Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 80

dany19940
Moderator
Subiect Autor

Re: My Toledo

19 Iun 2011, 19:32

Uitasem ca s-ar putea sa ai tu un bord cu display. Asa-i, doar alea trebuiesc. Cablul cred ca ajunge la mufa verde din spatele HU. Cred ca se poate scoate elegant tot acel cablu din manunchiul de sub bord . Fa niste poze si urca-le aici. Mai e un aspect: ca bordul lui Mihai sa aiba loc pentru acel mic display :) si sa aiba fanta corespunzatoare din fata facuta. daca nu are....poate din 2 borduri face unul. Adica partea de ceasuri a lui si masca din fata de la bordul cu display.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

samson

19 Iun 2011, 19:58

Frumoase pozele cu eclipsa. Meritau facute pozele cu aparat foto mai calumea. Spor in tot ce faci si acolo unde esti si la masinuta
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

nmihai67
Michel-Angelo

20 Iun 2011, 04:12

M-ai bagat in ceata :) , dar ce pot sa-ti spun, este ca acolo unde vine acel mini display, am deja o gaura . Aceasta este astupata cu un fel de plastic-folie- negru.
Daca asta a fost la ce te-ai referit , atunci poate am noroc.
Dar totusi , de pret nici pomeneala aici...de ce? Este scump? :?:

Astept poze si alte amanunte, , mai ales despre acea mufa dim spatele torpedoului, banuiesc ca despre aceasta era vorba.

Multumesc in avans
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator
Subiect Autor

20 Iun 2011, 08:46

Mihai, mufa din spatele torpedoului este doar pentru magazia de CD si este de culoare neagra. La celalalt capat are o mufa bleu care intra in HU. Langa ea intra o mufa galbena cu care se face comunicarea cu display-ul in discutie. Deci sunt 2 cabluri diferite.
In ceasuri, daca nu ai avut acel display din fabrica, locul este acoperit cu un plastic negru, dar nu stiu daca e doar pe post de "capac" sau trebuie decupat. Ceasurile mele le-am facut bucati acum vreo 4 ani ultima data, asa ca nu mai tin minte exact. Dar nu-i problema. Sa vedem ce ne comunica Cristi in legatura cu asta, poate display-ul are cod separat si se poate comanda. La mufe am codurile, se pot comanda separat si firelele putem identifica usor. Mai e un aspect: unele HU au avut activa functia asta, altele nu, chiar daca in spatele HU exista pinii corespunzatori. Ar trebui verificat daca ai un HU cu functia activa. Adica sa pui Aura ta pe o masina care are acel display in bord. Oricum, cu acel mic display in plus in bord, parca ansamblul arata mai "plin", mai complet.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dany19940
Moderator
Subiect Autor

20 Iun 2011, 15:01

Cred ca acel display are codul 1M0 919 272 C (conform ETKA). Asteptam confirmarea si/sau poze de la Cristi. Nu scriu inca costul aproximativ din ETKA. Sa-l asteptam pe Cristi mai intai cu confirmarea PN (sau infirmarea).

Nicola Cristian

21 Iun 2011, 21:20

Firele se pot scoate cu tot cu mufe din instalatia masinii.
Cine are plasticul acela negru in loc de display, il poate scoate si poate pune fara probleme display cu informatii dinspre HU. :cheers Succes.
ImagineImagineImagineImagineImagine
SEAT LEON / TOLEDO 1M CONSTANTA
1,9 TDI ARL, 1,9 TDI ASV, AGR, AHF, 1,8t APP, 1,8 AGN, 1,6 16v AZD 1,6 AKL, 2,3 v5 AQN, AGZ.
nicola_marius@yahoo.com
0724635870

dany19940
Moderator
Subiect Autor

21 Iun 2011, 21:52

Deci codul gasit de mine a fost bun, doar ultima litera difera. Poate e alta versiune sau fabricat. Nu conteaza. Deci cine-l vrea de la Cristi (aviz Mihai) se poate intelege cu "propitarul" si poate avea si firele originale...banuiesc ca nu vorbesc aiurea si e la vanzare. 8)

nmihai67
Michel-Angelo

22 Iun 2011, 00:42

m-ai dus in ceata.....ok ce am inteles pana acum din poze.
Eu in HU ( head unit ?) adica radio, am bagat un digital cd player , adica ceva ce emuleaza un CD-Changer.
Ai acolo o poza cu o mufa neagra!! aceea imi trebuie, adica acel cablu? unde sa ma uita daca il am deja?
Sa inteleg ca la acel mini display duce acel cablu?

