Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Mylux

Re: Seat Leon 1M 1.6 16V AUS - Signo

21 Iun 2013, 20:52

Arata foarte bine acolo :thumbright: dar de ce nu ai optat pentru o cotiera originala?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

cristels
Subiect Autor

21 Iun 2013, 21:04

Nu am vazut niciuna originala gri de Leon 1m pana acum. Probabil ca se gasesc mai greu si sunt mai scumpe. Oricum si asta isi face treaba cu brio.Singura chestie e ca m-am chinuit un pic la montat, pana m-am prins ce si cum, dar am prins-o in trei locuri de sasiu, ca pe cea originala, asa ca nu pleaca prea curand de acolo. :)
La vremuri noi, tot noi.
Leon 1M Signo 1.6 16V AUS

Roger
Moderator

27 Iun 2013, 23:05

Mi-a facut placere sa ne cunoastem :hi

cristels
Subiect Autor

28 Iun 2013, 11:04

Si mie mi-a facut placere, Roger. Multumesc de bere. Urmatoarea o dau eu :cheers
La vremuri noi, tot noi.

cristels
Subiect Autor

14 Aug 2014, 12:28

A trecut ceva vreme de cand nu am mai postat ceva pe aici. Masina inca exista, face bine, o ingrijesc cat pot de mult, sunt multumit de ea, chiar daca mai are mici probleme, dar e ceva normal la o masina in varsta de 13 ani.
Am mai lucrat cate ceva la ea, dupa cum urmeaza:

- Numerelor de in inmatriculare le-am sters dunga neagra si le-am lipit cu banda dublu adeziva, au un alt efect acum pe masina.
Imagine

- Am colantat eleronul in albastru carbon (stiu ca multi o sa ziceti ca este kitschos, tiganesc sau mai stiu eu ce, dar mie mi-a placut), am incercat si oglinzile dar nu mi-au iesit, o sa le duc la un centru de montat folie si mai am si niste jante de 17 in plan tot pe acelasi albastru;
Imagine Imagine

- cea mai importanta modificare am facut-o la interior, chiar zilele astea. Mi se lasase panza de la plafon asa ca nu am avut incotro decat sa retapitez plafonul si asa am facut. Initial am vrut sa merg la cineva care se pricepe, dar mi s-au cerut cam multi bani, asa ca am decis sa fac treaba singur. A fost ceva de munca, nu a iesit perfect, dar am scutit vreo 250 de lei manopera, bani care merg in bugetul de jante, deci e ceva.
Toata operatiunea a durat cam 5-6 ore de munca (am lucrat in fiecare seara cate 2 ore, pe etape) plus 12 ore timp de uscare a adezivului. Nu am gasit culoarea care era pe masina, ci un gri mai inchis, care se potriveste cu fetele de usi si cu scaunele.
Poze: :D
Imagine Imagine Imagine

M-am documentat destul de mult inainte sa ma apuc de treaba asa ca daca va bate gandul sa faceti treaba asta, va pot da detalii despre adezivi, de unde sa luati materialul, cum se procedeaza, etc.
La vremuri noi, tot noi.

toni

14 Aug 2014, 15:28

Scuipa tot :tongue

Ma tot gandesc sa fac acelasi lucru, iar saptamana viitoare cred ca ma duc sa iau materialul. Am auzit de un magazin in Otopeni care cica aduce material la fel ca cel OE. Tu de unde ai luat?
Ce adeziv ai folosit? Eu oscilez intre Tesa si Liqui Moly... Cat ai folosit?
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

Andrei
Admin / PR

14 Aug 2014, 16:15

Arata foarte bine, bravo. Poate ne mai onorezi cu prezenta pe la intalniri :)
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

cristels
Subiect Autor

14 Aug 2014, 20:18

toni: Panza am cumparat-o de la un depozit imens din Bucuresti de pe Delea Veche (prin spate pe la Unirii - Alba Iulia), Anatex ii cheama (ii gasesti pe google), au panza speciala pentru auto, pe multe nuante, din aia cu burete pe spate prin care nu trece adezivul si am lipit-o cu Bison, un adeziv ce semana cu prenadez (pe care eu il pronunt pernandez :D),dar care e mai calitativ, uite poza mai jos:

Imagine

O cutie ajunge pentru un plafon de Leon 1m. Trebuie intins foarte bine cu o pensula.

Ai grija sa cureti bine plafonul si sa-l degresezi inainte sa te apuci sa lipesti panza noua, iar la partea de lipit, sa o faci progresiv, pe bucati si sa intinzi bine adezivul.

Andrei: In masura in care o sa-mi permita timpul, o sa mai vin si pe la intalniri :)

Daca tot am avut o zi libera astazi, m-am inspirat dintr-un topic activ de pe forum si mi-am vopsit etrierii, chiar acum am venit de afara.

