Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 80

HUNTER
HUNTER

Re: My Toledo

09 Iul 2014, 21:11

s-a virusat S3-ul....necesita un upgrade la S5 :tongue
faina maneta asta noua...mai comoda de folosit decat modelul vechi. :hi

samson

09 Iul 2014, 21:29

Nu cred ca maneta este "vedeta", mai degraba faptul ca nu mai are butonul de reglat farurile.....am dreptate?
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

dany19940
Moderator
Subiect Autor

09 Iul 2014, 21:53

:tongue De data asta n-ai vazut bine. E vorba de butonul de lumini, nu de maneta de la tempomat. Aia e asa de la inceput. In schimb nu mai exista buton de reglaj inaltime faruri, functie preluata de autoleveling. Asta ca sa intru si mai mult in legalitate.

PS: Poza e facuta cu Ipad-ul, nu cu S3-ul...ca sa nu mai transfer poze dintr-o parte in alta...Asta-i cu S3-ul :tongue

Imagine

Cine stie...cunoaste ! :blackeye:
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Roger
Moderator

09 Iul 2014, 22:24

Bravo superboss cu toledo superdotat. Acuma pe bune, oare daca stai si pui pe lista tot ce are masina acum, ar iesi mai "jmeker" decat noul Toledo.
Felicitari inca o data si astept urmatoarele upgrade-uri :cheers

grasuraul

10 Iul 2014, 00:11

E, acuma e altceva :)
dany19940 scrie:
:tongue De data asta n-ai vazut bine. E vorba de butonul de lumini, nu de maneta de la tempomat. Aia e asa de la inceput. In schimb nu mai exista buton de reglaj inaltime faruri, functie preluata de autoleveling. Asta ca sa intru si mai mult in legalitate.

PS: Poza e facuta cu Ipad-ul, nu cu S3-ul...ca sa nu mai transfer poze dintr-o parte in alta...Asta-i cu S3-ul :tongue

Imagine

Cine stie...cunoaste ! :blackeye:
My Toledo 1.9 TDI

nmihai67
Michel-Angelo

10 Iul 2014, 14:31

Despre legalitatea farurilor cu Xenon aftermarket !!!!
Ieri am fost la ITP.
Mai nou au obligatia de a fotofrafia masina cu farurile aprinse.
Despre Xenon: Constructorul a aprobat ca si lumina in faruri, becuri cu filament incandescent !! Basta ! Inginerul a spus clar ca nu ajuta la nimic lupe, spalatoare, auto-leveling atata timp cat avem Becuri Xenon aftermaket. Cele acceptate ca si instalatie de Xenon sunt doar D1s D2s, etc
H7, H1, H4 etc nu au aprobare ca si soclu decat pe filament. Asa ca.....este inutil sa avem intelegere de ei , atata timp cat se leaga de datele constuctorului pe modelul respectiv.
Ramane sa descurcam fiecare cum putem la controale de politie etc.
Despre becuri LED nu mai zic nimic, incapatanarea celor de la ITP si RAR este nemarginita.
Probabil doar cand cele cu filament vor fi interzise vom avea castig de cauza.
Semnul E sau EC pe faruri nu ajuta la nimic- spuse cel in cauza :(

Asta a fost doar o informatie si astept pareri Dany.

Ps. Nu a mai lipit pe talon efectuarea ITP-ului ci mi-a dat o foaie A4 sa o port la mine !! lol :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator
Subiect Autor

10 Iul 2014, 15:13

Si crezi ca nu se pot pune lupe cu D2S? Chiar am sa intreb si eu daca a ajuns si pe-aici directiva asta cu farurile aprinse. Deja cautam sa fim mai catolici decat Papa cu anumite chestii in tara asta...

