Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ormihaela
Subiect Autor

Raspuns usor intarziat

26 Feb 2013, 09:16

Am un Seat Leon 1,2 TSI 105 CP M6 2012, achizitionat de nou de la reprezentanta. Am observat ca la accelerare nu raspunde chiar instant cum mi s-ar parea normal sa o faca. Am vorbit cu cineva care mi-a spus ca acea intarziere in reactie este datorata faptului ca am tempomat si acceleratia este electronica. Mi s-a spus ca exista un dispozitiv gen booster care amplifica timpii de reactie si elimina acea intarziere la raspuns. Este adevarat? Ce ar trebui sa caut si cum se numeste exact? Si daca am fost informata gresit, este vreo posibilitate sa elimin acea intarziere la raspuns? Multumesc.

eu_razvan08

Re: Raspuns usor intarziat

26 Feb 2013, 10:22

Salut,

Da exista un astfel de dispozitiv, se numeste Sprint Booster si costa undeva in jur de 1000-1200 lei. Isi face treaba GARANTAT. Cauta chiar asa pe google si gasesti cu siguranta. Nu vreau sa fac reclama cu link...

Stiu sigur ca functioneaza pentru ca am lucrat la un service pe partea electrica si am montat si eu cateva d-astea, ca idee pe un Polo 1.4 benzina, O Octavia RS benzina, Kia Sportage benzina, Kia Sorento Diesel, Kia Venga Diesel, Suzuki SX4 benzina, Chevrolet Cruz Diesel, si cred ca au mai fost cateva....am insirat lista pentru a preciza ca si eu personal am mers cu masinile astea si se simte diferenta de la prima acceleratie ( precizez ca dispozitivul are si un buton cu 3 pozitii: off - mediu - sport ) si poti simtii foarte clar diferenta intre pozitii

Toata traba cu dispozitivul asta este ca "afecteaza" consumul. Chiar daca gasesti comentarii de genu' " nu afecteaza consumul la un mers normal " dar crede-ma...consumul creste simtitor. Practic dispozitivul pacaleste semnalele trimise de pedala, le amplifica destul de mult asa ca...parerea mea este ca e putin chiar prea "violent" pentru mersul de zi cu zi in oras, pe modul sport...mediu este ok.

Instalarea se face foarte rapid, plug&play..se poate scoate la fel de usor cand vrei.

Dar avand in vedere ca ai TSI, cred ( si aici nu vorbesc din experienta ) ca te poate ajuta si o resoftare...

Bafta!

ormihaela
Subiect Autor

26 Feb 2013, 11:11

Multumesc pentru raspuns. Ai PM

cowboy

05 Mar 2013, 17:48

Masina inteleg ca e din 2012..ce ce inseamna ca este inca in garantie. In cazul asta poti sa uiti de resoftare..Ai resoftat-o = ai pierdut garantia.
Sprint Booster e o varianta "clean" si ajuta la raspunsul pedalei, insa chiar si asa, cand mergi la reviziile din garantie, dispozitivul trebuie ascuns. Nu neaparat scos de pe masina, ci doar ascuns firul ala pe sub bord pe undeva unde sa nu fie la vedere.
Seat Leon 1P 1.9TDI