Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BogdanDogaru
Subiect Autor

Ajutati-ma cu cateva informatii

28 Mar 2013, 12:58

Salut , am 19 ani si vreau sa imi cumpar o masina . Imi plac aceste modele : Seat Leon 2.0 TDI 140cp si Renault Megane 2 CC .
Ajutati-ma va rog cu cateva informatii in privinta la aceste 2 masini , fiabilitate , calitatea materialelor folosite , etc .
Stiu ca nu prea merg comparate aceste 2 masini pentru ca una este cabrio iar alta este hatchback dar totusi , ajutati-ma pentru a ma hotara va rog !

Multumesc anticipat !

mususk266

Re: Ajutati-ma cu cateva informatii

28 Mar 2013, 13:03

ce te vei face cand va trebui sa te sui cu prietenii in masina? este incomod fara usile din spate, poate ca acum te incanta dar la un moment dat va deveni frustrant.
o masina coupe, cabrio sau alta asemenea se merita ca masina de weekend, ca masina de aroganta, ca o a doua masina pe langa casa omului.

ramai pe leon, e dovedit mai bine facut.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

bertzi43
B-82-AJS

28 Mar 2013, 14:43

eu as merge pe megane :twisted: la varsta asta se merita....am mers cu una si mi-a placut chiar daca nu prea agreez eu renault-urile,cc e singurul care ma atrage(asta dupa clio RS)
mie mi se pare putin mai masculina asa,decat eos,mini,beatle,etc,oricum in spate nu prea e loc deci ramane varianta sofer plus un pasager :tongue
@stefan nu e deranjant ca are doar doua usi....ii imbarci prin dreapta fara nici un stress,doar nu o sa ai zilnic pasageri in masina :)
inainte sa alegi pune in balanta ce vrei de la o masina,la ce o folosesti....pleci cu familia/prieteni la drumuri lungi si dese,cari cartofi,porci zilnic sau doar e daily use(iesiri in oras,drum la facultate,etc)
cat de fiabila e habar nam,calitate frantuzeasca produsa in turcia cu materiale chinezesti :yh ......glumeam
PS:acum hai sariti-mi in cap ca leonu e mai bun,mai frumos :yh

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Liviu`s

28 Mar 2013, 14:56

Ca performante ale motorului sunt similare, dar Renault Megane 2 CC arata mult mai bine, pare mai sportiv. Si, la varsta ta, sigur asta conteaza.
Toledo 1.9 TDI 2007

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Mar 2013, 15:25

cu un leon cu bari cupra / aero si jante calumea ai look. iar cu un 2.0 tdi softat te si misti bine... daca e si un pic dotata masina, mi se pare compromis ideal pentru multe: looks, prezenta scenica, putere, consum, scop practic.

despre megane nu stiu nimic, dar e adevarat ca exterior nu arata rau. imi aduc aminte doar ca la modelul asta tre sa dai jos roata ca sa schimbi un bec din far (renault stuff), sau confund ? :D

mususk266

28 Mar 2013, 16:10

@bertzi43: meganul e frumos, pentru tineret se merita insa eu vorbeam prin prisma mea de familist, odata cu familia si trecerea catorva ani peste mine mi-am schimbat opiniile, se merge acum pe ergonomie, spatiu interior gen suv, break, crossover, daca ma intrebai acum vreo 7 ani eram de acord cu doua usi, tineret, figuri...

sunt subiectiv, asa si trebuie, omul are nevoie de parerea a fiecaruia, de toate unghiurile situatiei.

ca si concluzie sunt de acord cu gamer555:

"cu un leon cu bari cupra / aero si jante calumea ai look. iar cu un 2.0 tdi softat te si misti bine... daca e si un pic dotata masina, mi se pare compromis ideal pentru multe: looks, prezenta scenica, putere, consum, scop practic"
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

BogdanDogaru
Subiect Autor

28 Mar 2013, 19:33

Da este adevarat , ambele masini mi-au atras atentie si la interior dar mai ales la exterior . Este adevarat , mai mult oras , facultate , putin inafara .

BogdanDogaru
Subiect Autor

28 Mar 2013, 20:46

Multumesc de pareri , mai astept si altele , multumesc .

GabitZZu
Gypsy

28 Mar 2013, 21:41

De ce ti-ai cumpara un renault? doar pentru ca arata cat de cat bine nu e un atu,daca vrei ceva pentru "gagici" si leonu o sa iti atraga o gramada,vorbesc din propie experienta,si eu am avut de ales dintre un cabrio si leon,nu-i mai dau numele,dar am ales leonu,si nu-mi pare rau.
Esti pustan la fel ca si mine, gandeste-te ca in Leon are loc inca 4 fete,pe cand in ala intra decat una,si s-o dam pe fata,mai vrei sa faci mici perversiuni si te apuca in masina,in CC nu prea ai loc :D ca sa numai vorbim de plecari la munte/mare/ vagabonteala.
Sfatu meu e sa alegi LEON !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

BALTAZAR2003
Moderator

28 Mar 2013, 23:15

Eu zic sa nu alegi nici una din cele doua, ia un logan cu 1.5dci, consuma putin, piese ieftine pe toate drumirile, mecanici la fel.
Daca ai de carat cauta un kangoo si in ala poti sa bagi o masa de picnic cu tot cu scaune fara sa le strangi, daca culci scaunul din dreapta fata intra si gratarul gta pregatit de aprins, ca tot vine caldura si vremea gratarelor.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

andrei.27kim

28 Mar 2013, 23:41

GabitZZu scrie:
De ce ti-ai cumpara un renault? doar pentru ca arata cat de cat bine nu e un atu,daca vrei ceva pentru "gagici" si leonu o sa iti atraga o gramada,vorbesc din propie experienta,si eu am avut de ales dintre un cabrio si leon,nu-i mai dau numele,dar am ales leonu,si nu-mi pare rau.
Esti pustan la fel ca si mine, gandeste-te ca in Leon are loc inca 4 fete,pe cand in ala intra decat una,si s-o dam pe fata,mai vrei sa faci mici perversiuni si te apuca in masina,in CC nu prea ai loc :D ca sa numai vorbim de plecari la munte/mare/ vagabonteala.
Sfatu meu e sa alegi LEON !

Da da da, dar omiti un singur lucru, PLACEREA de a conduce 'top down' :glasses . Megane 2 CC nu e decapotabila mea preferata dar am o afinitate pentru astfel de masini.
Fiecare cu punctul lui de vedere dar cel putin pentru mine o plimbare "topless" :D intr-o zi insorita, linistita in care vreau doar sa ma relaxez si sa o ard chill face mai mult decat orice Leon cu 1000 de cai si kituri exterioare fie ele cu pale de elicoper sau nu. Parere strict personala :!:
And don't get me wrong, imi place foarte mult Leon'ul 1p si e masina care probabil va inlocui Cordoba din dotare intr-o buna zi, doar ca intr-un versus cu o decapotabila, intotdeauna voi alege decapotabila.

Acum totusi sa ne axam pe versusul propus de colegul nostru nehotarat, punctual:

fiabilitate: per total motorizarile grupului VAG sunt foarte fiabile(cu mici scapari pe ici colo - vezi motorizarea 2.0 tdi care in functie de codul motor a avut mici probleme cu injectoarele). Si cei de la Renault au cam dat-o in bara cu 1.5 dCi'ul cu injectie Delphi. Insa per total am auzit mult mai multi multumiti de tehnica VAG decat de Renault.

materialele folosite: sunt oarecum similare si nu prea.
Din care stiu pe Megane CC s-au folosit materiale un pic mai calitative si in plus are si un design aparte fata de restul gamei Megane. Per total materiale folosite sunt ok si din cate megane'uri am vazut, se prezentau bine si in timp.
Calitatea materialelor de pe Leon este cam la acelasi nivel(un pic mai putine plastice moi sau moi la atingere) dar sunt materiale ok.
"Problema" o reprezinta design'ul interiorului care este cam "love ti or hate it". Pe cand Meganul este cam neutru la interior(sa nu zic sters :tongue ) si cu un design cu care te poti obisnui in timp, interiorul Leon'ului este mai spartan(considerat de unii) dar totodata mai sportiv(cel mai bun exemplu sunt scaunele care in orice nivel de echipare, nu numai ca arata mai bine ca cele pe de pe Megane dar sunt si mai profilate).

Sfatul meu ar fi sa te dai cu ambele masini daca ai posibilitatea, bineinteles si dupa sa iei o decizie. Tine cont de modul in care vei folosi cel mai mult masina si cat de mult tii la look si cat de mult tii la partea practica.
:hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

florin_drn

29 Mar 2013, 00:17

Nu ai precizat daca vrei sa cumperi o masina noua sau una sh.
Daca vorbim de o masina noua.... as merge pe Leon. Daca vorbim de una sh..... Cred ca tot pe Leon :)
Bafta!

andrei.27kim

29 Mar 2013, 00:27

Dar daca totusi suntem pe un forum dedicat marcii Seat hai sa incerc sa te conving sa ni te alaturi :yah

Cel mai mare imediment in calea unei experiente de neuitat atunci cand esti la volanul unei decapotabile este ROMANIA. Pentru ca traim aici si asta ne mananca toate resursele, eu iti spun ca nu te vei putea bucura prea mult de o astfel de masina(n.r. Megane CC), pentru ca: avem praf, muuult. Una e la o masina normala(gen Leon 1p :) ) sa inchizi geamul si alta e la o decapotabila, sa o capotezi. Pana iti iese schema ai inghitit o gramada de praf si ai stricat si curatenia la interior si cel mai probabil si hainele.
Al doilea impediment major pe care il intrevad il reprezinta specimenele salbatice pe care le numiti semenii nostri romani care nu vad o problema in a-ti sparge un geam sa iti ia si un pachet de gume din masina daramite a-ti sustrage ceva cand ai uitat-o decapotata.

