Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 80

dany19940
Moderator
Subiect Autor

Re: My Toledo

18 Iun 2015, 11:50

Am decis sa va impartasesc un fapt care m-a mahnit enorm si care arunca o pata neagra pe obrazul unora care beneficiau pana acum de aprecierea mea. Fiica-mea a fost invitata la Arad la o zi de nastere a unei prietene la care a mai fost de cateva ori pana acum si pentru care avea numai cuvinte bune. S-a deplasat de la Cluj unde e studenta (oboseala, stres pe drum, etc), ajunge la locul unde se desfasura petrecerea respectiva (o vila am inteles) si au inceput distractia. Toate lucrurile erau intr-o camera si ei erau in alta. Ideea e ca cineva foarte bine "intentionat" i-a deschis geanta si i-a furat telefonul, un S4 primit cadou de la mine pentru absolvirea cu succes a primului an de facultate. Am inteles ca a descoperit destul de repede ca telefonul lipseste si a inceput sa intrebe despre el, normal. Toata lumea a negat ca ar fi facut asta...logic. A fost la Politie sa reclame furtul si a fost intrebata daca are factura de cumparare. Cine naiba umbla cu factura de la telefon dupa el in caz ca i se fura obiectul respectiv? Oricum nu stiu ce intelegeau din ea, fiind scrisa in araba. Avea IMEI-ul telefonului si asta ajungea dupa mine. Se pare ca nu ajunge. Avea pe cineva care lucrase la Orange si respectivul a putut sa-i spuna ca telefonul era inca in Arad, doar dupa IMEI. Asta a fost vineri-sambata ce-a trecut.
Va dati seama ce "bine" s-a simtit fiica-mea restul week-end-ului, mai ales ca luni avea examen. Luni a fost la Politie in Cluj si acolo i-au zis ca trebuie sa mearga la Arad. Plimbarea omului de colo-colo ca sa scapam de-o treaba! Nici nu stia cum sa-mi aduca la cunostinta treaba cu furtul, stiind cam cum voi reactiona. Asta mi-a lasat un gust amar in gura si s-a dus impresia buna pe care a aveam pentru cei din zona respectiva, nu va suparati pe mine pentru asta. Ideea e ca o multime se straduie sa-ti creeze o impresie si apare unul care nu se poate abtine si face o boacana si strica munca altora. Si apare etichetarea generala ca toti sunt la fel. Apoi a fost la Orange si singura chestie pe care a reusit-o a fost sa se blocheze cartela veche din telefon. Eu intreb de ce doar atat, pentru ca un coleg de munca a patit la fel in Galati si a fost intrebat daca vrea sa i se blocheze telefonul dupa IMEI, sa nu mai poata fi folosit. Exista mai multe firme Orange in tara asta, nu au toate shop-urile aceleasi reguli de functionare?
Ala care a furat chiar nu gandeste ca poate acel telefon a fost luat cu sacrificii, plus ca au fost furate clipe din viata fiica-mii - pozele stocate si cine stie ce mai avea in el.
As vrea sa fie si la noi legi pentru recuperarea telefoanelor, cum sunt in destule alte tari. De ce Politia nu poate face treaba asta doar daca exista o plangere in acest sens? Asa cum se localizeaza destule apeluri, la fel de simplu se pot localiza telefoanele dupa IMEI sau dupa semnalul GPS, iar respectivul prins cu obiectul asupra lui sa plateasca.
Sunt prea amarat acum ca sa mai elaborez pe tema asta. Asta e tara in care ne-am nascut :(
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

RDMaiu

18 Iun 2015, 12:59

Lucrurile nasoale ti se pot intampla oriunde ai fi, trebuie sa le previ cum poti de bine si sa le rezolvi cand totusi apar.

Sugerez sa se logheze fata cu contul gmail folosit pe telefon pe https://www.google.com/android/devicemanager?hl=en&u=0

Acolo poate reseta telefonul la setarile din fabrica. Fapt ce formateaza si cardul micro sd. Butonul ERASE

Mai poate incerca blocarea telefonului cu LOCK.

Imagine

Totodata e posibil sa si vada locatia telefonului. Nu stiu daca vede gps sau trebuie si internet activ.

Bafta si sper sa se rezolve.
Seat Leon 1.6 16V 2001 AZD AR-12-LXT

Olaru.Alexandru

18 Iun 2015, 19:03

Din pacate asta e lumea in care traim, in care unora nu le ajung, si vor sa obtina fara strop de munca tot confortul poftit, iar altii nu stiu cum sa-si rupa oasele si sa se simta impliniti pentru un lucru cumparat cu mandrie si bucurie prin faptul muncii depuse.

Eu am intalnit pe cineva care a cumparat un telefon furat, si a fost sunat de sot sa vina la locul de munca de unde plecase cu jumatate de ora inainte de sosirea politiei si sa le aduca telefonul ca sa-l restituie persoanei pagubite. Deci posibilitate exista, pacat ca nu au simtul de raspundere pe care ar trebui sa il aiba un politist.

Pare rau sa aud ca s-a intamplat, dar sper ca poate se va rezolva spre bine pana la urma. Daca nu domnul Dany mergem o tura pana la Arad cu toti forumistii si impanzim strazile pana localizam persoana in cauza :idea: .
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP

dany19940
Moderator
Subiect Autor

18 Iun 2015, 19:32

Azi am intrat pe contul ei de Google si am aflat ca telefonul a fost folosit ultima data luni, iar contul a fost accesat de pe un IPhone aflat in Timisoara. Deci...probabil ca cineva din Timisoara aflat la acea petrecere a fost faptasul, sau a fost vandut celui din Timisoara de catre faptasul...din Arad. Ma mir ca inca nu se colaboreaza intre compania de telefonie si Politie pentru rezolvarea acestor cazuri...si nu putine. Dar probabil ca multi isi vor pierde painea daca se va face asta, dar macar vor dispare furturile in mare masura. Actualmente nu e localizabil telefonul, am incercat. Asta cu ce posibilitati am eu, ceea ce nu implica IMEI-ul.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

HUNTER
HUNTER

19 Iun 2015, 07:49

Imi pare rau sa aud întâmplarea asta...si imi pare rau ca pe langa faptul ca posibilitatile de a rezolva cazuri de genul acesta sunt foarte limitate pt anumite institutii, exista si un mare dezinteres pt a face ceva, tocmai pt ca este un caz mărunt, iar solutia in dosarul cu AN ( autor necunoscut) că fi clasare.
Nu am tangente cu cercetarea și urmărirea penală, dar am intalnit destule cazuri in care s-au dat solutii aberante ori dupa minime cercetari s-au clasat.
Poate totusi, de va rezolva, cu toate ca ma indoiesc...dar aceste necazuri si cazuri de impasibilitate trebuie să ne facă să ne gandim sa limitam cât putem asa ceva...in sensul ca trebuie sa profităm de optiunile telefoanelor care le blochează in cazul furturilor, ca daca stam dupa institutii sau firmele de telefonie, asteptam mult si bine.

dany19940
Moderator
Subiect Autor

01 Iul 2015, 20:18

Baterie noua azi- XT Premium 62Ah. Maine distributia, discuri pe spate noi si placute, ulei, filtre...apoi ITP-ul.

Olaru.Alexandru

01 Iul 2015, 20:40

Deja la treaba? :hi Pregatiri pentru intrunirea de pe Transfagarasan sa inteleg:) :drive
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP

dany19940
Moderator
Subiect Autor

01 Iul 2015, 21:56

Nu neaparat pentru intalnire, trebuiau facute de acum 2 luni, dar nu am avut timp de ele.

mihai.b

01 Iul 2015, 22:34

Ai intrat direct in paine :cheers: :thumbleft:

HUNTER
HUNTER

02 Iul 2015, 08:30

spor la treaba, boss...ca ai destulă. :hi

dany19940
Moderator
Subiect Autor

02 Iul 2015, 14:01

Job done. Doar bucsele la bara stabilizatoare nu le-am pus inca, trebuie schimbate si colierele vechi cu cele cu cocoasa...care deja au venit si ele la magazin. Dar nu mai am chef azi, ramane pe maine.
Setul de distributie complet Contitech, ulei LM 10W60, discuri de frana si placute ATE OEM.
ITP trecut fara probleme.
Pus si mult discutele arcuri la etrierele spate, cele cu coduri de Sharan publicate pe forum.

ciprian83
Zorro

02 Iul 2015, 22:12

Dany intreb si eu: la km tai cum de ii dai 10 w 60 ?
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator
Subiect Autor

03 Iul 2015, 08:19

Nu are importanta cati km are masina, se comporta ca orice ulei 10W xx, doar e mai vascos la cald. Merg cu el,de vreo 10 ani daca nu mai mult, am ajuns si la 18000 km cu un schimb de vreo 2 ori. Am bagat si altceva si l-am scos imediat, nu-mi placea zgomotul motorului, asa ca n-am facut nici macar vreo 200 km cu vreo 3 alte tipuri si marci. Asta scos ieri am bagat degetul in el si am luat cateva picaturi si am inceput sa frec. Nici dupa 5 minute nu se uscase si era gras. Eu am mare incredere in el. Iau direct de la furnizor din Iasi.

HUNTER
HUNTER

03 Iul 2015, 08:20

acesta va fi următorul ulei pt motorul meu. am încredere in uleiul asta și în recomandarile tale. :hi

Leonte

03 Iul 2015, 09:12

Si eu trebuie sa fac schimbul de ulei, si nu sunt sigur ce ulei sa aleg, am vazut k majoritatea de pe forum merg pe LM , motoru are 111k km ce imi recomanzi sa folosesc tot 10w 60?
  • 1
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 80