Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vladyroman
Subiect Autor

Chiptuning Leon Sport - 1.4 TSI 125 CP/ 200 Nm

18 Mar 2013, 16:04

Salutare,

Pentru un SEAT Leon Sport cu motor 1.4 TSI de 125 CP si cuplu 200Nm, merita sa investesc in chiptuning?

Am vazut diverse variante care scot pana pe la aprox. 150 CP/ 250 Nm din motorul asta.

Recomandati un anume tuner? A facut vreunul din voi asa ceva deja pe o masina similara si poate da detalii?

Ce riscuri ar putea exista daca as decide sa merg inainte cu miscarea asta? Intuiesc ca ar afecta fiabilitatea masinii...

Multam,
Vlad

john.s

Re: Chiptuning Leon Sport - 1.4 TSI 125 CP/ 200 Nm

18 Mar 2013, 18:17

bun venit, studiez de aproape un an si am vorbit cred cu toti tunerii de pe la noi si nu numai.
ce pot sa-ti spun dupa toate astea? mai nimic clar :blackeye:

daca intrebi pe forumuri, parerile or sa fie impartite, fiecare cu ce are si pe cine simpatizeaza.
daca intrebi tunerii, fiecare e cel mai grozav, cei cu dyno pot maslui aparatele, cei fara spun ca sigur sunt masluite :)
poti simti cresterea de putere, dar depinde la ce te astepti - eu am condus un 1.9tdi cu si fara cip, sincer diferente sunt, dar pt. mine foarte minore...e un "mda" nu un "wow"
TSI-ul tau din ce am citit, nu sta foarte bine la fiabilitate dupa tuning, dar poate sunt doar vorbe.
Consum mai mic uneori, mai mare in restul timpului. Amestec mai bogat, reziduri mai multe.
Turbina,ambreiaj si altele supuse unui stres crescut, in limitele specificate (cica) dar nici o garantie... "time will tell"

Firmele de la noi -sorry guys- cam praf. Site-uri praf, pun masini gen ferrari pe prima pagina de parca ma doare in cot pe mine ce tuneaza ei.
Informati neactualizate, preturile negociate, unii vor sa faca cip-ul prin parcari si fara factura sa evite taxele, altii sunt de un tupeu si cu o aroganta pe care daca le accepti esti clar un tampit, multi plimba softurile pe mail de la unu la altu,hopa mai rasare o firma noua cica dar e acelasi soft de la x sau y, ce sa mai ...haos din punctul meu de vedere :)

Cam toate datele te fac sa te gandesti ca nu au rost riscurile,banii... dar gandul ca o apesi si fuge mai tare te fac sa uiti de toate si sa incerci :hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

vladyroman
Subiect Autor

18 Mar 2013, 22:26

Multumesc de raspuns.

Si eu am facut putina munca de cercetare, iar ceea ce spui tu este exact ce am vazut si eu pe varii forumuri. Din pacate sunt inca in dubiu si nici un thread citit pana acum nu a reusit sa ma convinga sa da sau sa nu.

50 Nm in plus de la 1800 rpm in sus suna extrem de tentant, insa pe de alta parte tin prea mult la Leon-ul meu ca sa merg mai departe cu ceva ce ii dauneaza.

Multam din nou pt sinteza foarte fain facuta.

Astept in continuare pareri. Poate a facut cineva asta pe un 1.4 TSI ca al meu si are deja ceva ani cu noul soft. Asta cred ca ar fi cel mai relevant.

alecsutzyu

15 Apr 2013, 16:31

Soft revo de la 25.000 km. Acum am 55.500km si nu am probleme:)
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

Ionut92

23 Apr 2013, 16:45

Un filtru sport k&n ar face o mica mare diferenta? ma refer la sunet/consum....ca de adaugat cai ma indoiesc :lol:

alecsutzyu

23 Apr 2013, 20:01

Ionut92 scrie:
Un filtru sport k&n ar face o mica mare diferenta? ma refer la sunet/consum....ca de adaugat cai ma indoiesc :lol:

eu am filtru itg in cutia originala a masinii. se aude altfel, urca mai repede in ture. cai, consum nu se pune problema
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

Scarf_andrei

22 Aug 2016, 14:41

Salut,

Pentru cei care sunt interesati de o resoftare a acestui motor o sa las si eu impresiile mele dupa vreo 3.000 Km de la resoftare.

1) Diferenta e clara, nu stiu cat scoate ca si cifre (nu am facut test Dyno) dar diferenta se simte clar si pentru mine asta conteaza, nu 5-10 cai care sunt in plus sau minus pe un grafic. Se simte foarte bine in depasiri, initial, dupa ce am facut soft-ul nu mi se parea vreo diferenta, dar mergand la un drum lung am vazut ca se simte cand o calc.

2) Legat de fiabilitate, nu am ce sa zic momentan, dar nu cred ca Soft-ul iti poate distruge masina ci cum abuzezi de el. La fel de bine poti sa-ti distrugi masina si cu softul standard.

3) Ceea ce mi s-a parut surpinzator (nu WOW), consumul, desi citisem forumuri in care se mentiona o crestere de consum de pana la 1L, mie mi se pare ca a scazut putin......sau cel putin se mentine la fel desi o calc putin mai mult, ca na e altfel senzatia acum. Cert e ca niciun caz, la mine, nu mi-a crescut consumul.

In concluzie, eu recomand aceasta resoftare, evident vorbesc din experienta mea si punctul meu de vedere, nu am pretentia sa fie litera de lege.

Bafta,
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125

Adriannn

27 Sep 2016, 11:20

Vorbesti de consumul plin-plin sau de CB ?

Fiindca parametrii CB pot fi modificati de cei ce fac softul astfel incat sa indice mai putin.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car

Scarf_andrei

28 Sep 2016, 08:35

Salut,

Vorbesc de CB, si chiar nu cred treaba cu modificatul parametrilor CB-ului, cel putin in cazul celor la care am facut resoftarea.
Legat de consumul plin-plin exista si aici o eroare, de cand iti opreste pompa prima data benzina poti sa mai bagi pana la 2 litrii, in functie de cata spuma face benzina si etc, cei 2L inseamna deja o eroare de 0,3L la 100Km. Eu cand vorbeam de scadere consum, la valori din acestea ma refeream, 0,2-0,3 pe computerul de bord. Ce vreau sa zic este ca nici consumul plin-plin nu este tocmai exact, sa indice evident o variatie de 0,2-0,3-0,4L la 100 Km iar la un singur rezervor nu-ti dai seama exact, de aceea eu cand faceam "plin-plin" faceam pe mai multe rezervoare. Acest 0,2-0,3L inseamna undeva sub 50 de Km de mers in plus sau minus dintr-un plin ceea ce nu am cum sa observ, aceasta variatie o ai usor in functie de trafic si etc. Pentru testele mele "plin-plin" unde faceam pe 3-4 rezervoare imi iesea consumul real cu 0,3 mai mic decat in CB, am facut asta de cateva ori deci sunt destul de sigur de asta. O sa incerc si de acum incolo vreo 3-4 rezervoare si va anunt, dar repet, rezultatele ma astept sa fie ca si inainte. Si mai subliniez inca o data, nu sustin ca resoftarea scade consumul, spun doar impresia mea de cand am facut resoftarea.

Zi faina,
Seat Leon 1P 1.4 TSI 125