Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

SoundForSoul
Subiect Autor

Schimb distributie 60.000 km - probleme la service - HELP!!!

13 Apr 2013, 12:46

Am un Leon 1M din 2006, 1.6 16v , motor BCB, am facut si eu cei 60.000 km si am cumparat tot ce trebuie: distributie contitech, pompa de apa hepu, filter mann ( desi am aflat ulterior ca cel de polen nu e inclus pe modelul meu, probabil ca o sa il returnez) si m-am dus, la recomandarea unui prieten, la service-ul D-lui Leo, pe Calea Grivitei 371 (Unde este Pizzeria Vecchia Napoli), pentru schimbul de distributie, ulei si filtre.
Toate bune si frumoase, ajung la 10, las masina, ma intorc pe la 16.30 sa o iau, schimbasera deja distributia, uleiul si filtrele, dar inca se lucra la ea din cauza unor probleme (se aprindea pe bord simbolul de EPC si motorul), iar motorul fluctua la relanti - aparent cauza ar fi un senzor de presiune care trebuie inlocuit. Eu stiam ca nu am avut niciodata probleme cu masina, nu am fost niciodata cu ea in service pentru a schimba altceva decat uleiul, placutele de frana si filtrele. Prin urmare, daca mergea perfect cand am adus-o, mi se pare normal sa o iau in aceeasi stare, fara sa trebuiasca sa mai platesc alte piese, senzori, etc.
NU ma pricep absolut deloc la masini, asa incat i-am lasat sa isi faca treaba – au adus un senzor nou, l-au pus, mi-au spus ca merge, ceea ce si aparent se intampla, reseteaza erorile, dupa care in doua minute masina avea aceleasi simptome . Deci nu era de la senzor. Prin excludere, mi-au spus ca ar fi de la nu stiu ce membrana, care trimite senzorului informatia ca nu exista presiune si nu se deschide placuta de acceleratie sau ceva de genul, si ca pot sa plec cu ea si sa ma intorc luni ( eu am fost ieri, vineri). Eu, dupa ce am auzit cum facea masina in urma cu 20 minute, stiam sigur ca nu vreau sa plec cu ea in starea aceea, si ii intreb de 3 ori la rand: SIGUR pot sa plec cu ea asa ? Daca merge , de ce trebuie sa ma mai intorc luni? Raspunsul lor: Sigur poti sa mergi cu ea, nu e nicio problema, dar vino luni sa inlocuim membrana, ca o sa te lase in timp. Zic “ok”, cu jumate de gura, se urca cineva in masina, ca sa o scoata din service, dar masina se opreste dupa 3 metri, dupa care ma intreaba daca pot sa o las pana luni in service. Evident ca o las, ca oricum nu aveam de ales, dar am niste intrebari:
Cum se procedeaza in astfel de situatii, cand aduci masina pentru un schimb de distributie, si dupa aceea ti se imputa defectarea altor piese (senzori, membrane, etc.)? In mod normal, nu ar trebui ca ei sa imi returneze masina in aceleasi conditii in care am lasat-o, fara sa fie nevoie ca eu sa cumpar alte piese etc.? Nu ar trebui sa existe garantia pentru manopera, in astfel de cazuri (cineva mi-a zis ca ar tbui sa ofere minim 3 luni garantie, conform legii)? Service-ul pare serios, mai ales ca e la recomandarea unui prieten bun, dar mi se pare normal sa am dreptul la anumite suspiciuni, chiar daca mecanicul de acolo parea sa stie ce face foarte bine.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Seat Leon 1M 1.6 16 v din 2006 - 80.000 km, motor BCB.

HUNTER
HUNTER

Re: Schimb distributie 60.000 km - probleme la service - HELP!!!

13 Apr 2013, 13:08

colegu, nu te lasa dus de nas, si nu lua masina pana nu merge asa cum mergea cand ai dus-o. garantia la distributie de 60000 km, nu conteaza in cat timp ii faci, iar manopera se intinde pe durata acelor km, daca service-ul e autorizat RAR. cum adica, 3 luni garantie??? pai si daca, peste 4 luni ti se rupe cureaua, cine raspunde?? iti spun eu, service-ul care a montat-o, daca e defect de montaj (nu a fost pusa corect la punct) sau firma de piese, daca a fost din cauza pieselor. in acest caz,esti despagubit in totalitate, si ti se schimba tot pe baza garantiei. cele 3 luni, sunt povesti, conform legii, garantia e garantie si la piese si la manopera.
daca incearca sa ti-o bage pe gat asa, sau sa o dea ca a venit cu defect dinainte, OPC-ul pe capul lor.

