Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Cumpar Seat Leon 1P 2.0 FR (motorina/benzina)

18 Apr 2013, 06:06

Daca repari masina pe casco poti sa pui alta bara decat deconteaza asiguratorul cu conditia sa pui tu diferenta.
Daca ai fi dat o cautare pe aici ai fi vazut ca multi au procedat asa si nu este nimic ilegal.
Eu am vopsit elemente de caroserie la doua reprezentante si la ambele mi s-a gazat masina ori parti din ea.
La PBV2 a trebuit sa ma duc de doua ori sa curete vopseaua de pe centurile de siguranta spate si ornamentele de prag, ca mai apoi sa gasesc si jumatate de buson de benzina vopsit.
Reprezentantele se pare ca ofera servicii de toata jena.
Plasticul ala de acopera pragul crapa daca pui fire mai groase pentru statia din portbagaj, ca pe acolo le poti trage sin compartimentul motor.la mine s-au spart clemele. :)) Poate asa a patit si el. Nu te uita la partile de suprafata, o masina o testezi intai la elementele de rezistenta, vezi ce este dedesupt, motorul daca prezinta urme de surubarit, un motor curat este ceva suspect, de obicei mizeria trebuie sa fie uniforma, starea articulatiilor si apoi vezi partile de cosmetica.
Este la fel ca la femei, trebuie sa o vezi dimineata pana sa dea cu fard.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

adytzurulz
Subiect Autor

18 Apr 2013, 08:45

Salutare....

Cautand eu asa pe Goagal vin-ul masinii am descoperit ca a mai avut un proprietar care a vandut-o in 2011....si a avut postare chiar aici pe forum...si a mai avut masina si pe forumul de pe Computergames...
[url]viewtopic.php?f=116&t=10975&st=0&sk=t&sd=a[/url]

Din ce am inteles de la vanzator....injectoarele au fost schimbate...acum ramane sa ii verific istoricul masinii...sa vedem daca masina a avut vreun accident mai serios...

Geo_DMG

18 Apr 2013, 14:19

Eu zic sa analizezi f bine masina inainte sa iei o decizie. Sunt prea multe semne de intrebare...mai intai iti zice ca masina a fost vopsita din cauza zgarieturilor, apoi ca a mai fost lovita intr-un loc, apoi in altul, stai asa ca a schimbat si injectoarele...daca era revopsita la un service bun, nu gaseai toate acele urme, dar cam pare a fi vopsita pe la "prieteni". Nu te lasa purtat de incantarea pe care ti-o starneste masina, verifica bine la mecanici cunoscuti si cauta sa afli si istoricul ei la reprezentanta.

multa bafta!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

adytzurulz
Subiect Autor

18 Apr 2013, 15:28

Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi si pentru ajutor.... :cheers
Am discutat cu vanzatorul si vom merge impreuna la Porsche Bucuresti Aviatiei pentru niste teste....voi vedea acolo daca are sau nu bube...eu sper sa nu aiba... :)
Daca trece testul la PBA...o sa merg sa ii faca si o geometrie sa vedem cum sta :) Apoi ramane de vazut cum sta cu taxa auto...pentru ca nu stie daca a fost sau nu achitata...I-am zis sa mearga pe Popa Tatu verifice si sa ceara o adeverinta...
Intrebare : Cam cat o fi taxa pentru masinutza asta? Leon FR 1968cmc 170CP....cica are filtru de particule...si emisiile de CO2 ar fii de 161g/km
Stie cineva?

Mii de multumiri :hi

b37buf

18 Apr 2013, 16:56

adytzurulz scrie:
Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi si pentru ajutor.... :cheers
Am discutat cu vanzatorul si vom merge impreuna la Porsche Bucuresti Aviatiei pentru niste teste....voi vedea acolo daca are sau nu bube...eu sper sa nu aiba... :)
Daca trece testul la PBA...o sa merg sa ii faca si o geometrie sa vedem cum sta :) Apoi ramane de vazut cum sta cu taxa auto...pentru ca nu stie daca a fost sau nu achitata...I-am zis sa mearga pe Popa Tatu verifice si sa ceara o adeverinta...
Intrebare : Cam cat o fi taxa pentru masinutza asta? Leon FR 1968cmc 170CP....cica are filtru de particule...si emisiile de CO2 ar fii de 161g/km
Stie cineva?

