Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 80

Roger
Moderator

Re: My Toledo

13 Apr 2013, 19:20

Eu am tacut malc boss :yh
Bravo, bravo, bravo, bravooooooo :hi :hi :hi

bertzi43
B-82-AJS

13 Apr 2013, 19:39

felicitari pt munca depusa....mare mester jos palaria pt proiect si asteptam detalii pt proiectele viitoare:grin:

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk 2

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Mylux

13 Apr 2013, 19:41

Aham...deci asta era secretul...,''Super mega bomb'' modificarile aduse :P ,multa,multa munca dar satisfactiile vor fi pe masura la final.
Oare cu ce modificari mai urmeaza sa ne surprinzi sau ce imbunatatiri mai poti sa-i aduci,pentru ca pana acum cu siguranta este cel mai dotat Toledo de pe forum.
Inca odata jos palaria in fata ta :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

dany19940
Moderator
Subiect Autor

13 Apr 2013, 19:53

Multumesc pentru cuvintele voastre !!! :hi Mai gasesc eu cate ceva de facut la el, nu cred ca ma opresc asa usor :lol: Plus ca mai pot ajuta pe multi altii cu diverse, nu?
E si o parte buna in afacerea asta: acum se stie ca se poate monta autoleveling si pe 1M, doar ca piesele nu sunt de Golf 4 (cum multi s-ar astepta), ci de A3 !!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

CristianACS

13 Apr 2013, 21:00

Foarte frumoase si utile modificarile asduse domnului toledica...dar nu uita ca mi-ai ramas dator cu o informatie :yh , adica nu vreau sa zic "dator" era o promisiune...
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

dany19940
Moderator
Subiect Autor

14 Apr 2013, 06:09

Pai retinusem ca ti-am raspuns. Am mai "curatat" din mesaje, ca era plin inboxul/outboxul, asa ca nu mai stiu ultimul meu raspuns. Dar il am pe al tau...din intamplare. :lol: Asa ca...reincepem daca vrei...desi sunt extrem de ocupat cu casa.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nmihai67
Michel-Angelo

14 Apr 2013, 06:41

Nu era deloc subtil partea cu logul de scanare :) , nu pentru mine. Stateam si ma gandeam de unde naiba vede leveling-ul !!!
Primul gand trebuie sa il intreb :D, apoi citind mai departe ma gandeam unde sa fie acel modul si eu nu l-am descoperit la mine ...hmmmm.
Zice-am eu asa in gandul meu , ca nu au fost puse la 1M xenon din fabrica...deci ce avem noi aici :glasses

Apoi vazand pozele ....mamaaaaaaa ce melc codobelc....bravooo
OEM pure and legaly...felicitari.

Ma intreb oare ma primesti sa-mi pui si mie?? :yh ..asta daca mai ai forta si placere?
Stii tu, eu am deja ce tu saracul de tine a trebuit sa pui :D , spalatoarele !
Te asteptam sa pui si niste preturi de achizitie, etc....

Felicitari inca odata , si go posta romana !

PS.: Daca accepti o provocare, hai sa punem si senzori PDC de la A3, ce zici , se poate?
PPS. : Macar ai comandat deja setul de ALWR si pentru mine ca sa nu mai pierd timpul? sau dau comanda ? :D
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator
Subiect Autor

14 Apr 2013, 14:31

Pai asta a fost partea cu subtilul, am pus scanarea ca sa vad cine se prinde. Dar nimic :( Nu se prinse nici macar nimeni !!! :lol: Asta e poza cu kitul:

