Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CIOBY R H U
Subiect Autor

sfat audi a6 2.0 TDI manuala vs automata

10 Apr 2013, 00:32

precizez ca ambele masini sunt s-line piele interior cu jante 18 in 5 spite,volan din piele si toate cele:))...primul:cutie manuala are carte servis de noua pana in prezent,an 2005 argintiu cu ecranul central color,masina arata fff bine interior exterior(jante neatinse,vopsea la fel)ecranul de la clima electronic,plafon negru etc etc.are distributia schimbata de 20000 km cu facturi.
al doilea:cutie automata cu padele F1 pe volan,an 2007 negru,la fel jante 18,nu are ecran color:( proprietarul nu mia zis nimic de distributie sau carte servis si parca nu arata asa bn la exterior ca cel argintiu,dar e ok...
acum as vrea sa ma sfatuiti daca ati condus cutii automate,daca sunt fiabile costuri s.a.m.d. ce ar fi mai bun in timp ca fiaabilitate si costuri intretinere.eu nu am mai avut automata(am condus cateva si miau placut)chiar si un a6 dar cu motor 3.0 tdi :D
am citit cate ceva pe club audi dar nu mam convins.am vazut cateva cazuri de cutii stricate dar nu multe...in ceea ce priveste manuala nu am vazut lume sa se planga.sincer mar tenta acea cutie automata,modul S si padelele de pe volan dar fiind o masina sh mie frica in acelasi timp.am uitat sa precizez ambele masini se invart in jurul a 160 000 km.sper sa ma ajutati...trebuie sa ma decid pana joi..
sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

bgd_b92
Bogdan

Re: sfat audi a6 2.0 TDI manuala vs automata

10 Apr 2013, 06:42

Parerea mea : mergi pe cea cu carte servis..la 160.000 km conteaza daca s-au facut reviziile la timp sau nu..plus ca te scapa si de costul distributiei care e ceva...la cea automata nu sti daca s-a schimbat uleiul din cutie la timp..

HUNTER
HUNTER

10 Apr 2013, 07:32

am un prieten care si-a luat un A4 din Germania, S-line, automata, aproape full la dotari. masina arata super, dar a venit vremea schimbarii consumabilelor.nu mai retin cat a fost distributia, probabil o suma care mi s-a parut corecta, din monet ce nu am retinut-o,insa....cand a venit vorba de schimbatul uleiului din cutie, m-a luat la inima: 1400 lei la dealer.
pfffff....o gramada de bani, doar uleiul in cutie, si se schimba la 30000km, din ce am inteles.
stiu pe cineva care a dat o masina, BMW seria 7,dar asta conteaza prea putin, masina impecabila, din 2008, full la dotari. a dat-o repede ca deja, cutia(fiind una d-aia foarte complicata cu 7 trepte) incepuse sa nu mai schimbe cum trebuie, dadea erori in bord, sarea din viteza, etc.
concluzie:
cutie automata: scumpa de intretinut, posibila tzeapa( sau poate nu), risca mai mare(ca la manuala) de a se defecta.
cutie manuala:ieftina de intretinut, risc mai mic de defectare
si daca masina cu manuala arata mai bine, si prezinta mai multa incredere, ia-o pe aceea, in detrimentul comoditatii la condus.
bafta la alegere. :hi

CIOBY R H U
Subiect Autor

10 Apr 2013, 10:37

saru mana de sfaturi :hi la asta ma gandeam si eu ca manuala e mult mai sigura...automata e mai comoda dar mie f frica sa nu pice fiind sh si nici nu mia zis cati proprietari a avut inainte...pe cand la cea manuala are in acte doar un fost proprietar.si eu inclin spre manuala doar ca e 2005 in rest masina merita fiecare banut...si as fi incercat automata pt padelele alea frumoase de pe volan :lol:
sal drumuri bune
CUPRA LOOK & SOUND

HUNTER
HUNTER

10 Apr 2013, 12:23

eu zic sa mergi pe cea pe care esti sigur, decat pe cea la care dotarile iti iau ochii. :hi

CIOBY R H U
Subiect Autor

10 Apr 2013, 12:32

nu e de dotari...pt ca tot manuala e mai ''dotata''...e doar anul fabricatiei si curiozitatea pt automata..ceva nou pt mine.dar pt asta nu vreau sami sap groapa singur :? :lol:
sal
CUPRA LOOK & SOUND

CIOBY R H U
Subiect Autor

10 Apr 2013, 22:30

altcineva nimeni nimic???
CUPRA LOOK & SOUND

Vlad.