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

gamer555
ClubSEAT Admin

10 Iul 2014, 15:46

si la mine au facut poza cu toate luminile aprinse (inclusiv proiectoare, daca nu ma insel) la itp - ian 2014

nmihai67
Michel-Angelo

10 Iul 2014, 23:09

Pai asta speram sa zici, dar cum gasim soclu sa prindem acel bec in far? Sa inteleg ca are droserul inclus pe bec? sau mai era ceva? Sincer nu am studiat bine technologia xenon din fabrica.

Cert este ca nu folosesc H1,H2, H4 etc, pacat era mai ieftin .... :hi

Da, si cu proiectoarele aprinse.
Daca nu pot - o sa caut!

Roger
Moderator

10 Iul 2014, 23:26

Asta suna deja a campanie oficiala impotriva celor cu xenon am in far si proiectoare. Intr-un fel ma bucur, insa pt cei ca voi cu instalatii oem retrofit, cred ca se poate incerca omologarea individuala. :hi

nmihai67
Michel-Angelo

11 Iul 2014, 03:44

Chiar asa este , campanie oficiala impotriva celor cu xenon aftermarket. Acum, cand ne trag pe dreapta, in special seara/noaptea, si vad xenon pe masina, se uita atenti la existenta lupei si spalatoarelor.......de ce altfel se pleaca de la radacina ( ITP) cu poza?
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator
Subiect Autor

11 Iul 2014, 09:33

Eu am alta chestie ce n-o inteleg: se presupune ca aceste firme ce fabrica farurile AM au totusi omologare pe zona Euro pentru ele, altfel nu ar putea sa le vanda in zona. Daca au trecut acele teste facute la niste organisme destul de sus-puse ca sa zic asa, atunci de ce nu ar fi acceptate sa fie folosite, in cazul de fata in combinatie cu spalatoarele si autolevelingul, in toata zona Euro? Ca sunt becuri cu soclu D2S, D1S sau sunt H1, H...n 'shpe...asta nu stiu cu ce influenteazaa fasciculul imprastiat pe asfalt. Lupa este lupa si atat. Odata ce filamentul este in acelasi focar, rezultatul este acelasi. Singura diferenta pe care o vad eu este intre timpii de ajungere la luminozitate maxima, ma refer la instalatia de xenon originala si cea AM. Ideea e ca noi facem discutii mai mult decat teoretice aici, si nimeni dintre cei cu adevarat raspunzatori pentru rezolvarea unor probleme de acest gen chiar nu sunt interesati de "maruntisuri" si nu pot prevedea ivirea unor situatii de acest gen in reglementarile ce le dau. Vorba lui Roger, in zona Euro cred ca apar destule situatii de acest gen si poti supune masina la omologare individuala daca ai bani sa platesti pentru acest lucru.

Mihai, nu exista adaptoare de soclu, trebuie schimbate lupele cu totul.

nmihai67
Michel-Angelo

11 Iul 2014, 14:30

Dany, la toate aceste faruri omologate - cu lupe , au o eticheta mica/sau semn, not for Xenon, etc. :cry ....in rest ai dreptate.
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator
Subiect Autor

11 Iul 2014, 18:03

Pune-mi o poza cu semnul de care zici, pentru ca nu stiu care e...daca e, si nici vreo eticheta nu a fost pe ale mele. Sau poate ca atunci cand le-am pus eu nu se punea problema...
Chestia e ca toti posesorii de 1M sunt dezavantajati din start chiar de fabricant, care n-a binevoit sa scoata o varianta de top vreodata care sa fie cu xenon de fabrica, desi A3 8L, care a fost sursa de inspiratie pentru 1M, a avut lupe la faruri din start (chiar si cele cu halogene), iar varianta de top avea xenoane de fabrica. Chiar si forma farurilor seamana...Era greu sa duca treaba pana la capat oare?

dany19940
Moderator
Subiect Autor

12 Iul 2014, 17:29

Ca sa mai treaca timpul, azi am trecut la alte lampi interioare spate, fiind plictisit de cele existente:

ImagineImagine

• 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 80