Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

fane18_2005
Subiect Autor

Interior-Ext Tips&Tricks-curatenie,intretinere/infrumusetare

12 Apr 2013, 19:56

Ma puteti ajuta cu niste produse de curatenie si infrumusetare pentru interior?
Si niste Tips&Tricks in ceea ce priveste cum sa fac un interior tztza de matza:D covoare/ bord scaune ..si cum sa scap de niste mici zgarieturi?

Multumesc anticipat!
Fanu.

adytzurulz

Re: Interior-Ext Tips&Tricks-curatenie,intretinere/infrumusetare

12 Apr 2013, 20:28

Salutare,

Pentru tapiserie(nu piele) si mocheta poti folosi Vanish carpet....pui 2 capacele intr-un litru de apa....si cu o bucata de perdea(gen cum aveau aia mai batrani) freci tapiseria si mocheta....am facut chestia asta 2 ani la rand si a iesit ca noua...
De mentionat ca iti ia ceva timp pentru procedura asta (trebuie sa fie mai cald afara sa aiba timp sa se usuce) dar rezultatele vor fi pe masura....

La exterior din pacate mai mult de un polish auto(nu manual pentru ca nu are mare rezultat) nu poti face...iar daca zgarietura/zgarieturile sunt prea adanci in vopsea nu se pot corecta....

Pentru faruri matuite stiu ca este o solutie....gen Cif pe care o poti folosi....poate te ajuta al membru...

Good luck
:hi

Undertacher

13 Apr 2013, 10:18

adytzu-metoda cu vanish o aplici si la tapiseria de la scaune?
Cred ca colegu se referea la zgarieturile de pe plastice,si eu sunt curios daca exista solutie pentru remediere(alta decat vopsirea ).
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

adytzurulz

13 Apr 2013, 18:16

Colegu a scris asa : "cum sa fac un interior tztza de matza:D covoare/ bord scaune ..si cum sa scap de niste mici zgarieturi?"
Deci s-a referit si la tapiserie...iar faza cu Vanish carpet...sau Bio carpet am invatat-o de la un samsar...
Si da...am scris ca metoda se aplica la tot ce inseamna mocheta si tapiserie din material textil din masina....inclusiv pe usi ;)
:)
Daca aveti zgarieturi pe plasticele din interior....cam slabe sanse sa le poti remedia...gandeste-te un pic logic...
:hi

Undertacher scrie:
adytzu-metoda cu vanish o aplici si la tapiseria de la scaune?
Cred ca colegu se referea la zgarieturile de pe plastice,si eu sunt curios daca exista solutie pentru remediere(alta decat vopsirea ).

fane18_2005
Subiect Autor

13 Apr 2013, 22:06

Ia sa vin cu niste clarificari ca sa evitam discutiile in contradictoriu...

Interior : mochete-bio carpet, scaune-perie ,apa calda ceva detergent..bio carpet?, bord-spalat cum ? crema + silicon? merge?, plafon-am vazut pentru plafon ceva cu servetele umede..dar parca nu-mi inspira incredere...
volan va fi imbracat in piele :D

Cat despre zgarieturile de pe plastice...nu cred ca se poate face vreo ceva....

Exterior: sunt curios daca pt zgarieturile fine functioneaza metoda smirghel fin(2000 e bine?) + polish (nu manual ci adaptat pe bormasina )! NU SE MATUIESTE VOPSEAUA?????
Pt cele mai adanci care au muscat din vopsea am vazut ceva pe net cu vopsea la culoare ca un corector (pasta de aia alba pt elevi) nivelat la fel cu smirghel fin si polish ar functiona...???? Pt astea de pe vopsea as vrea sa spuna doar ce-i care au incercat....NU VREAU SA MA TREZESC CU PETE DE VOPSEA MATA PE MASINA!!! (cul gri metalizat)

Fanu.

adytzurulz

15 Apr 2013, 10:40

Da....

