Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

AlexRuLeS

Re: sfaturi achizitie leon 1m cupra 1.8t 180 sau cupra R 210 225

30 Aug 2015, 14:48

Ciosmi

30 Aug 2015, 15:20

Are: foarte multi km (pentru mine) ~ 200 k km
Nr. de GJ, sta in Bucuresti, desi sustine ca taxa este platita. Masina fiind in posesia lui de peste 1 an. Imi da de gandit ca taxa nu ar fi platita.

Ca sa vedeti leon-ul ideal (1M, in viziunea mea) : http://olx.ro/oferta/vand-seat-leon-1-8 ... cuXD.html#
http://olx.ro/oferta/schimb-seat-leon-c ... 40c6814b0a

Masini aparent simple la prima vedere, insa mici probleme organizatorice :)) : pentru leon-ul rosu, care este extraordinar de bine intretinut: lipsa taxei (~7000 ron) + faptul ca nu este proprietar + alergatura dupa prop de drept pentru imputernicire + 25.000 ron (pret initial) la care se adauga taxa de 7000 ron (atat era cand am fost interesat de masina) = o suma mult prea mare pentru un 1M (dpmdv)

Al doilea link: 4x4 , stock, multa putere (putea fi si stock, nu caut neaparat masini modificate), pe gustul meu 100 %. problema? Pretul exorbitant! Iti lasa impresia ca vinde piese auto, nu masina ;).
A, pe langa faptul ca masina initial a fost FWD. Lucru nespecificat de el. Nu m-am interesat despre cum si daca ar stramba din nas cei de la RAR asupra modificarilor aduse "trenului de rulare".

Am expus cele 2 pentru a va evidentia cam ce caut (dar nu gasesc) in materie de 1M. Al doilea l-as lua cu ochii inchisi, daca nu ar costa cat o Cupra 1P.
Probabil ma faceti nebun. Imi asum ! :hi

mumus

30 Aug 2015, 16:34

Eu cand vad ca se vand masini supertunate si cu multi cai, ma gandesc doar la cate liniute a facut masina aia in 200000 km...

Mai bine una stock, cu putini kilometri, reali, exista, rare, dar exista.
Seat Toledo Tsi Imagine

bgd_b92
Bogdan

30 Aug 2015, 20:13

Probabil chiar esti :)) eu niciodata nu m-am uitat sa iau masina 100% pe gustul meu ; nu, am cumparat modelul, stock, poate ruginit, poate lovit, poate cu mici probleme, si am facut-o exact pe gustul meu, iesind in pretul pietei ( +2-300€ ) ; spre exemplu ibiza visinie m-a dus ~ 5000, am luat-l cu 3700 cand pretul pt ele era 4200-4500, asta care o am acum m-a dus 4600, am luat-o cu 3500, opelul cu 2800, m-a dus 3400, etc ; important este totusi sa fie cat de cat pe linia de plutire, sa nu fie un cazan, restul se fac, sunt niste fiare ; si satisfactia e alta cand ai ce povesti si sa iti admiri munca…asa…sa dau 6-7000 pe un 1M vechi de 12-15 ani…ma lasa complet rece ; pana la urna nu este o masina etalon, cu care sa imbatranesti impreuna, ca una de epoca ; este garantata 10 ani, ca orice masina…apoi, depinde cum o intretii…eu ti-am zis cum as face ; cumparat una bucata stock, cu motorul care il vrei, apoi upgradat ; kit-ul 1000€, vopsitul integral 600€, un interior ~ 100€, o muzica decenta 200€, si iesi pe la ~ 5000 € total ; + reparatii de ~ 500€ sa zicem…

Roger
Moderator

30 Aug 2015, 20:33

Mda, aici nu se pune problema de a face best deal-ul vietii, ci de a cumpara o masina de care esti pasionat, indiferent ca are vechime 10-15 ani sau nspe mii de modificari. In acest topic discutam de un model mai deosebit, de o echipare si motorizare mai aparte, nu despre ceva banal.
Imi pare rau sa vad ca unii posteaza in necunostinta de cauza, insa au dreptul la exprimare si le respect opinia, dar prefer sa citesc argumente solide, bazate pe experienta si cunostinte temeinice.
La toate astea se adauga si exemplul de pb adimistrative dat de Ciosmi. Pe langa cum arata masina, mai trebuie vazut si daca are acte in regula, nu?!

