Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lokittofr
Subiect Autor

Leon 1M Tdi coboara RPM prea repede cand schimb viteza

08 Mar 2013, 14:41

Salutare,vreau sa pun in discutie problema care o am la leonul meu,nustiu daca mi se pare mie sau e adevarat,de la ceva vreme incoace simt masina cam fara viata,inainte RPM erau destul de normale,acum am observat ca,cand schimb viteza un pic mai repede(eu obisnuiesc sa schimb intre 2500-2800)cade RPM prea repede la 1700 iar daca o urc in 3000 RPM scade pe la 1900 RPM,la fel daca mentin picioru pe accelerator merge destul de bine incontinu dar odata ce il ridic de pe accelerator cad parca prea repede RPM ca si cum ceva ar frana motorul si pierde repede elanul,inainte pe autopista cand mergeam cu 120km/h pe loc intins ca sa mentin acea viteza sa nu o depasesc de multe ori trebuia sa ridic piciorul un pic de pe acceleratie sau doar tineam apasat un pic,in schimb acum trebuie sa mentin mai mult piciorul pe acceleratie iar daca il ridic pierd repede elanul,nustiu daca m-am exprimat corect dar sper ca ma intelegeti,orice opinie/ajutor o sa pun in practica,multumesc anticipat.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

catalinutzu

Re: Leon 1M Tdi coboara RPM prea repede cand schimb viteza

08 Mar 2013, 22:38

Adica cum iei piciorul de pe acceleratie ''se infraneaza''?poate ai vreo roata infranata si trage masina greu,ia sa icerci sa o scoti din viteza la 90 km la ora de exemplu sa vezi cum ''curge''masina
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

lokittofr
Subiect Autor

08 Mar 2013, 23:02

cam asa ceva,ar merge ca si cum ar fi infarnata,daca o las din acceleratie piede repede elanul,banuiesc ca daca ar fi vreo roata infranata ar trange intr-o parte nu?cum as putea verifica?

HUNTER
HUNTER

09 Mar 2013, 10:00

daca ai o roata de pe spate infranata,nu iti trage in nici o parte.poti verifica punand mana pe roata,trebuie sa fie incinsa daca e infranata.
dar e greu de crezut ca pierde asa tare din ture din cauza unei roti infranate.o roata infranata,se simte si la plecarea de pe loc,si daca mergi cu ea in turatie,si apoi o scoti pe liber,simti cum se infraneaza.
e cam inconfundabila o roata infranata.
e tot cred ca nu e din roti.si cum nu ma pricep la diesel,nu prea am idee care ar putea fi o alta cauza.

catalinutzu

09 Mar 2013, 10:44

Da nici eu nu cred ca este de la roti,era asa o idee gandita la rece,rotile se pot verifica f usor,ridici fiecare roata pe cric si vezi cate de usor se invarte,acum ia si tu prin eliminare,motorul nu cred ca ar avea ce sa infraneze,sa ne ducem cu mintea la cutia de viteze?ca ai avea ceva blocat pe acolo?dar daca o scoti pe liber masina mai se infraneaza?
Dany esti pe aici ?da si tu o parere ca ai o minte mai stralucita
Imagine

lokittofr
Subiect Autor

09 Mar 2013, 11:22

o sa ridic fiecare roata pe cric sa vad cum se invarte,deci cum am zis,cum las de accelerat parca ceva o retine,cam aceiasi simtoma cand sufla vantul ceva puternic din fata si iti reduce repede viteza,sper sa nu fie ceva de la cutia de vieteze ptr ca am schimbat volanta dubla pe una simpla si sa-mi fi stricat ceva pea-kolo,o sa probez sa-o "calc" un pic si dp aia sa o las pe liber asa cum a zis colegul mai sus sa vad cum "curge",cred ca daca ar fi de la cutia de viteze ceva cand o las pe liber ar trebuie sa nu mai apara senzatia de "infranata".

lokittofr
Subiect Autor

09 Mar 2013, 16:54

Deci,cand merg si scot din viteza nu exista nici un fel de retinere,cu care sa inteleg ca nu e vorba de nici o roata infranata,problema apare cand iau piciorul de pe acceleratie apare o unsoara trepidatie la motor si scad RPM vazand cu ochi,o sa incerc sa fac un video sa-l urc sa vedeti.

catalinutzu

09 Mar 2013, 17:03

Deci problema cu rotile am eliminato,asteptam video
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

09 Mar 2013, 19:49

Ce descrii tu se numeste frana de motor.
Este normal ca imediat ce ai luat piciorul de pe acceleratie sa taie gazul si motorul sa intre in decelerare.
Daca ai apasa concomitent ambreiajul si ai decupla motorul nu ar mai scadea asa de brusc, intrucat sw de la pedeala de acceleratie ii spune ecu sa temporizeze oprirea combustibilului pentru a avea timp sa schimbi viteza si motorul sa fie inca in turatie.
Eventual verifica saracia de sw de la ambreiaj. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

lokittofr
Subiect Autor

09 Mar 2013, 20:05

nustiu sa zic daca e problema de frane sau ceva,mai deverme am fost la spalatorie si dupa ce am mers vreo 2 km cand am dat jet cu apa pe la discurile de frana din fata si fierbea apa,eu habar n-am prea multa de mecanica dar mi se par ca pastilele merg lipite de discuri sau doar e chestiune de milimetri,si parca dupa ce am plecat de la spalatorie un moment de vreo 1km mai mult sau mai putin nu se mai intampla asa zisa "infranare"posibil poate ca inca erau discurile si pastilele ude si alunecau mai usor..e posibil?o sa incerc sa mai fac odata proba cu o sticla de apa sa ud discurile sa vad daca e aceiasi problema,apropo ce e sw de la pedala?

HUNTER
HUNTER

09 Mar 2013, 20:10

grija mare!!!!!!
asta e una din cauzele de ovalizare a discurilor:apa rece pe discurile incinse,si gata treaba,incepe sa trepideze la franare si apoi te usureaza de vreo 300 de euro,cu alte discuri si placute.
eu zic ca nu e din frane.
fa-i o scanare sa vezi eventuale erori.

BALTAZAR2003
Moderator

09 Mar 2013, 20:12

sw=intrerupator fara retinere
Adica switch, ori sw dupa unele prescurtari.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

lokittofr
Subiect Autor

09 Mar 2013, 23:23

Atunci cum as putea face proba sa vad daca e problema de la frane?daca ridic pe cric si invart roata fara frana de mana trasa ar trebuie sa se invarta usor nu?

lokittofr
Subiect Autor

14 Mar 2013, 17:01

Rezolvat,problema,cu totul altceva,am spalat filtrul de aer/admisie Pipercross si vad ca acum pare ca s-a rezolvat problema. :bounce: