Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Bara fata facelift / FR ajutor

15 Mar 2013, 17:47

Cu ajutorul colegului ROGER incerc sa gasesc o bara pentru a mea ibitza ; as vrea una facelift sau FR, de preferat FR ca sa nu fie nevoie sa schimb si proiectoarele. PRoblema este ca nici eu nu prea ma pricep asa ca cer ajutor si de la voi... :( Roger a gasit asa ceva : Imagine ; asta este facelift sau fr?? multumesc lui Roger si voua pt ajutor :hi

andrei.27kim

Re: Bara fata facelift / FR ajutor

15 Mar 2013, 18:24

Bara fata de facelift sau de Fr este una si aceeasi. Diferentele intre cele 2 sunt grilele dintre faruri si cea centrala(la Fr facelift sunt tip fagure) si partea de sub numarul de inmatriculare este vopsita in negru mat. Restul grilelor sunt indentice si din pacate pentru tine si proiectoarele sunt la fel.
Pentru a-ti pastra proiectoarele ai avea nevoie de o bara fata de ibiza cupra.

ibiza facelift
Imagine

ibiza Fr
Imagine

ibiza cupra
Imagine
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

15 Mar 2013, 18:38

Da, scuza-ma...mereu incurc FR cu CUPRA . Deci as vrea o bara de cupra ca sa imi pot pastra si proiectoarele...daca mai gresesc cu ceva rog corectati-ma :hi . Grile presupun ca se gasesc la reprezentanta pt toate tipurile de bari nu?

p.s : colegu Roger a mai gasit si asta : http://www.ebay.de/itm/Seat-Ibiza-Cupra ... 19d9168d62 . pare foarte ok, vad ca are si grile, nu necesita nici vopsit...dar totusi mi se pare o idee scumpa :(

andrei.27kim

15 Mar 2013, 18:43

grilele, da, le gasesti la orice dealer, doar ca cele dintre faruri si cea centrala, modulul fagure, au un pret putin.....special :yh . sunt ~100+lei/bucata. Asta daca iti doresti acel model de grile. Si cele pe care le ai acum pe masina se vor potrivi la orice orice bara vei alege.

in legatura cu bara de cupra gasita de Roger. Daca scazi din acel pret si pretul pentru vopsit si pretul pentru grila mare de jos(aia habar nu am cat mai scoat dar nu o vad sa coste sub 180-200 lei) si sa vezi ca nu e chiar atat de scumpa. Cel putin din puctul meu de vedere care la randul meu am platit diferenta pentru bara de Cupra cand am schimbat-o pe casco.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

15 Mar 2013, 20:35

Da...am dat intre timp un translate pe google si vanzatorul spune ca necesita vopsit...cred ca mai bine cumpar o bara facelift fara grile la 250 - 300 lei, ii umplu gaurile de la proiectoare, o vopsesc si ii cumpar grila centrala si ies undeva pana in 1000 lei :D m-am inspirat din topicul lui iulian 06...imi place foarte mult fosta lui masina :bounce: atasez si o poza cam cum as vrea sa arate si a mea : Imagine

Am mai facut si eu azi cate ceva la ibiza mea, o sa postez in topicul meu :twisted:

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

15 Mar 2013, 20:47

Ma poate ajuta cineva cu o schema sau niste poze in detaliu la prinderile de la bara fata facelift ? Ca as vrea sa imi cumpar una SH si nu prea cunosc prinderile ( in caz ca le are rupte )