Ok ma intereseaza , astept pret de la Cristi.

Multumesc pentru research!

Ps >; inca 1 intrebare..exista cu 2 randuri acel display sau cer prea mult?
Cu toate ca ceva imi spune ca ar trebuii sa fie pentru cutia automata acel ultim display !!
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator
Subiect Autor

22 Iun 2011, 08:51

Al doilea rand e pentru cutie automata si atat. Mufa neagra intra in display. La celalalt capat are mufa ce intra in HU. Atat iti trebuie. Ce ai bagat tu in Hu nu conteaza, ai intrat in locul mufei albastre (bleu) din grupul de trei din poze (bleu, verde, galben). Cablul pentru display nu-i ai pe masina in mod sigur; daca-l aveai...aveai si display. In cel mai bun caz ai avut doar cablul pentru magazie de CD-uri (mufa bleu) care se termina cu alta mufa neagra, de alta forma, si era lasata in spatele torpedoului. Daca ai avut doar cele doua mufe principale in spatele HU (alimentare si difuzoare)...atunci n-ai avut nicio pregatire suplimentara.

nmihai67
Michel-Angelo

23 Iun 2011, 15:32

Pai bine, acum sa vedem cine mi-l ofera...ca sa ma pot si eu remodela in bord cu un ultim accesoriu.
MUltumesc mult pentru indrumari. :)

Cristi?????? ai acel display, da-mi te rog un PM.
Daca nu pot - o sa caut!

Mylux

25 Iun 2011, 09:30

"Dany" jos palaria in fata ta vad ca te pricepi nu gluma,la cate modificari ti-ai facut singur pe masina pe parte electrica daca mergeai la un service iti spun sigur ca te uscau de o garamada de bani dar cu tine insa nu si-au gasit omul,sa ai spor in continuare la tot ce ti-ai propus ca sa-ti mai imbunatatesti confortul din masina.Te-am salutat si drumuri bune sa ai. :cheers
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

dany19940
Moderator
Subiect Autor

25 Iun 2011, 12:44

Mersi, mersi ! :cheers Mai am cate ceva nimicuri prin cap pe care le voi incerca, dar voi comunica la momentul potrivit, sa fie surpriza totala (sau pe-aproape macar :) ).

dany19940
Moderator
Subiect Autor

12 Aug 2011, 22:23

Tocmai m-a anuntat sotia ca, dupa o lunga suferinta de vreo 11 ani, mi-a murit...bateria la masina :wink: . Ii multumesc pe aceasta cale pentru timpul petrecut alaturi de mine si pentru faptul ca m-a suportat atatia ani fara obiectii. Rest in peace...sau in pieces...cum o fi mai bine...

samson

13 Aug 2011, 08:59

De asta sta numai in parcare? :yh La cat e de mica e masina cred ca merge si cu o baterie de ceas, am sa caut una prin casa. :tongue E pacat sa o privezi de placerea de a conduce buburuza. Hai mai repede acasa ca berea aia nu stiu cat mai tine :cheers . Sa ai spor in toate :salute:

PS: Numai nimicuri ai in cap? ......... nasol
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

dany19940
Moderator
Subiect Autor

13 Aug 2011, 14:14

Alooo, nenea Samson, e topicul despre Toledo totusi. Buburuza e OK inca. Cica unii se gandesc inca la ecologie, la sanatate, la mersul pe jos...nu pentru 200 de metri iau masina...ca altii :lol: (stii tu cine) :wink: . E vorba de bateria de la Toledo, care a fost luata pentru Polo Clasic-ul dinainte, in August 2000. Deci, adunate si cele cateva luni pe care le avea de la fabricatie...avea ceva ani. Am s-o pun in vitrina, la campioni absoluti. Varta Silver de 55 Ah. La Dacia lui taica-meu am mai avut un Bosch adus din Siria in "iepoca de aur", care m-a tinut 8,5 ani, tot de 55 Ah. Am avut noroc numai de baterii bune pana acum, cu exceptia unui Tudor care dupa 1 an era mort in papusoi. Apoi una egipteana parca, nu mai stiu numele, care a tinut vreo 7ani. Acum moshu merge cu ceva romanesc parca, si are si aia peste 5 ani.

PS: Nimic langa nimic=nimic(teoretic).Practic...fac ceva mare :mrgreen:

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 80