Ciosmi

30 Aug 2015, 22:29

Am incercat sa fac exact asa cum zici tu Bgd, insa am dat peste niste oameni... sa le zicem nu prea ok. Am incercat asa: ieftin sau pretul pietei. Nu am gasit nimic. Momentan am ridicat stafeta.

Cum zice si Roger, nu caut un leon 1.8t si-atat; ala il luam de foarte mult timp. Daca stai sa iei olx-ul la puricat, gasesti si la 8000 ron,masina cu totul. Ce primesti in schimb? Fier si atat... nimic mai mult :) . Pana si ala plin de rugina.
Am pus, ce-i drept, niste link-uri catre un 1.8T 180 facut mai aparte, pentru a nu deschide alt topic avand aproximativ aceeasi tema.

Cine a condus o cupra-r 210 sau 225, stie la ce ma refer. Chiar si 180, 4x4. Sunt la alt nivel fata de un 1.8t clasic.
Insa din pacate la noi se gasesc doar cu probleme; tehnice sau administrative.

Roger
Moderator

14 Sep 2015, 15:34

Aruncati va rog o privire aici: http://ww3.autoscout24.de/classified/27 ... asrc=st|as
Mie mi se pare ca este aceeasi masina pe care am vazut-o in primavara, dar in alta locatie, alt vanzator.

Roger scrie:
Astazi am fost sa vad alt Cupra R: http://suchen.mobile.de/auto-inserat/se ... ORT&noec=1.
Saptamana asta am schimbat cateva mesaje cu vazatorul (dealer marocan), am mai vorbit la telefon si astazi am fost sa o vad. Fata de cea galbena din Olanda, asta era foate ok dpdv tehnic. Nu fasaia cand accelerai brusc, intra foarte bine in viteze, franele erau noi, placutele schimbate iar discurile nu aveau niciun fel de sant. Am iesit cu ea pe autobahn si a mancat asfaltul, mi-a placut maxim. Masina se pare ca are soft MTM si chiar era comparabila cu Cupra 5F de 280 CP.
Acuma urmeaza si partile negative: partea din spate a fost vopsita, desi vanzatorul imi spusese la telefon ca nu a avut niciun accident. La ambele usi, pe coltarul de interior, unde vine balamaua, era un strat ffff fin de vopsea, iar cireasa de pe tort era aripa stannga spate cu umflaturi de rugina. Pana acum a avut 3 proprietari, ceea ce iar nu ma incanta; cauciucurile fata erau praf (pe spate erau ok). Pana sa vin, mi-a scris pe email ca lasa din pret pana 5200 Euro.
Nu stiu ce sa zic, mi-e teama ca a fost sifonata serios in spate, in rest e ok.

Pozele din anuntul din primavara:
Imagine Imagine Imagine Imagine

Roger scrie:
Cateva poze de azi. Alte semne de intrebare sunt legate de resturile de nuanta verde de la imbinarea geamurilor spate cu chederele (stanga/dreapta). Mie mi se pare ca seamana cu resturi de praf pentru amprente. Altceva nu-mi vine in minte.
Etriele de pe spate aratau destul de jalnic, cojite si cu multe umflaturi.

Imagine Imagine Imagine

dany19940
Moderator

14 Sep 2015, 18:15

Boss, nu stiu ce sa zic. Cea de acum nu prea vad sa aiba urma de pe laterala dreapta a consolei, ceva a frecat acolo la cea din primavara. Nu stiu cati km avea cea din primavara, la asta scrie. Dar asta nu poate fi un indiciu de luat in seama in zilele astea, se pot aranja cum vrei.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

str77

15 Sep 2015, 07:39

Cum sa vinzi un Cupra R si sa pui asa poze, totusi ai putea sa il contactezi si sa ceri poze detaliate.

Tot prin aceeasi zona ar fi si : http://ww3.autoscout24.de/classified/27 ... ation=true
Eu zic ca minus jantele de 19 se apropie de pretul celei de mai sus si pare tinuta mai aproape de original.

Nu te lasi pana nu iti iei una: :drive
Just a Black ARL

Roger
Moderator

15 Sep 2015, 10:00

@Dani, chiar nu m-am uitat la acel detaliu, insa pozele sunt foarte proaste, dupa cum spune si str77 si ori nu iese in evidenta, ori a dat cu silicon.
In schimb eleronul Je design, folia albastra, sigla de pe haion cu MTM, nivelul de echipare cu scaune Recaro fata, fara navi, ma fac sa cred ca e aceeasi pe care am vazut-o la sf lui februarie.
@str77: in afara de cea pusa de tine mai e una tot acolo: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... geNumber=1
Nu stiu cand se va intampla minunea, dar stau cu ochii pe anunturi, zilnic :hi

Roger
Moderator

25 Sep 2015, 14:00

Roger scrie:
Aruncati va rog o privire aici: http://ww3.autoscout24.de/classified/27 ... asrc=st|as
Mie mi se pare ca este aceeasi masina pe care am vazut-o in primavara, dar in alta locatie, alt vanzator.

