Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Madalin18
Subiect Autor

Proiect pe termen lung. Nevoie de informatii.

31 Mar 2013, 12:35

Salutare.
Tema viitorului proiect: clean style.
Interior-Exterior stiu ce am de facut. Problema mea este partea mecanica, care nu este punctul meu forte. Deci.. pot pune un motor 1.8T pe Cordoba 6L ( III ) ? Pot face swap cu un motor de pe ibiza nu ? Banuiesc ca ansamblul din fata este acelasi la cordoba si la ibiza. Uitati aceasta Ibiza

bgd_b92
Bogdan

Re: Proiect pe termen lung. Nevoie de informatii.

31 Mar 2013, 18:10

Salut ! Spune mai intai ce masina ai, ce motorizare, ce an de fabricatie, in ce stadiu ai vrea sa o aduci ; treaba cu schimbatul banalelor motoare de 1.2, 1.4 cu unul 1.8 Turbo cred ca este visul fiecaruia care isi cumpara un motor mic :yh toti isi cumpara motoare mici din mai anumite motive ( consum mic, intretinere ieftina, taxe mici, etc) si apoi vor sa faca minuni din ele...raspunsul este DA, se poate ! insa costurile sunt destul de ridicate ~ 3-4000 euro la care se mai adauga nervi si mult timp pierdut ; avand in vedere ca o masina gata inmatriculata in stare buna cu motor de 1.8 turbo este aprox 4000 euro ( golf 4, seat leon 1m, skoda octavia tour, vw passsat , etc) trage tu concluziile ; vezi ca s-a mai discutat de mai multe ori despre aceste transformari si toti s-au lasat pagubasi ; daca totusi ai banii si esti dispus sa faci pasul, probabil vor fi cativa colegi pe forum care sa te ajute sa iti duci la capat proiectul . Bafta

Madalin18
Subiect Autor

03 Apr 2013, 13:52

Multumesc pentru informatie. Masina am prezentat-o cand mi-am facut cont pe forum. ( 1.4 16v 100cp ). Sunt sigur ca e mai convenabil sa cumperi alta masina cu 1.8t si sa o modifici. Problema e ca imi place acest Seat si vreau sa il fac diferit chiar daca fac putina risipa. E vorba mai mult de moft nu de performanta . Sper sa nu ramana la stadiul de idee.

catalinutzu

03 Apr 2013, 14:37

Pai este simplu gasesti o ibiza cupra dauna,iei motorul cutia si partea electrica,le pui frumos ca la carte si apoi mergi la RAR ca sa o omologhezi,iar daca nu iti da omologarea ce faci?
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Madalin18
Subiect Autor

03 Apr 2013, 15:39

Daca totul este in regula RAR nu are nimic impotriva schimbarii motoarelor.
Click
Toata treaba este ca motorul trebuie montat doar in locatiile oferite de RAR pentru ca se cere o chitanta. Iar taxa de reomologare este cam in jurul sumei de 800 ron. ( doar constatarea ). Bineinteles un factor important de care se tine cont este sistemul de franare. Este o intrega poveste sa faci nebunii de genul asta in Romania. M-am cam descurajat de ce am auzit de la altii care au trecut prin asta.

Cosmin
Admin

03 Apr 2013, 15:55

Nici nu ai inceput si deja te dai batut?

Da, sunt mari sanse sa nu primesti omologarea..
Da, sunt mari sanse ca totul sa fie un mare fiasco..

DAR, stii vorba aia "it's better to regret something you have done than to regret something you haven't done" ?

Eu zic ca daca banii nu sunt o problema, ar cam trebui sa te apuci de treaba.. Asta daca vrei sa faci tu toata treaba..
Daca nu te pricepi si vrei sa platesti un service sa faca conversia, stai pe capul lor si discuta de la inceput costul manoperei, sa nu ai surprize..

