Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bobby_iacob2005
Subiect Autor

schimbator viteze 5 trepte - 6 trepte LEON 1M (DIFERENTE)

17 Mar 2013, 01:11

In urma incercarii de a face upgrade pe un Leon 1M 1.6 de la nuca 5 trepte la cea de 6 trepte am intampinat anumite probleme de compatibilitate. Asa ca am ajuns la concluzia ca exista doua variante de schimbatoare pentru modelele 1M:
-pentru motorizarile 1.4, 1.6
ImagineImagine

-pentru motorizarile TDI, FR, Cupra, Cupra R

ImagineImagine

Asadar avem cele doua variante
ImagineImagineImagine

Roger
Moderator

Re: schimbator viteze 5 trepte - 6 trepte LEON 1M (DIFERENTE)

17 Mar 2013, 01:26

O sa postez si eu cum este la mine.
Motor diesel 1.9 TDI, 74 KW, 101 CP, fabricatie 2006, echiparea Last Edition (Belgia), cutie 5+1.

Imagine Imagine Imagine Imagine

iar aici am pus langa, un schimbator de FR/ Top Sport motorizare 1.8 T, an 2003, cutie 6+1.
Imagine

La interior nuca are acelasi diamentru, si teoretic ar trebui sa se potriveasca pe masina mea.

Ramane de vazut ce alte schimbari sau adaptari mai trebuie facute pentru cei care au motoare de 1.4 si 1.6 ca sa-si puna nuca+rama de FR/CR. Asta este scopul topicului :hi

Roger
Moderator

17 Mar 2013, 15:25

Bobby, tu ai scos rama de pe cel de CR? Eu m-am uitat doar, insa vad ca e prinsa bine de suport.

HUNTER
HUNTER

18 Mar 2013, 12:17

azi am desfacut nuca la schimbator,a se intelege,de tot.
adica:am scos rama,am scos nuca afara de pe tija schimbatorului,apoi am luat si mansonul de piele jos.ceea ce am descoperit,a fost faptul ca acea tevusca de plastic,care iese din nuca si in care intra tija schimbatorului,se poate scoate,si inlocui.deci,la doua nuci,una de 1.6 si alta de FR,se scot acele tevusti si se schimba intre ele.bine,aceasta lucrare trebuie facuta cu rabdare,si cu scule finute ca sa nu se strice nimic pe acolo.
am facut si doua poze,in speranta ca ma fac inteles mai bine

Imagine

Imagine
sper sa va fie de ajutor. :hi

bobby_iacob2005
Subiect Autor

18 Mar 2013, 20:59

Roger scrie:
Bobby, tu ai scos rama de pe cel de CR? Eu m-am uitat doar, insa vad ca e prinsa bine de suport.

Am scos rama intr-adevar. A iesit foarte greu. Are clipsuri de plastic si trebuie fortat puternic ca sa iasa.
Problema e ca nici rama de 1.8T nu se potriveste in soclul de plastic de la baza scrumierei 1.6. Este prea mare rama si nu incape. Trebuie retusat din plastic ca sa se poata potrivi.
Hunter: sa stii ca am vazut teava de plastic ca intra in nuca. Dar e acolo lipita foarte bine. Eu din doua nu am reusit sa scot niciuna. Am tras in toate partile. Am fortat si cu patentul sa rasucesc de ea. NU are filet si sigur au pus adeziv in interior la imbinare

HUNTER
HUNTER

18 Mar 2013, 21:06

Clar e lipita acolo.
Poate gasesti o modalitate sa o scoti.desigur,daca vrei.
Eu doar am sugerat asta,in ideea adaptarii.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

andistirbu

09 Aug 2013, 15:09

Baieti ajutati-ma si pe mine, nu pot sa schimb husa pe care mi-a trimis-o TIBI, nu pot sa scot husa veche de sus de langa nuca, n-am dat nuca jos pt ca nu stiu cum, am tras de ea prin rotatie dar nu merge... e 1,6 benzina dar nu`mi dau seama din primele 2 poze cum as putea sa o scot deacolo...
Seat Leon 1M AZD

ex. VW Golf III 1,4 Benzin+GPL

HUNTER
HUNTER

09 Aug 2013, 16:39

Andi: nuca nu se scoate prin rotatie. Are un colier acolo, dupa ce il slabesti, pur si simplu ridici de ea si iese.

Sent from my V1_Viper