Mii de multumiri :hi

Conform calculatorului de pe 4 tuning.. cam 1503 EUR http://www.4tuning.ro/calculator-timbru-mediu-2013/
Seat Leon 2.0 TSI 2010 JE DESIGN B888BYE https://www.facebook.com/uniqueseatleon/
Ex cars: Seat Leon 1M 1.8T Nurburgring 2005, Seat Leon 1P1 1.9 TDI Copa Edition 2010 Aero, Seat Leon 1M 1.9 TDI Cupra KIT 2002 B222BYE, Seat Leon 1P 1.9 TDI Cupra KIT 2006 B666BYE, Seat Leon 1P 2.0 TDI FR 2007 B999BYE, Seat Leon 1M 1.8 T Cupra R 2004......etc

LIFEPHORM

18 Apr 2013, 22:05

Daca e fabricata dupa Septembrie 2006, e trecuta ca an de fabricatie 2007, deci nu are taxa platita sigur de tot!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

adytzurulz
Subiect Autor

19 Apr 2013, 08:35

Salutare din nou.... :hi

Masina a fost luata in leasing si a fost achitata in 2010 din ce am inteles...deci e posibil sa fie achitata....mai ales ca in octombrie 2011 a fost vanduta :D
Ma tot uit pe site-uri de vanzari masini si FR-ul asta este foarte rar la vanzare....sa fie o masina asa de buna incat propietarii sa nu renunte la ea....sau au fost foarte putine modele vandute din cauza hibelor pe care le-au avut? Aici am un semn de intrebare care ma chinuie si nu am reusit sa il gasesc niciunde :(
Marti m-am programat la Aviatiei la test si am sa fac si un test drive cu masinuta de care am discutat mai sus...sper sa iasa bine si sa devin propietar de FR :drive :D

BALTAZAR2003
Moderator

19 Apr 2013, 08:48

Cati oameni crezi ca ar da banii pe o masina sport ce necesita o intretinere mai scumpa in conditiile in care criza economica se tot adanceste?
Criza reala nu cea de pe hartiile unora unde am sta bine si ne tot compara cu cei al caror nivel de trai este la un nivel decent/
Si masinile de lux manufacturate au hibe stiute si totusi se cumpara, deci defectele nu reprezinta o problema. :yh :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

b37buf

19 Apr 2013, 13:13

adytzurulz scrie:
Salutare din nou.... :hi

Masina a fost luata in leasing si a fost achitata in 2010 din ce am inteles...deci e posibil sa fie achitata....mai ales ca in octombrie 2011 a fost vanduta :D
Ma tot uit pe site-uri de vanzari masini si FR-ul asta este foarte rar la vanzare....sa fie o masina asa de buna incat propietarii sa nu renunte la ea....sau au fost foarte putine modele vandute din cauza hibelor pe care le-au avut? Aici am un semn de intrebare care ma chinuie si nu am reusit sa il gasesc niciunde :(
Marti m-am programat la Aviatiei la test si am sa fac si un test drive cu masinuta de care am discutat mai sus...sper sa iasa bine si sa devin propietar de FR :drive :D

Te mai ajut si eu cu cateva anunturi http://cautare.mobile.ro/automobile-anu ... abNumber=1
http://www.autovit.ro/seat-leon-C26452758.html fosta mea masina ( 100% are taxa mediu achitata si nerecuperata), dar nu este 2008, este 2007
http://www.autovit.ro/seat-leon-C28770132.html
http://www.autovit.ro/seat-leon-C28786759.html
http://www.autovit.ro/seat-leon-C27570377.html
http://www.autovit.ro/seat-leon-C28652620.html
Seat Leon 2.0 TSI 2010 JE DESIGN B888BYE https://www.facebook.com/uniqueseatleon/
Ex cars: Seat Leon 1M 1.8T Nurburgring 2005, Seat Leon 1P1 1.9 TDI Copa Edition 2010 Aero, Seat Leon 1M 1.9 TDI Cupra KIT 2002 B222BYE, Seat Leon 1P 1.9 TDI Cupra KIT 2006 B666BYE, Seat Leon 1P 2.0 TDI FR 2007 B999BYE, Seat Leon 1M 1.8 T Cupra R 2004......etc