Succes!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

bgd_b92
Bogdan

03 Apr 2013, 17:58

Eu zic ca daca banii nu sunt problema, iti aduci un leon 1.8 turbo / ibiza 1.8 turbo de afara, impecabila, o inmatriculezi si incepi sa modifici la aia :wink: cu un soft o duci in 200 cp...sunt convins ca iti place masina ta, credema si la mine asta a fost primul gand ....setea de putere...dar dupa ce incepi sa te documentezi, ti se cam darama castelul si iti zici ca mai bine o vinzi pe actuala si cauti una care sa te incante si mai mult facuta de la mama ei :wink: sunt prea multe de luat in calcull....motor..cutie...turbo..parte electrica..calculator...evacuare...suspensie...sistem franare...jante + cauciucuri...si unde mai pui ca nu sti daca masina care este dauna nu are nicio problema ?? si apoi muncesti de iti vine rau si cheltui o gramada de bani, si te trezesti ca ceva nu iti merge si nu sti de unde sa incepi ?? si cat despre omologare....Dzeu cu mila :hi nu ma intelegeti gresit, nu sunt pesimist...dar sa fim realisti...numai cu banii pentru investitii iti cumperi un 1.8 turbo...si ramai si cu masina ta :hi

Dar daca vrei neaparat sa faci treaba asta si ai oameni pe care sa te bazezi la modificari ( pentru ca nu se baga orisicine ) atunci go for it :wink: cu siguranta va fi ceva special ....

p.s : daca tot este un moft, si banii nu sunt problema..cumparati una "de weekend " cu care sa iti faci toate nebuniile :wink:

Madalin18
Subiect Autor

03 Apr 2013, 21:04

Multumesc ca m-ati adus cu picioarele pe pamant. Am analizat mai bine situatia si aveti dreptate. E o situatie incurcata. o sa incep modificarile dar fara mecanica. Doar jante , suspensie bodykit si pe la interior cate ceva. Asta probabil ca ma simt foarte comod si placut in aceasta masina. Tata are Skoda Octavia II 1.9TDI pe care o conduc si eu destul de des cand nu are el treba si parca tot in Seat ma simt mai bine. E un fel de prima dragoste.. ti-o scoti greu din cap si ai face orice sa fie mai buna..
Apropo.. am vazut mai demult aici pe forum prezentarea unui Seat Cordoba rosu de OT parca. Era low si jante late.. o frumusete. Numai gasesc topicul. Stie cineva despre ce vorbesc ? As avea de pus cateva intrebari proprietarului

andrei.27kim

03 Apr 2013, 21:17

Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

bgd_b92
Bogdan

04 Apr 2013, 18:22

E normal si omenesc sa vrei mai mult...dar nu se merita sa "strici" o masina buna si sa cheltui atatia bani cat sa iti cumperi alta cum ti-ai dorio :hi eu am vrut sa ii modific admisia ( filtru sport in carcasa de carbon + tubulatura inox ), evacuare sport borla ( cap-coada ) apoi CIP tuning ca sa isi seteze valorile pt modificarile aduse...dar...dupa multe cautari, intreabt in stanga si in dreapta ( oameni care au facut asa ceva ) , m-am lasat pagubas si cu asta...pentru ca practic iar nu castigi mai nimic...si masina nu iti multumeste pentru praful pe care filtrul sport ti-l trage in motor si cip tuningul care "o forteaza"...motoarele pe benzina aspirate sunt cam stoarse de putere direct din fabrica si multi pun la indoiala fiabilitatea lor daca umbli in motor...si eu m-am rezumat la fel ca tine la o suspensie sport ( la care am renuntat dupa ce m-a sfatuit si Bamse ), jante 16 fr ( care inca le caut ), bara fata cupra ( pe care inca o caut ), capota bad boy look ( sunt in discutie cu cineva despre ) si cam atat...inafara de banalele folii, navigatie, leduri, lumini ambientale, oglinzi infoliate ca de cupra si S-uri negre

Spor la modificat ! intradevar cordoba aceea am admirat-o si eu :wink: