Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tarmoz

Re: Leon 5F vs. Golf VII vs. Octavia 3

03 Mai 2015, 23:30

Va salut.

Scuze ca resuscitez un subiect mai vechi insa este relevant pentru cautarile mele.

Intentionez sa schimb masina curenta (Mitsubishi Lancer cu motorul VW 2.0 Diesel 140cp). Printre optiunile mele se numara si cele 3 mentionate in titlul acestui thread.
Imi trebuie in special pentu drumuri lungi si rapide, distanta Bucuresti-Constanta intr-un weekend, foarte des. Masina pe care o conduc in prezent este insuficient antifonata, in traditia masinilor japoneze din aceasta clasa :| Zgomotul de rulare si la frecarea cu aerul devin foarte deranjante si obositoare, chiar si la un drum de sezon, ce sa mai vorbim saptamanal.
Sincer mi-a facut cu ochiul Leonul ST FR de 184cp, intentionez sa il testez, insa in oras, evient. Sunt deschis si la alte variante de motorizare si echipare potential mai silentioase :lol: Insa ma intereseaza in special sa pot face depasiri fara sa storc si ultimul strop de putere din motor.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Aveti experienta mersului pe autostrada cu una din aceste masini si ce reprosuri/laude aveti la adresa lor?
2. Dpdv al fiabilitatii au probleme cunoscute motorizarile acestor modele?

Multumesc,
Stefan

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Mai 2015, 11:28

motorizarile si chiar optiunile de pe cele 3 masini sunt aproape identice. diferentele sunt la forma caroseriei si calitatea materialelor si finisajelor la echiparile de top, optiunile standard pe diferite nivele de echipare, etc.
baga test drive cu fiecare si vezi ce iti place ;)

costinul_ala

04 Mai 2015, 15:13

Eu am Leon si am condus de cateva ori Lancer (ambele benzina, la ceva distanta in timp). Nu cred ca sunt diferente semnificative la viteze de autostrada (~130kph). Ce ma surprinde la Leon e ca intre 90 si 170 nu e mare diferenta de zgomot....
Leon 5F FR 1.4 ACT DSG 150CP
Costin -- Bucuresti