adytzurulz
Subiect Autor

19 Apr 2013, 14:58

Salutare,

Mersi frumos b37buf pentru ajutor....deja pusesem si eu ochii pe cateva din masinile pe care mi le-ai dat tu...2 dintre ele le-am si vazut :)
In poze arata bine....daca le-ai vedea in realitate....te-ai speria...revopsite....praguri indoite...stopuri crapate...vopsea sarita de pe anumite elemente, scaune arse cu tigara....e jale....
http://www.autovit.ro/seat-leon-C28652620.html - vezi cum arata masina asta in poze nu? Ei bine daca mergeai cu mine sa o vezi si in realitate...cred ca il bateam amandoi pe propietar.... :))) Urla masina aia de neingrijita ce era...interiorul super murdar (se fumase in ea...scaunul de langa sofer era cu ditai gaura de la tigare) plafonul era patat de la apa si negru de fum(si eu fumez in masina...dar cel putin 1 data pe an cand se face cald afara o bag in curatenie generala si o fac boboc..cu spalat scaune, mocheta...tot...plus ca am mare grija sa nu ard ceva prin masina)
Exterior : vopsea sarita de pe bara din fata....capota revopsita....prag indoit destul de urat cu vopseaua sarita, proiector crapat...si lista poate continua...
Am mai vazut si FR-ul ala de pe Mobile.ro......la fel de praf...nu mai zic ca motorul trepida ca naiba...deci cred ca avea injectoarele praf...

Mi-a placut mult FR-ul ala galben din Constanta (care a fost al tau) - Dar e ditai drumul pana acolo(aproape 600 km)...si daca ajung si constat ca si masina aia este praf(nu praf facuta de tine...ci de noul propietar :D )...asa plecam in Germania si cautam pe acolo.... :)

Sunt complet dezamagit.... :(

Singura speranta ramane sa vad acum marti Leonul de care am vb mai sus....care a fost vandut pe forum aici...sper sa am noroc... :cry:

adytzurulz
Subiect Autor

23 Apr 2013, 14:51

Salutare,

Incercarile de a gasi un Leon FR au esuat din pacate :( tot ce am gasit erau cazute....si incepand cu 22.04.2013 am devenit noul posesor al unui VW Passat 2.0 TDI Blue Motion 110 caluti.... :)
Multumesc tuturor pentru ajutor si pentru sfaturi :hi

Geo_DMG

23 Apr 2013, 17:11

felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme! ce te-a facut sa treci la o berlina de 11 cai in loc de un hatchback de 170?
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

b37buf

23 Apr 2013, 18:35

adytzurulz scrie:
Salutare,

Incercarile de a gasi un Leon FR au esuat din pacate :( tot ce am gasit erau cazute....si incepand cu 22.04.2013 am devenit noul posesor al unui VW Passat 2.0 TDI Blue Motion 110 caluti.... :)

Uou. Ai optat pt spatiu, confort si consum scazut. felicitari.

BOGY26
Bogdan

23 Apr 2013, 18:39

adytzurulz scrie:
Salutare,

Sa o stapanesti sanatos...desi ai facut un mare pas inapoi, parere personala :idea:

adytzurulz
Subiect Autor

23 Apr 2013, 20:28

Salutare,

@ BOGY26 : Daca facem o comparatie intre ce vroiam initial sa imi iau Leon FR 170CP si VW Passat 110CP....la calutzi am putea spune ca am facut un mare pas inapoi....dar privind spatiu, confortul si mai ales costul la intretinere....consider ca am facut un pas urias in fata....parerea mea...

@b37buf : Multumesc in primul rand....si intradevar....este foarte spatioasa...de confort nu mai zic mai ales la drumurile pe care le avem noi in Romania...iar de consum nu mai zic....deja testata pe 2 zile : Consum urban 7.5...8% (mers normal)....urmeaza vineri sa plec la munte...sa vedem ce consum am in afara :)

@Geo_DMG : Pai...in primul rand multumesc pentru urare :hi M-am gandit foarte bine...am studiat piata...din pacate cum am zis mai sus...un Leon FR sanatos la banii pe care i-am dat pe Passat nu gaseam....am cautat peste tot...am vazut 8-9 masini care erau pline de lovituri... parca erau vopsite de mamaie cu pensula....neingrijite...care mai de care cu diverse probleme care necesitau investitii de cel putin 2000 de euro...am mers la un parc auto din incinta Metro Militari...nu vreau sa fac reclama dar atat masinile cat si baietii de acolo au fost de nota 20....mi-a placut masina asta foarte mult(estetic...tehnic...impecabila)....i-am verificat si istoricul la un amic de la Porsche Bucuresti Vest....toate reviziile facute la zi...kit de ambreiaj + volanta schimbate la 120.000...fara revopsiri...deci o masina foarte buna :)
Am uitat sa mentionez...este adusa din Belgia... :)