Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

carmols
Subiect Autor

Mici probleme Seat Leon 1.6 ,105cp , Style- an fabr 2011

23 Feb 2013, 20:22

Salutare ,
SUnt nou pe aici si scuze daca, comit" ceva greseli de editare, nu sunt un cunoscator in auto ,deci poate aberez-
Am acest leon din mai 2011 ( masina de la job )
In timp am observat 3 probleme.
1. Inca din primul an la decelerare se aude un sunet la motor de parca se mai invarte ceva -
Cei de la PBV2 chiar si inginerul de service spune ca este turbina si este normal sa se auda asa - mentionez ca singura probleme este acel zgomot in momentul in care accelerez rapid si iau picioarul de pe acceleratie se mai aude acel sunet - doar cand sunt in deplasare adica este cuplu - daca accelerez pe loc nu se aude -

2 De ceva timp in stanga jos acolo unde este acel capac , unde normal la alte masini sunt sigurantele - pe perioada de iarna se aude 2-3 minute un tzacanit - ( nu este o obsesie deoarece nu sunt singurul care il aude :))).. )
La o sesizare ,tot la PBV 2 cica ar fi un releu care chiar daca este schimbat tot asa se va auzi ...o aberatie deoarece la alti colegi nu se aude ( mentionez ca este masina de serv. ) ...
Un baiat din showroom PBV 2 de la seat spunea ca ar fi de la ventilator ...intrebarea este de ce face doar pe perioada de iarna doar cand avem sub 0 grade C?

3. La sesizarea unui coleg , am observat un mic joc la schimbator ( 2-3 cm ) doar cand este intr o treapta de viteza ..este normal ??? nu stiu daca era si inainte deoarece acum la aceasta sesizare am fost mai atent ...

Va multumesc pentru parereri si inca 1 data scuze daca am aberat ..sunt nopu pe forum ..

P.S - cand au loc acele intalniri ?? si unde?

ionutz737

Re: Mici probleme Seat Leon 1.6 ,105cp , Style- an fabr 2011

25 Feb 2013, 06:27

Salutare carmols,
Umbla un zvon cum ca sa-r incalzi cam greu motorul ,deunde si intirzierea ca care incepe sa se simta caldura in masina! Este adevarat? Ms ms! :cheers
altea xl 1,4 tsi blak magico

carmols
Subiect Autor

Re: Mici probleme Seat Leon 1.6 ,105cp , Style- an fabr 2011

25 Feb 2013, 08:10

partial da..asa este ...dar nu inteleg de ce acel sunetzel ....