Roger scrie:
Astazi am fost sa vad alt Cupra R: http://suchen.mobile.de/auto-inserat/se ... ORT&noec=1.
Saptamana asta am schimbat cateva mesaje cu vazatorul (dealer marocan), am mai vorbit la telefon si astazi am fost sa o vad. Fata de cea galbena din Olanda, asta era foate ok dpdv tehnic. Nu fasaia cand accelerai brusc, intra foarte bine in viteze, franele erau noi, placutele schimbate iar discurile nu aveau niciun fel de sant. Am iesit cu ea pe autobahn si a mancat asfaltul, mi-a placut maxim. Masina se pare ca are soft MTM si chiar era comparabila cu Cupra 5F de 280 CP.
Acuma urmeaza si partile negative: partea din spate a fost vopsita, desi vanzatorul imi spusese la telefon ca nu a avut niciun accident. La ambele usi, pe coltarul de interior, unde vine balamaua, era un strat ffff fin de vopsea, iar cireasa de pe tort era aripa stannga spate cu umflaturi de rugina. Pana acum a avut 3 proprietari, ceea ce iar nu ma incanta; cauciucurile fata erau praf (pe spate erau ok). Pana sa vin, mi-a scris pe email ca lasa din pret pana 5200 Euro.
Nu stiu ce sa zic, mi-e teama ca a fost sifonata serios in spate, in rest e ok.

Pozele din anuntul din primavara:

Roger scrie:
Cateva poze de azi. Alte semne de intrebare sunt legate de resturile de nuanta verde de la imbinarea geamurilor spate cu chederele (stanga/dreapta). Mie mi se pare ca seamana cu resturi de praf pentru amprente. Altceva nu-mi vine in minte.
Etriele de pe spate aratau destul de jalnic, cojite si cu multe umflaturi.

Imagine Imagine Imagine

Azi am primit niste poze de la vanzator. Este aceeasi masina de mai sus. Confirma si autocolatul de pe bara spate.
O lasa la 5000 Euro.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

str77

25 Sep 2015, 15:03

Din poze spatele arata bine, nu vad sa existe lufturi sau elemente care sa fi fost lovite. Interiorul nu este rupt sau ars.
Chiar daca ai un pic de investit in ea, eu zic ca nu o sa ajungi la pretul de 7-8000.

Totusi de ce ai cumpara un Cupra si apoi sa il vinzi dupa 8-9 luni ?
Inafara de consum nu vad alt impediment.

p.s: Doamne ce urat vine eleronul ala pe spate.
Just a Black ARL

Roger
Moderator

25 Sep 2015, 15:37

De lovit sigur a fost lovita in spate. Am scris mai sus.
De investit ar fi in niste cauciucuri noi, un eventual schimb de ulei si filtre si poate distributia, desi marocanul spunea in primavara ca e facuta.
Daca iau un Cupra R ok si nu are probleme, cred ca-l tin mai mult de 7-8 luni.
Eleronul e hidos, nici mie nu-mi place, cu tot Je design-ul lor.
Ca si criterii caut asa:
- cat mai stock la exterior
- cat mai stock la suspensii
- la motor nu mai mult de un stage 1
- eventual cu navi si/sau Recaro fata sau fata si spate
- culoare negru/galben. Rosu si gri nu prea ma atrag pe 1M
- pretul sa fie intre 4000-5000 Euro, depinde de starea in care este.

Majoritatea celor care ar corespunde cu ce caut eu, pleaca cam de la 7000 Euro, insa nu dau banii astia.

gamer555
ClubSEAT Admin

25 Sep 2015, 16:13

* colegul se referea la noul vanzator, daca chiar a luat masina de la primul si acum deja a pus-o la vanzare. nu era vorba de tine :)

Roger
Moderator

15 Oct 2015, 09:55

Am dat peste un anunt foarte interesant. De fapt masina in sine e ciudata dpdv echipare: Cupra R cu AC manual:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/detai ... eNumber=1#

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15