Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DuraCristi
Subiect Autor

probleme telescoape & arcuri?

22 Feb 2013, 14:00

Salut. Detin masina din semnatura. Dupa aproape 40k km de cand o am, au aparut primele probleme sau poate mi se pare mie. Eu am zis ca sunt telescoapele si poate arcurile deoarece masina cand este incarcata cat de cat se lasa foarte tare spatele, cred ca la un hop mai mare luat in viteza ar freca aripile pe roti, in plus este foarte instabila in curbe si la hopuri isi face un balans foarte mare, telescopul din dreapta stiu sigur ca trebuie schimbat dar nu stiu de celelalte ce sa zic. Voi ce ziceti? Dupa simptome sunt telescoapele de vina sau asa trebuie sa mearga?

Am mai intrebat pe unii altii si am inteles ca seaturile se lasa mai tare cand sun incarcate, de aceea in caz ca schimb telescoapele nu ar fii mai bine sa incerc sa pun de golf daca se potrivesc?... Asta mia recomandat cineva.

Multumesc mult!
O zii buna! :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

DuraCristi
Subiect Autor

Re: probleme telescoape & arcuri?

22 Feb 2013, 15:26

aaa da si am uitat.... cam la ce pret credeti ca ma ajunge cu tot cu manopera si care ar fi cele mai bune telescoape/arcuri??

mersi :bounce:
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

Bamse
Moderator

23 Feb 2013, 00:09

daca balanseaza la gropi....atunci sunt cam duse amortizoarele.
nu stiu daca se potrivesc cele de golf....masina se lasa din cauza arcurilor moi.
ideea este ca nu prea ai ce sa ii faci la masina ta, pt ca fiind foarte usoara goala, daca ii pui si arucri tari o sa fie instabila pe spate posibil....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

bgd_b92
Bogdan

23 Feb 2013, 10:52

Subscriu ce a zis bamse : " nu stiu daca se potrivesc cele de golf....masina se lasa din cauza arcurilor moi. "
Daca in timp ce o incarci sau urca doi-trei pasageri masina coboara semnificativ clar arcurile..

DuraCristi
Subiect Autor

23 Feb 2013, 19:54

o sa revin curand cu niste poze ca sa va puteti da seama...:incarcata si goala.... oricum cred si eu ca sunt duse amortizoarele/telescoapele ca prea simt hourile.....

ce amrotizoare arcuri imi recomandati??

PS: Mersi de raspunsuri :hi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

bgd_b92
Bogdan

23 Feb 2013, 20:03

De regula cand sunt duse amortizoarele curg ulei din ele si fac un zgomot destul de deranjant

DuraCristi
Subiect Autor

23 Feb 2013, 20:27

din cel din dreapta a curs tot si orice groapa micuta luata cu roata din dreapta face un zgomot foarte puternic...cam la ce pret credeti ca voi ajunge cu schimbatul celor necesare?
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

bgd_b92
Bogdan

23 Feb 2013, 21:26

Pai din ce spui tu sunt amortizoarele duse...e cam 120 lei bucata

diabolikw

05 Apr 2013, 12:07

In legatura cu amortizoarele si arcurile de pe Golf.Nu stiu exact daca se potrivesc,dar de ce nu incerci de pe Seat Inca avand in vedere ca e masina de marfa are arcurile mai tari si amortizoare mai rezistente la "asfaltul" nostru de pista de avion care nu se strica niciodata(am impresia ca astia ne determina sa cream masina care planeaza pe un camp elctromagnetic).Eu pe a mea am suspensii semisport.E adevarat ca am praf in loc de organe dar in curbe se simte diferenta :drive .Iar la costuri depinde de la producator la producator,de la firma la firma.De schimbat nu e o inginerie,singurul lucru de care trebuie sa faci rost e o presa de arcuri(merge si aia veche care o foloseau in general "Nea" ca sa comprime arcurile la Dacie).Salut