Imagine
Costa 349 euroi, fara transport. Nu mi s-a parut mult, avand in vedere finalitatea. A trebuit sa plantez in lonjeronul din fata-stanga doua suruburi (interesante ca realizare) livrate in kit, pentru fixarea senzorului de pe puntea fata (aia faceam in pozele facute de Samson, se vede senzorul-fata pe jos in una din poze). Cel de pe puntea spate are gaurile deja facute si filetate. Am tras cablajul prin pragul din stanga. Controller-ul este fixat in portaripa stanga-spate, conform cablajului. Firele pentru legare la tensiune, diagnoza, GALA, si semnal pentru faza scurta aprinsa ies perfect din cablaj, exact in dreptul stalpului soferului. Am trecut in fata cu firul pentru senzor de pe punte si firele pentru motorasele de la faruri prin acea cutie de conexiuni de sub grila stergatoarelor. Deocamdata nu sunt reglate farurile, inca astept raspunsul de la cel care poate sa modifice ceva la faruri. Apoi voi aduce un aparat de reglat farurile acasa si le aliniez. Nici bara nu e pusa la loc, Posta Romana cred ca vine cu CFR-ul :| Astept sabloanele pentru gaurirea barii fata pentru spalatoarele de faruri. E comandat si capacul de spalator din stanga, ar trebui sa ajunga maine. Instalatia de spalare e testata deja, am pus pompa noua ca sa nu am surprize (cea cu care am luat instalatia era defecta - motorasul mergea, dar nu invartea si rotorul pompei, probabil cupla era rupta din cauza inghetului). Am pus releul pentru spalatoare in locul celui existent pe masina, doar am desfacut soclul sau si am mai plantat inca 3 pini pentru partea de spalare si inca 2 preventiv, poate vreodata voi pune si senzor de ploaie.
Partea cu deschiderea portbagajului e destul de simpla. Se mai planteaza un pin in una din mufele modulului de inchidere si se comanda un releu ce trebuie montat intr-una din locurile goale existente sub bord. De la acel releu pleaca un fir spre actuatorul suplimentar ce se monteaza pe hayon. Din ce stiu, deschiderea e realizabila doar pentru module 1J0 959 799AH si 1C0 959 799B. Se poate pune la orice alta masina cu comanda dintr-un buton montat undeva pe consola, usa sofer, sub bord sau stalpul din mijloc.

Mihai, PDC de A3...Vad ca cei de la Kufatec nu au decat cablajele la vanzare (cel central si cel pentru senzori), dar nu au senzorii si modulul. Eu am deja senzori de parcare, pusi la vreun an dupa ce-am luat masina, si chiar lucreaza bine. Ramane sa ma mai gandesc. De montat ALWR montez la oricine are kitul si in limita timpului meu liber (si sa fiu in tara, normal :lol: )

dany19940
Moderator
Subiect Autor

14 Apr 2013, 18:13

Am gasit azi o poza cu piesele ce fac transmisia intre motoras si baza oglinzilor cu rabatare electrica. Se vede piesa buna si piesa cu cei 2 umeri rupti din cauza fortarii.

Imagine
Asta cauzeaza ori ca oglinda sa se duca peste cap la deschidere, ori sa nu se plieze, iar motorasul sa mearga destul de multa vreme. Cand am vazut poza, mi-am adus aminte ca au fost ceva discutii pe forum in legatura cu asta.

nmihai67
Michel-Angelo

14 Apr 2013, 22:04

Ai pus deja senzori parcare originali? Sau aftermarket ?
Da m-am uitat pe site, si am vazut si un chit fara controler, l-am gasit cu 20 euro oricand. Am vazut ca al tau are anul 1999 iar acela pe care il vreau eu este din2001, si este versiunea 05.
Sti ceva despre?
Revin, daca vin pana la tine cat timp crezi ca necesita cablarea si senzorii.
Ai vre-o propunere cand si cum?
Maine o sa vina postasul :yh :drive :cheers
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

dany19940
Moderator
Subiect Autor

15 Apr 2013, 07:32

Cand am pus eu senzorii nu stiam ca exista si originali :lol: . Ai mei sunt de productie italiana, nici nu mai stiu cum se numesc.
Acum m-ai bagat in ceata, ca nu mai stiu despre ce vorbim: de PDC sau ALWR? De fapt, daca ma gandesc bine, ar dura cam la fel la amandoua :wink: in jur de 4 ore...sa zic 5 maxim, daca mai trancanim/povestim de altele. Nu cred ca are importanta data fabricatiei modulului, kitul difera doar daca ai masina 4WD sau 2WD, iar firele nu se leaga deloc la CAN-uri.

dany19940
Moderator
Subiect Autor

18 Apr 2013, 06:51

Au ajuns si sabloanele pentru decuparea gaurilor pentru spalatoare, dupa un drum de aproape o saptamana... Sambata sper sa termin toata treaba si sa adun toate chestiile imprastiate acum. Aduc si aparatul de reglat faruri si ...atat.

mihai.b

18 Apr 2013, 08:14

Bravo dany. Jos :hi pentru munca depusa

dany19940
Moderator
Subiect Autor

18 Apr 2013, 08:28

Mihai, cand zici ca vii sa-ti montez EBB-ul?

mihai.b

18 Apr 2013, 08:33

e posibil sa ajung sambata la Onesti dar mai dupa-masa (14:00, 15:00, poate chiar mai devreme putin) si nu cred ca e prea ok pentru tine. daca nu ai nimic planificat spune-mi si ma opresc direct la tine cand ajung.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 80