemele de siguranţă activă pentru automobile. Denumirea ESP este marcă înregistrată a Robert Bosch GMBH, alte companii utilizând acronime diferite, precum ESC (Electronic Stability Control), DSC (Dynamic Stability Control) sau TCS (Traction Control System).

[modifică] Funcţionare

Acesta are rolul de a asigura stabilitatea automobilelor în viraje, împiedicând derapajele prin frânarea selectivă şi independentă a roţilor, în funcţie de acceleraţia laterală a vehiculului şi de rotaţia volanului. În acelaşi timp poate fi redusă acceleraţia maşinii prin oprirea alimentării cu carburant a motorului, şoferul sesizând că pedala de acceleraţie nu mai funcţionează. Sistemul ESP, denumit de unii producători DSC, se bazează pe mai mulţi senzori care detectează diferenţele de viteză de rotaţie între roţile faţă şi spate precum şi deplasarea şasiului în lateral faţă de traiectoria impusă de sistemul de direcţie. Reacţia ESP este foarte promptă, de ordinul milisecundelor.

[modifică] Eficacitate

Funcţionarea ESP se face simţită în virajele abordate brusc, în momentele în care traiectoria vehicululul are tendinţa de a scăpa de sub control, în special pe suprafeţele cu aderenţă scăzută (zăpadă, asfalt ud)

Din cate cunosc , TCS si ESP sunt total diferite , dar pooate nu mai sunt la curent cu toate titulaturile

cry_wum

25 Oct 2008, 15:39

si eu am o intrebare. utilizam vreodata butonul de TCS situat in dreapta soferului, langa joystickul pt oglinzi?
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 15:44

cry_wum scrie:
si eu am o intrebare. utilizam vreodata butonul de TCS situat in dreapta soferului, langa joystickul pt oglinzi?

Cu acel buton , dezactivezi functia respectiva , nu o activezi , ea fiind in permanenta activa

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 15:45

Cu alte cuvinte , daca vrei o liniuta , cu careva , apesi butonul ala , si o sa pleci cu scart de pe loc.............

cry_wum

25 Oct 2008, 15:52

aam inteles..cu motorasul asta? nush daca isi au rostul liniutele.:)
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

deep

25 Oct 2008, 16:10

Liniute nu .. dar drifturi .. pe ploaie .. yummy :)

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 16:10

cry_wum scrie:
aam inteles..cu motorasul asta? nush daca isi au rostul liniutele.:)

Si eu cred la fel , dar gradina ...................e mare , si ............. :D

deep

25 Oct 2008, 16:15

Liniute cu 1.4 ? Get real .. sa zicem ca ar fi cateva masini din clasa lui cu care s-ar putea .. eu sincer nu`mi omor masina pe liniute ..

Sa fim seriosi .. sunt sigur ca exista copii care fac asta :)

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 16:17

deep scrie:
Liniute cu 1.4 ? Get real .. sa zicem ca ar fi cateva masini din clasa lui cu care s-ar putea .. eu sincer nu`mi omor masina pe liniute ..

Sa fim seriosi .. sunt sigur ca exista copii care fac asta :)

Am vzut noi trei , eu Joko si Testosu , aseara la Billa in parcare un dement cu un Matiz care incerca sa duca un carucior la locul lui cu botul masinii , si ce am mai ras.................................... :lol: :D

Bamse
Moderator

25 Oct 2008, 16:32

deci.....stati asa ...nu stiu cine a scris aberatia aia cu tcs =esp....
daca e adevarat ce se spune , de ce la leon si altea, etc esp-ul este trecut ca optional.....deci tcs este o functie , esp e alta.
tcs=asr de la vw si skoda.
si face exact ceea ce spune cristi....chiar si la viteze mari am incercat eu sa ii dau blana pe zapada in a 4a la vreo 100 la ora si nu ma lasa sa derapez, din cauza acelui sistem nu ppleci cu foarte mare scartz de la stop...
deci esp in inci un caz e acelasi lucru cu tcs sau asr.

esp mai are si alte cateva functiii....
si din cate stiu eu, s-ar putea pune logic tcs, dar dai cat nu face masina, plus ca e un sistem care nu te ajuta enorm de mult in trafic...e bun sa zicem decat la o viteza mai mare sa nu derapezi daca dai prea mult gaz....

eu asta spun din ce am invatat de la scolarizari de sisteme electronice pe masini....ca sunt creca peste 50 de diferite sisteme.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

deep

25 Oct 2008, 16:40

bamse ... a scris cineva pe wikipedia .. eu doar am dat copy/paste :)

don`t shoot the messenger

treaba cu caruciorul am facut`o si eu .. dar cand aveam dacie :)

The teacher
Profesoru

25 Oct 2008, 16:43

deep scrie:
bamse ... a scris cineva pe wikipedia .. eu doar am dat copy/paste :)

Inainte sa spui ceva , gandeste ce spui , asta e un sfat offtopic, sau macar documenteazate despre acel lucru vezi un post al meu in care nu eram sigur de un lucru cu catalizatorul si am postat o intrebare. , chiar daca 80% stiam raspunsul , asa mai invaya si altii de la noi cititnd