11 Apr 2013, 01:10

Are tatal meu un A6 cum vrei tu sa-ti iei, doar ca de 3.0 Quattro, cu tiptronic, padele, S pe schimbator si toate cele. Mie personal nu imi place aceasta cutie. Plus ca de la o vreme a inceput sa smanceasca cand schimba din a3a in a4a si nu ii dau mecanicii de cap.
Ma rog, poate fi doar un caz izolat, poate nu.

Eu te sfatuiesc sa mergi pe o masina manuala.

Succes la cumparaturi! :cheers
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

CIOBY R H U
Subiect Autor

11 Apr 2013, 10:42

inca unu pt manuala... :hi
CUPRA LOOK & SOUND

ace117
Membru Fondator

11 Apr 2013, 12:40

Si inca unu de la mine! :glasses
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

DuraCristi

11 Apr 2013, 13:08

Si eu am condus un a6 tdi manual si am fost pasagerul unui a6 automat... concluzia: MANUAL
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

CIOBY R H U
Subiect Autor

11 Apr 2013, 17:26

bun bun astept sfaturi in continuare..
sal
CUPRA LOOK & SOUND

bgd_b92
Bogdan

11 Apr 2013, 17:34

+ ca la o masina sport se preteaza mult mai bine o cutie manuala...sa te joci cum vrei tu cu ia :wink: de exemplu daca stai in " curu " lu unu si astepti sa te bagi intr-o depasire o poti tine turata, apoi sa te infingi..pe cand manuala iti va schimba +1 / 2 , si cand o calci - 1 / 2 trepte..cu toate ca schimb foarte repde ( mai repede decat orice sofer ar putea schimba ) eu nu sunt adeptul..am mers, e adevarat, e comoda, dar eu sunt la varsta la care inca imi place sa pedalez :yh acum treaba cu stricatul....iti dai seama ca o masina de clasa premium nu se strica asa cu una cu doua...daca cauti pe net probabil sunt cazuri izolate, ca iti dai seama, din 1000 posesori audi a 6 cutie automata daca i s-a stricat lu unu cutia ca o fi fost si el putin prost si nu recunoaste ala vine si se plange pe forum.....cum a zis si un coleg mai sus, treaba cu uleiul din cutie este costisitoare, si important este ca tu nu sti daca s-au facut schimburile la timp sau nu...acum si la una manuala iti mai pica ambreiaju / volanta etc si sunt niste preturi de te doare sufletul...in principiu conteaza sa o cumperi in stare buna apoi tu sa o intretii si mai bine si nu iti va face probleme :wink:

+ pentru manuala

Roger
Moderator

11 Apr 2013, 17:39

Acum ceva ani am avut la firma un Volvo XC70 Cross Country din 2001, benzina, vreo 200 cai...etc. In fine i-a picat cutia automata, pur si simplu abia daca o mai urneai de pe loc. Schimbatul ei costa vreo 6000 Euro. Am reparat-o la niste baieti specializati pe cutii automate, undeva in Bucuresti aproape de P-ta Romana. A costat vreo 2500 EURO cu tot cu acel ulei care este ffff scump, insa a crapat dupa cateva sute de KM. Pana la urma a cumpart-o un pasionat, asa cum era demontata la acelasi service.
As da banii pe o astefel de cutie doar daca e masina noua si cu o garantie de 4 ani.
SH NU.
Deci, pro manuala :hi

dany19940
Moderator

11 Apr 2013, 18:09

Am condus destul automata afara din tara. Comode, nimic de zis, dar cand ajungi la probleme...Cand e masina de firma e o treaba. Dar cand e a ta personala...si mai vezi si consumul mai mare decat la cea manuala...te cam doare la buzunar. Deci sunt PRO manuala la orice ora. Nu ai ambreiaj cu alunecare, cuplul se transmite direct, totusi alta e senzatia zic eu :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...