Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 80

dany19940
Moderator
Subiect Autor

Re: My Toledo

14 Iul 2014, 15:39

"PS: nici in concediu nu ma lasi?! "

"Dishteptule" ce esti tu... :tongue Nu mai sta in soare, ca sti ca nu-ti prieste deloc, chiar daca ti-ai luat umbrela...se pare ca nu stai sub ea deloc. Aplica politica strutului, macar nu faci insolatie :yh . Corect ce spune Gamer, am nevoie de pozitiile OEM, nu de diverse mishculatii. Raul, daca ai tu o poza ceva, pune aici, te rog. Sau altcineva care vrea sa ma "ilumineze optic"... :lol:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

grasuraul

14 Iul 2014, 19:30

Salutare Dany, hai ca vin cu salvarea:

Iei ruleta si masori dinspre partea soferului ca in prima poza
Imagine
Pana la locasul butonului
Imagine
si din partea de sus(de la stalp)

ImagineImagineImagine

Sper ca iti e de folos...spor :hi
My Toledo 1.9 TDI

Roger
Moderator

14 Iul 2014, 20:02

iar plafoniera e montata corect cu butonul in sus:
http://www.leon-concept.com/astuce/L1/1 ... /index.php

sony

14 Iul 2014, 20:17

daca nu esti lamurit cu info de pana acum, dimineata cand plec la munca trag eu leul in poza in chip de Fat-frumos :yh :yh
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia

Imagine

dany19940
Moderator
Subiect Autor

14 Iul 2014, 20:46

OK, deci e in prag si nu in stalp. Bine ca n-am gaurit nimic inca :D Va multumesc de indicatii, chiar pretioase de data asta :hi

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

grasuraul

14 Iul 2014, 23:23

Da , e in prag la baza stalpului, sper ca te ajuta dimensiunile din poze, daca ai alte nelamuriri te ajut cu placere
dany19940 scrie:
OK, deci e in prag si nu in stalp. Bine ca n-am gaurit nimic inca :D Va multumesc de indicatii, chiar pretioase de data asta :hi
My Toledo 1.9 TDI

dany19940
Moderator
Subiect Autor

16 Iul 2014, 17:06

Am facut gaura unde mi-a fost indicat si am "plantat" butonul. Totul e OK acum, functioneaza cum a fost proiectat. A mai ramas sa pun sirena sub stergatoare, dar mi-am pierdut elanul muncitoresc. :lol: Mai am exact o saptamana de stat in tara, si iar decolez.

bertzi43
B-82-AJS

16 Iul 2014, 20:09

si cand credeam ca ai toate optiunile posibile pe masina....hop mai apare un buton :blackeye:
mai lasa surubaritu si bucurate si tu de condusul masinii :tongue :drive

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

ciprian83
Zorro

16 Iul 2014, 20:24

Daniele,cred ca daca ai fi acasa non stop ai face din toledo un avion cu o mie de butoane si beculete .
Vorba lui bertzi43,lasa mesteritul si pune talpa sa faci km in bord :D mult prea multa electronica stica.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator
Subiect Autor

16 Iul 2014, 21:13

Cu talpa e ocupata Arosa deocamdata, Toledo e masina de "curat"....ca sa zic asa :lol: Cand va fi sa plecam in concediu pe undeva, atunci va iesi din barlog, flamanda de km :hi Mai iese la o tura din cand in cand, sa vada ce bunaciuni noi au mai aparut pe corso, dar revine dezamagita acasa...Pana la concedii, sa vedem ce extensii mai adaugam pe lista.

grasuraul

16 Iul 2014, 23:27

MA bucur ca ai reusit , legat de sirena ce model pui, cel original..claxonul sau alt model? O poza cu "individa" se poate?

dany19940 scrie:
Am facut gaura unde mi-a fost indicat si am "plantat" butonul. Totul e OK acum, functioneaza cum a fost proiectat. A mai ramas sa pun sirena sub stergatoare, dar mi-am pierdut elanul muncitoresc. :lol: Mai am exact o saptamana de stat in tara, si iar decolez.
My Toledo 1.9 TDI

samson

18 Iul 2014, 06:48

bertzi43 scrie:
mai lasa surubaritu si bucurate si tu de condusul masinii :tongue :drive

La el contorizarea se face la ore de functionare, nu la km.... :tongue
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

bertzi43
B-82-AJS

18 Iul 2014, 08:19

O fi trecut excavator in civ :))

Imagine

bertzi43
B-82-AJS

18 Iul 2014, 14:05

ia uite ce mai citii eu :)
"Inspectorii RAR atenţionează asupra faptului că înlocuirea farurilor iniţiale montate de constructor cu altele, având sursă de lumină cu descărcare în gaz tip XENON este acceptată numai dacă vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar aşa după cum a fost prevăzut în fabricaţia curentă, iar componentele poartă marcaje de omologare specifice. Este obligatorie menţionarea echipării retrofit cu asemenea faruri în cartea de identitate a vehiculului", a anunţat RAR, într-un comunicat.

Imagine

dany19940
Moderator
Subiect Autor

18 Iul 2014, 16:38

Aha, si? Oricum la noi nu poti face nimic, pentru ca nu gasesti pe nimeni cu rabdarea necesara sa stea de vorba cu tine si sa te lamureasca ce si cum. Toti se pricep sa dea cu flit si e grea sa afli ce ar mai trebui pus pe masina ca sa poti face totusi omologarea. Se poate face omologare individuala daca componentele puse trec testele specifice. Sau macar sa ti se spuna ce trebuie modificat ca sa fi in regula. Nu inteleg de ce se mai accepta la comercializare atunci anumite componente - in cazul de fata faruri tuning, daca ele nu sunt conforme cu legile tarii in care sunt vandute. Ciudat e ca farurile se vand in Germania, deci au omologare, dar probabil ca Germania nu face parte din UE...in conceptia unora. Degeaba zice Mihai ca ar fi ceva etichete pe ele. Ar trebui sa fie stantat din turnare ceva de genul "to be used only with halogen bulbs" , text care sa fie vazut clar de toata lumea, organe de control si utilizator. Atunci nu ar mai fi polemici. Mai e cazul de fata, al Seatului 1M, care n-a avut niciodata faruri xenon din fabricatie, prin " grija" fabricantului (de parca era greu tare de pus daca erau deja pe Golf 4 si pe A3). In acest caz in alte tari se poate face acea omologare individuala, mai scumpa banuiesc, care se poate trece in certificat daca totul corespunde si functioneaza ca pe alte masini similare. Dar la noi...ar fi mare bataie de cap ca RAR-ul sa faca asemenea omologari? Sunt zeci de modele de masini care nu au avut din fabricatie xenon, dar care totusi se omologheaza cu modificarile aduse. E mult de discutat pe tema asta, ar trebui o dezbatere publica ca sa se poata face ceva. Sau o petitie a catorva sute de posesori de 1M, adresata cui trebuie. Adica acum nu mai facem tuning la masini ca nu te lasa cineva care oricum nu vede cu ochi buni afacerea asta? Atunci toate masinile ar fi la fel si ar tot o apa si-un pamant pe strada. Sa se faca o diferenta pe undeva totusi, altfel monotonia ar ucide orice entuziasm al posesorului auto.

• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 80