SoundForSoul
Subiect Autor

13 Apr 2013, 21:59

Multumesc, intre timp situatia a evoluat in felul urmator: au schimbat clapeta de acceleratie ( ma intreb daca nu putea fi doar curatata), acum masina functioneaza ca atunci cand am lasat-o la service, dar ar trebui sa platesc 925 lei pentru clapeta + 400 lei pentru schimbul distributiei, al uleiului si filtrelor, pentru care mi se ofera factura si garantie, sau nu platesc nimic (dat fiind faptul ca operatiunea a fost intermediata de un prieten comun, cu care patronul service-ului doreste sa ramana in relatii bune) dar nu primesc garantie, urmand ca, cel mai probabil, sa gasesc un service care sa imi re-monteze distributia si sa imi dea garantie pentru aceasta operatiune. Ei spun ca pur si simplu piesa (clapeta de acceleratie) era pe cale sa cedeze si s-a intamplat asta la service-ul lor. Eu spun ca masina nu avea nici un fel de problema inainte, si nu mi se pare normal sa platesc 925 lei just like that, desi, in acelasi timp, as vrea sa fiu corect.
Voi cum ati proceda?

HUNTER
HUNTER

14 Apr 2013, 06:53

clapeta de acceleratie se curata, apoi se recalibreaza cu Vag-Com-ul. aia nu cedeaza asa, tac, din senin. or fi umblat la ea, si poate or fi stricat ceva la ea de au inlocuit-o. dar nu e corect cum au procedat. daca masina mergea, si cand sa o iei nu mergea, atunci nu ar trebui sa te intereseze ce i-au facut, ce au schimbat si cat a costat, tu platesti pt ce te-ai dus acolo, in speta, distributia si uleiul cu filtrele, restul li se datoreaza.
eu as zice sa puna clapeta veche, sa o faca sa mearga cum mergea inainte si sa iti dea masina, dar, evident ca nu vor putea pt ca e clar, au stricat clapeta. reparatul/inlocuitul, ii priveste pt ca tu ai dus masina acolo functionand ca lumea. poate nici nu au schimbat clapeta, doar au curatat-o sau au luat una sh, si acum iti cer banii pe ea.
si nu am inteles ceva: iei masina cu clapeta noua, nu platesti nimic dar nu iti mai pun distributia???????adica o dau jos si o pun pe cea veche?? hai ca asta-i culmea.

mususk266

14 Apr 2013, 07:09

cum as proceda? le-as spune ca au pierdut un client, nu stau ei in loc de tine dar privind in perspectiva, adaugand criza economica care acum mai mult ca oricand orice firma trebiue sa traga de clienti si sa-i multumeasca cat mai bine etc, in perspectiva privind ei vor pierde.
fi sigur ca nu esti singurul client al lor nemultumit. romanul inca nu intelege, tot de ghiorlanii se tine, noi nu am invatat nimic din cum merg lucrurile in capitalism si mai ales pe criza asta.
tu masina o rezolvi dar ei vor pierde din orice unghi privesti situatia.
pentru amicul tau care ti-a recomandat acest service... :albino:

de ce nu apelezi la cornelius? e de al nostru, e seatist.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

SoundForSoul
Subiect Autor

14 Apr 2013, 07:28

Nu, distributia deja e schimbata, si clapeta pe care au montat-o e noua, plus ca mi-au dat-o si pe cea veche inapoi, alaturi de celelalte piese din kitul de distributie. Asta ma gandeam si eu, din cate am citit pe-aici, de cele mai multe ori se rezolva prin curatarea clapetei de acceleratie, dar probabil ca au ghenit-o ei cumva de a trebuit schimbata.
Eu vreau sa am stampila pe cartea service si garantie pentru manopera, si atunci probabil ca ar trebui sa ma duc la alt service, daca nu o accept pretul lor, care include si clapeta (1325 lei = 925 lei clapeta + 400 manopera). Eu as vrea sa le dau banii doar pt manopera, dar doar daca imi dau factura si garantie, chiar daca nu m-as mai intoarce acolo, in cazul in care as avea probleme..
Cred ca e ultima oara cand apelez la recomandari directe, ca si mie mi-e rusine de cunostinta comuna... dar pana la urma, tind sa cred ca am dreptate, si, dincolo de rusine, cel mai tare ma enerveaza sa fiu luat de prost.