Pentru ca inca traim unde traim, si nu vad vreo raza de speranta pentru o ameliorare, iti recomand si eu Leonul, e mai de Rromania :tongue

Asa ca hai cu achizitia si cu prezentarea :cheers :tongue
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

nmihai67
Michel-Angelo

29 Mar 2013, 02:43

Zic si eu ceva:

Una are neamuri prin Germania ( grupul Volkswagen) -( Spania)
alta are rude in Franta ( grupul Renault )- (Turcia)
.........parca tot aia germana e mai valoroasa dupa un timp , si poate mai sigura....acum depinde, te iei dupa fitze ! sau dupa un Brand?!
Pana la urma nu cred ca ai nevoie de un sfat la varsta ta pentru a alege una din masinile respective...nu te cred ...pe cuvant! :yh :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

bgd_b92
Bogdan

29 Mar 2013, 07:42

Iti spun din start un lucru : ai intrat pe un forum dedicat seat -> parerile vor fi in + pe seat ; daca vei intra pe renault, ei sunt de parere ca masinile lor sunt mega super fantastice chiar daca au o groaza de defecte ;

Acum sa iti spun parerea mea : renault este cunoscut pentru multe probleme de fiabilitate...calitatea Turcia lasa de dorit ; Daca te vei urca intr-un leon cu 200.000 km intretinut, vei avea impresia ca acum este scos din reprezentanta, pe cand la un renault tot timpul se va simti "uzura" masinii ; acum cateva saptamani am vrut sa dau la schimb seat-ul meu ibiza pe un renault megane cc din 2006 , 1.6 115 cp parca ; avand in vedere ca am 21 de ani, nu am familie, copiii, catel, purcel, imi permit sa ma plimb doar eu cu prietena ( am mai avut un coupe inaintea seatului ) ; trebuia sa ii mai dau 500 euro celui cu renault-ul ; ceea ce m-a atras si pe mine a fost evident aspectul...si faptul ca este cabrio ( chiar daca nu prea am unde sa o decapotez in jegul de la noi ) ; masina parea intretinuta, dar dupa cum ti-am spus, se simtea uzura..( nu stiu cum sa-ti explic, poate dupa ce vei conduce mai multe masini vei intelege ) ; Renault-ul mai este cunoscut si pentru greierii lui care sunt fara numar...masina este una grea, deci iti trebuie un motor de 2.0...si nu in ultimul rand, renault-ul este foarte scump in piese si stricacios ; deci in privinta mea care am ibiza, m-am gandit mai bine si nu am mai facut pasul...si apropo, trebuie sa iei in calcul si riscul ca daca se strica decapotarea scoti 1000-2000 euro din buzunar ca sa o repari si apoi sa o vinzi ; Eu unul iti spun fara dar si poate sa mergi pe leon...este o masina cu o tinuta de drum foarte buna, sportiva, aerodinamica, fiabila, ieftina la intretinere, fara sa iti dea batai de cap ( vorbim de o masina intretinuta ) ; dar acum, cel mai bine te decizi tu : mergi cu ambele si vezi care iti place mai mult ... pentru ca gusturile sunt diferite...

Rezumat :
Plusuri Megane CC :
- aspect
- cabrio
Minusuri Megane CC:
- piese foarte scumpe
- calitate proasta
- probleme de fiabilitate
- greieri multi
- cand este decapotata, vei simti cum parbrizul zdrangane si "se misca"
- exemplare foarte putina in tara, ceea ce spune ceva -> in caz de un accident usor vei avea mult de umblat si de cautat
- unele probleme pe partea electrica la cele fabricate pana in 12.2006
- etc...

Plusuri Seat Leon :
- fiabila
- aspect sportiv
- fara probleme de fiabilitate
- intretinere ieftina comparativ cu megane
- motorizari echilibrate
- pret bun la revanzare
Minusuri Seat Leon :
- mai rigida decat megane

Sa ne ti la curent cu ce ai ales :)
p.s : mie unul imi place foarte mult si opel astra H GTC :wink: pentru asta sau leon am vrut eu sa vand ibiza ;
Ultima oară modificat 29 Mar 2013, 10:58 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: am sters "problemele" care nu exista la BKD, sa nu dezinformam lumea