Interior:1) Vanish carpet pentru mocheta si tapiserie - La 1 lintru pui 2 capacele de solutie si amesteci cu carpa aia de perdea pana se face multa spuma...iei spuma pe carpa si cu aia cureti...aceiasi solutie te sfatuiesc sa o folosesti si la plafon cu mentiunea ca apa trebuie schimbata sa fie curata si limpede sa nu patezi plafonul. Exact asa am facut eu si a iesit masina boboc....imi era mila sa mai intru in ea... :)

2) Silicon sau crema....?? Daca ai zgarieturi pe bord...plastice, etc....nu prea ai cum sa le inlaturi...si mare grija in special la bord....sunt borduri care sunt facute dintr-un fel de spuma si daca dai cu silicon pe ele se pateaza....plus ca dupa aia ramane uleios....se pune praful pe el si ramane urat....

Exterior: Smirghel pentru vopsea???? chiar si de 2000 nu este ok....faci praf tot lacul.....polish adaptat pt bormasina este ok.....dar nu da cu smirghel pe vopsea!!!! Daca ai zgarieturi mai adanci direct revopsire....alta solutie nu este....si daca iei creion corector o sa se vada ca naiba chiar daca iei aceiasi culoare (gandeste-te ca vopseaua originala a fost batuta de soare mult timp si nu o sa se vada la fel in ruptul capului)...am incercat metoda asta si iese ca dracu....

Bafta :hi

Bogdan_wtb

29 Apr 2013, 23:33

Pentru interior susţin ce spun colegii , venise , credeam face minuni cît pentru exterior mergi la cineva priceput nu te apucă sa dai smirghel pe vopsea că o strici mai tare , îţi pot da cîteva sfaturi prin pm . Se da polish abuziv pt zgirieturi mai adînci , după care se da polish fin şi după ceară
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

fane18_2005
Subiect Autor

29 Apr 2013, 23:35

Sunt deschis la sfaturi si sugestii....am intrat aici ca sa invat:D

Fanu.

Bogdan_wtb

30 Apr 2013, 08:16

pentru inceput completeaza la profil locatia de unde esti
dupa spune-mi ce mai exact vrei sa faci la exterior , cit de jgiriata e masina si cit de adinci sunt acele zgirieturi
ca sa-mi pot face o idee , mai poti trage cu ochiul aici
viewtopic.php?f=93&t=12628&st=0&sk=t&sd=a
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

fane18_2005
Subiect Autor

30 Apr 2013, 09:39

sunt din vaslui...din oct o sa fiu in iasi iar acum nu sunt in tara..
uite cateva poze...insa o sa fac unele fix pe zgarieturi,,,
viewtopic.php?f=134&t=15493&p=316754&hilit=achizitie+leon+1m#p316754

Fanu.

roxyunicul

17 Aug 2013, 16:29

probabil ai rezolvat deja cu zgarieturile de pe caroserie, dar postez pt altii care ar putea fi interesati
mi-am gasit masina putin zgariata in parcare, probabil de ceva copii care ar fi trecut pe langa ea cu bicicleta (asa am zis io). pe aripa dreapta spate am gasit o linie orizontala de vreo 30 cm lungime, nu prea adanca. cineva mi-a zis sa incerc cu diluant. asa ca am luat o sticla de diluant si un tricou de bumbac alb vechi, si am facut miscarile invatate de la miagy-san in karate kid. dupa vreo 15 min, linia nu se mai vedea deloc
diferenta de culoare in pozele 1, 2 si 3 e pt ca pozele 1 si 2 au fost facute cand era soare, iar poza 3 a fost facuta cand soarele intrase in nori

Imagine

la fel am rezolvat si o alta zgarietura pe aripa stanga spate, de vreo 25 cm lungime si vreo 10 cm inaltime, dupa ce mi-am "tunat" masina de o mica tzeava. asta s-a intamplat prin martie. atunci am frecat timp de vreo 45 de minute cu diluant. inca nu au aparut efecte secundare pe aripa
Viata e roz doar cand e imbracata in haine de pitipoanca. In rest, e verde!
BECK'S FOREVER!
Seat 6L/STBXWX01/CORDOBA, 63 KW, 86 CP, an 2008
nr. identificare: VSSZZZ6LZ8R039879