@mususk266 - Am vorbit initial cu Cornelius miercuri, mi-a zis ca nu e la birou si ca trebuie sa vorbeasca cu cei de la service, trebuia sa ma sune, am incercat sa sun eu joi si avea ambele telefoane inchise, imi luasem deja liber pt vineri si a aparut prietenul meu care isi schimba destul de des masinile si mi-a zis ca toate le repara la service-ul de care v-am zis, si ca as putea sa ma duc cu toata increderea, a sunat, a reusit sa imi faca programare pt vineri si m-am dus. Si dupa aceea a aparut pocinogul ...

mususk266

14 Apr 2013, 07:34

e ceva putred aici, schimba masinile foarte des si pe toate le rezolva la acel service :?:
suna a samsarism.

SoundForSoul
Subiect Autor

14 Apr 2013, 07:50

Asta e hobby-ului lui: sa schimbe masini, de care oricum se plictiseste repede :). La fel si cu bicicletele. Numai eu am cumparat vreo 3 bicle de la el. E o cunostinta apropiata.

mususk266

14 Apr 2013, 08:06

nu vreau sa jignesc pe nimeni, asa mi s-a parut.
daca prietenul tau a fost multumit bravo lui dar uite ca o data te-ai dus si te-ai ars iar comportamentul lor a fost de slaba calitate.

SoundForSoul
Subiect Autor

14 Apr 2013, 08:41

No worries! :)
In situatia in care nu vor sa-mi dea factura si garantie doar pe manopera pt distributie, mi-e jena de toata munca lor, pe care chiar vreau sa o achit, dar, pana la urma, e alegerea lor daca vor sau nu acesti bani sau merg pe ideea de "totul sau nimic".

TIBI

14 Apr 2013, 10:36

Sincer nu as vrea sa iau o masina de la amicul tau,care a fost reparata acolo.
Factura sa ceri si pt un surub daca e platit de tine. Prea ne-am obisnuit sa nu cerem bonuri.
Bine ar fi sa te documentezi putin privind motorul tau, sa ai o idee asupra unor bube si remedierea lor,implicit si costuri.
Clapeta parca ti-au pagat-o pe gat. Astia nu-s mecanici,ci schimbasi de piese.
Scorul final e cam mare. Ca idee ,pe mine m-a dus manopera pt o revizie(ulei,filtre,4 bujii, kit distributie) 250lei.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bertzi43
B-82-AJS

14 Apr 2013, 14:05

mai nou in service-uri se castiga bani din adaosul pieselor,atragandu-te cu costuri mai mici la manopera
in cazul tau daca pana acum nu ai avut probleme cu clapeta de acceleratie sau nu ti-a dat ceva simptome ca ar fi pe duca nu vad de ce ai plati una noua
chiar daca ai fost la recomandarea cuiva nu vad de ce trebuie sa platesti pentru greselile altora.....pana la urma prietenul tau a vrut sa faca un bine si tie si tipului cu service-ul dar asta nu inseamna ca trebuie sa platesti pt prostia lor
eu unul incerc sa asist la toata reparatia masinii mele chiar daca cel care imi face reparatia il cunosc si am mers la el tot la recomandarea cuiva :twisted:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

catalinutzu

14 Apr 2013, 14:26

Astia merita direct reclamatie fara discutii,eu daca eram luam de acolo masina cu protectia consumatorului,ba mai mult le ceream si despagubiri ca mi a tinut masina pe dreapta,poate tu faceai bani cu masina aia
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

SoundForSoul
Subiect Autor

15 Apr 2013, 12:24

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, momentan situatia a ramas in aer, am rugat cunostinta comuna sa vorbeasca si sa gaseasca cea mai buna varianta. Intre timp, vroiam sa va mai intreb ceva: cand am comandat piesele (de la un magazin online, m-au dus destul de ieftin - 1000 lei cu totul - distributia contitech 485 lei, pompa hepu 185 lei, 185 lei ulei castrol edge fst 5w-30, filtre ulei, aer, benzina, polen - mann - restul pana la 1000 lei), am dat seria si tipul motorului, an de fabricatie, etc, am luat si un filtru de polen (mann) cu carbon, dar cei de la service mi-au zis ca masina nu are filtru de polen. I-am sunat pe cei de la magazinul de la care am cumparat piesele si mi-au zis ca e imposibil, sau ca, cel putin, ei nu au auzit de asa ceva. E posibil sa fi ratat cei de la service pozitionarea filtrului sau masina e atipica ?

catalinutzu

15 Apr 2013, 12:31

Daca ai A/C ,ai si filtru de polen,mai ales ca masina este din 2006 ,un an bunicel
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))