Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

xkosssx
Subiect Autor

Am nevoie de un sfat urgent

01 Apr 2013, 12:50

Salutare tuturor , nu sti daca aici e locul unde trebuie sa postez dar daca nu-i ok rog adminul sa-l mute

Sambata seara am fost lovit de o idioata in trafic si are asigurare la CARPATICA , cei mai cei...Am sunat la ei pt o constatare si mi-au dat 2 serviceuri in Bucuresti ..unul in Dristor si unul in Rahova . Unde e mai bine sa merg? e mai bine pe regim propriu?

HUNTER
HUNTER

Re: Am nevoie de un sfat urgent

01 Apr 2013, 12:56

eu am avut un dosar de dauna la Carpatica.
cand am mers la constatare,mi-a indicat doua ateliere NO NAME pe care le-am refuzat.am acceptat varianta in regie proprie.inspectorul de daune a solicitat 1200 de lei in dosar,si am primit doar 950 de lei.oricum,prea mult pt cat am avut eu dauna.reparatia m-a costat intr-un atelier ales de mine 400 de lei.(doar ce trebuia reparat din incident)
daca alegi varianta de regie proprie,o sa primesti in jur de 80% din suma pe care o cere inspectorul,oricum,mai mult nu aproba sediul central.asa mi-a spus mie,si asa am auzit si la altii.de aceea,inspectorul solicita putin mai mult ca suma care o primesti la final,sa iti ajunga sa iti faci masina.asta,depinde cat e de avariata.oricum,si daca o bagi la ei in service,nu o sa iti dea piese originale(bara,faruri,etc),ei merg pe variante ieftine,aftermarket ca sa iasa cat mai putin la despagubire.
bafta,si sa ai nervi de otel.

xkosssx
Subiect Autor

01 Apr 2013, 12:59

esti din bucuresti tu ?

am inteles ca in regie proprie vezi banii f greu de la carpatica

HUNTER
HUNTER

01 Apr 2013, 13:23

nu sunt din Bucuresti.oricum,nu are legatura localitatea cand vine vb de firmele astea de kkt de asigurari.
banii i-am vazut cam in 2-3 saptamani de la incident.

xkosssx
Subiect Autor

01 Apr 2013, 13:25

acum cat timp ?

florinsiminiuc

01 Apr 2013, 13:44

salut. te sfatuiesc sa aleg regie proprie. cunosc multe situatii neplacute cu service-uri recomandate de unele companii de asigurari,ale caror lucrari te fac sa ti urasti masina.
Atentie,inainte de a da drumul gurii..vezi daca si creierul a fost conectat
Toledo 1.9 ASV

HUNTER
HUNTER

01 Apr 2013, 14:05

incidentul l-am avut anul trecut in 3 noiembrie.
si cum spune si colegul,alege varianta asta,chiar daca o fi sa mai pui ceva banuti langa ce iti da asigurarea,dar macar o faci undeva unde cunosti ti omul care-ti lucra la ea.

xkosssx
Subiect Autor

01 Apr 2013, 14:09

sincer mi se pare o varianta rezonabila..

Am si pragul spart si daca tot o fac .. ma gandesc sa mi pun praguri de FR .. am un leon 1M.

Daca incerc sa-i bag ceva in buzunar inspectorului reusesc sa mareasca putin costurile?

Am usa spate infundata + pragul.

HUNTER
HUNTER

01 Apr 2013, 17:31

pai depinde cat sunt de tare lovite.
la usa infundata iti da reparatie +bandou nou(ala se schimba obligat)+vopsire.
pragul spart,ala merge pe inlocuire cu unul nou+vopsire.daca merge sa il sudezi,asa mai economisesti niste bani.
cam greu sa ramai cu bani pt un kit de praguri,eventual sa mai pui tu ceva,ca trebuiesc si vopsite.
nu stiu la voi,daca merge cu "ungerea" inspectorului de daune,dar daca merge,de ce nu.macar sa iesi tu bine din toata treaba asta.