Imagine ImagineImagine

Am vopsit si capacelele la valve dar alea inca nu s-au uscat.
La vremuri noi, tot noi.

tekolinooo

14 Aug 2014, 21:11

Interesanta operatiunea! Cum se da jos plafonul? Am si eu treaba pe acolo si nu stiu cum se da jos.
Mersi! :)

cristels
Subiect Autor

15 Aug 2014, 07:27

Nu este foarte complicat de demontat dar e ceva de munca.
In primul rând trebuie sa desfaci toate piesele care tin plafonul sus, si anume:
- manere
- parasolar
- lampa centrala
- lămpile de la parasolar
- lămpile din spate (daca masina a avut pachetul lumini)
- plasticele de la stâlpi, astea sunt prinse in cleme, trebuie doar sa tragi de ele cu grija
- plasticele de pe montantii din fata (la fel sunt prinsi in cleme)

Dupa ce desfaci toate cele de mai sus, plafonul ar trebui sa cada singur.
Ai grija la cârligele care tin parasolarul. Alea au ornamente de plastic care se scot cu forta bruta si dedesubt sunt prinse in cate doua suruburi fiecare.

Spor la treaba ! :)
La vremuri noi, tot noi.

toni

15 Aug 2014, 19:06

cristels scrie:
toni: Panza am cumparat-o de la un depozit imens din Bucuresti de pe Delea Veche (prin spate pe la Unirii - Alba Iulia), Anatex ii cheama (ii gasesti pe google), au panza speciala pentru auto, pe multe nuante, din aia cu burete pe spate prin care nu trece adezivul si am lipit-o cu Bison, un adeziv ce semana cu prenadez (pe care eu il pronunt pernandez :D),dar care e mai calitativ, uite poza mai jos:

:shock: La ei chiar nu ma gandisem sa incerc si sunt chiar langa mine. O sa trec si eu sa vad ce materiale au.
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

cristels
Subiect Autor

20 Sep 2014, 17:14

Cu ocazia zilei mele de nastere (saptamana viitoare) i-am facut un cadou masinii, si anume jante BBS pe 17". M-am tot gandit de ceva vreme daca sa iau sau nu, dar dupa intalnirea de aseara, unde am vazut la multi colegi cu 1m cat schimba aspectul o pereche de jante, m-am hotarat si m-am pus pe cautat. Astazi le-am si gasit, sunt foarte multumit de ele, sunt exact ce mi-am dorit. Poze:

ImagineImagineImagine

Mi-era teama ca o sa se vada destul de urat locul ramas intre aripa si roata in fata si se cam vede. Concluzie: Am nevoie de o pereche de arcuri de Top Sport sau FR pentru fata. Daca aveti de vanzare sau stiti pe cineva, lasati-mi si mie un mesaj. Dau o bere.
La vremuri noi, tot noi.

Undertacher

20 Sep 2014, 19:01

Sa le stapanesti sanatos sunt frumoase.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

CristianACS

20 Sep 2014, 20:36

Frumoase jante, sunt de mult timp la vanzare. Iti dau un sfat, nu-ti cumpara arcuri de diesel indiferent de echipare, o sa ti-o inalte mult mai mult decat e acum, iti trebuie arcuri sau kit complet pt. benzinara, gasesti arcuri einbach, weitech sau h&r cate vrei la un pret mic.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

cristels
Subiect Autor

31 Mar 2015, 19:17

Hai sa mai sterg si eu praful pe aici, a trecut ceva vreme de cand n-am mai scris.
Intre timp masina a implinit 143.000 de km, iar saptamana trecuta a primit revizia de primavara:

- Ulei Castrol Magnatec 10W40
- Filtre ulei si habitaclu Mann
- Filtru aer K&N in carcasa
- motor reglare far dreapta pe verticala (l-am gasit la dezmembrari)
- Sonda lambda (NTK, de productie japoneza, sonda ei m-a lasat de ceva vreme, incepuse sa aiba probleme masina la rece, nu mentinea turatia constanta) - m-a usturat un pic la buzunar, dar masina se pastreaza doar daca o intretii.

Revizia am facut-o singur, lucru de care sunt multumit, imi place foarte mult sa stau cu mainile in ea.

Masina a primit si o resoftare saptamana asta, (stiu, toti o sa ziceti ca am dat banii degeaba) dar a schimbat comportamentul masinii, si anume:
- am mai pierdut din delay-ul pedalei de acceleratie ( e o problema urata la AUS ca are delay intre apasatul acceleratiei si turarea motorului);
- Trage mai bine de jos, de la 2000 de ture si mai curat;
- am mai castigat 1000 de rpm de putere maxima, inainte pierdea cuplul undeva dupa 5500 rpm, acum trage tare pana la 6500

Au mai ramas doua probleme de care trebuie sa scap: cred ca s-a ars un final la casetofonul aura, imi face probleme pe boxa fata dreapta + tweeter, am desfacut fata de usa, nu e de la contacte si mai am un zornait metalic fix la 2700 rpm, trebuie sa aflu sursa, nu suport greierasii de niciun fel.

Poze (scuzati mizeria, a cam plouat zilele astea pe aici):
Imagine ImagineImagineImagine
La vremuri noi, tot noi.