Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

muscailie
Subiect Autor

Imbracare volan in piele

06 Apr 2013, 11:01

Salut

Tocmai am cumparat un Leon 1M, iar volanul e cam varza asa ca vreau sa il schimb/imbrac in piele.

Ce optiuni am? Eu le vad pe urmatoarele. Poate cineva sa imi dea mai multe informatii?

imbracare in piele - exista cineva in cluj care face chestia asta?
    cumparare volan OEM - (ce inseamna OEM din punct de vedere al calitatii?)
    cumparare volan de la o masina in curs de dezmembrare - cum e recomandat sa fie volanul? cu sau fara airbag?

Sa zicem ca pretul nu conteaza atat de mult. vreau cea mai buna/sigura varianta.

andreiberintan

Re: Imbracare volan in piele

06 Apr 2013, 11:10

Si eu am aceeasi problema cu volanul meu la 1M. Voi opta pentru imbracat in piele. Pretul e in jur de 50 euro si poate in banii astia iti face si husa de la schimbator.
Trebuie sa fie si in CJ persoane care sa faca asa ceva. Eu stiu doar in BM si in SM.

HUNTER
HUNTER

Re: Imbracare volan in piele

06 Apr 2013, 14:40

salut.
OEM inseamna original,ceea ce e pus de constructor pe masina.pe Leon s-au pus doua modele,unul de spuma si unul in piele.
cel in spuma se poate imbraca in piele,si o sa arate ca nou,combinatia de piele o alegi singur,piele fina+perforata,doar fina sau doar perforata.iese putin mai gros la mana,dar e frumos.
cel in piele se poate reconditiona prin schimbarea pielii de pe volan si optiuni de alegere ca mai sus.
pretul pt un volan imbracat,cum au multi colegi de pe forum,este de 150 de lei cu cusatura normala sau 180 de lei cu cusatura in 8,iar culoarea atei cusaturii o alegi tot tu sa fie in contrast frumos cu masina.
uite volanul meu,de spuma,imbracat in piele:
Imagine
daca masina are airbag normal,poti opta pt imbracarea volanului si schimbarea airbag-ului cu unul sport,cum e in poza.
daca vrei detalii despre tipul care imbraca volane,da-mi un mesaj si iti dau nr lui de tel.