Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

Re: Duncan Jay - house mixes all the way

29 Dec 2008, 18:28

Cand m-am inscris pe forum si mi-am pus o semnatura...s-a vrut a fi o ironie fata de semnaturile alea "my car, model xxxx, 2xx HP Supercharged, resofted, ceramic breaks etc."...you get the picture :P semnatura ce contine toata istoria "supercar"-ului aflat in posesia respectivului user...no offense intended for some of our colleagues :)

Datele sunt luate de aici:

The Dacia 1100/Renault 8 was similar to other cars of the same period (Fiat "850", NSU "Prinz", ZAZ "966", Skoda "MB-1000", etc.): rear engine, liquid-cooled four cylinder, 46 hp, 133 km/h.

sursa

Oricum, esti primul cred care ma intreaba de chestia asta :D
Seat Leon FR TDI | Cylinders: 4 | Power: 46 HP | Maximum Speed: 133 km/h

Night Ride Squad :: powered by ClubSeat.eu

..:: Duncan Jay :: house mixes all the way ::..

Cosmin
Admin

30 Dec 2008, 18:41

Duncan scrie:
in ideea de a si produce muzica, nu numai a o mixa pe a altora.

Super tare, bafta! Ce vrei sa produci? Genul de muzica pe care o mixezi? Daca vrei sa masterezi vreun track in ideea sa-l trimiti ca demo la vreun label, suna-ma, am un amic care are un studio profi si care te poate ajuta. Tipul face muzica de vreo 15 ani, are o gramada de chestii tari, are gig-uri mereu prin toata Europa, doua albume scoase etc. http://www.discogs.com/artist/Atma
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

31 Dec 2008, 03:52

Da, marea mea dorinta ar fi sa trec de la mixat la produs muzica (sau produs remix-uri ale unor melodii). Am mai facut asta acum 7-8 ani, la un nivel amator, impreuna cu un bun prieten de-al meu...cu soft-uri gen E-Jay (Dance, Rave) sau CakeWalk...cred ca mai am chiar si un album demo cu care am fost pe atunci pe la casele de discuri, am ajuns si la o emisiune la Prima Tv, in fine ancient stories :P La vremea respectiva nu prea exista muzica electronica in Romania in main stream...

Oricum, muzica pe care sper la un moment dat sa o produc va fi tot house (progressive, electro)....si cand voi avea si un rezultat concret cu siguranta iti voi cere parerea :wink:

Intre timp, pe parte de mixat ma bate tare gandul de achizitionare a ceva "scule" hardware, ma gandeam la un dual cd-player cu mixer integrat (gen all in one, care sa stie si mp3)... poate un Gemini CDMP-5000 (dar nu-l gasesc in stoc nicaieri in Romania) sau un American Audio CK-1000 (asta pare a fi mai disponibil la noi). Vedem in ianuarie...(daca ai avea ceva recomandari si pe aceasta tema, mi-ar fi de folos :) )

Cosmin
Admin

31 Dec 2008, 19:36

Sigur,, mi-ar placea sa te ajut cu cea mai mare placere.
Referitor la echipament, dupa cum probabil ai vazut si tu, parerile sunt impartite. de fapt mai bine zis cati DJ, atatea pareri. Vorbim de astia ca noi, ca cei mai cunoscuti sunt platiti sa promoveze un anume brand. Plus ca sunt cateva branduri care vin tare din urma (Reloop, Stenton etc.).
Eu am ramas putin in urma cu ultimele modele, de aia nu pot sa-ti zic concret (nu mai mixez de ani buni). Dar ce am avut eu - si pe ce am mixat pe la event-uri - mi s-au parut super tari asa:
La vinil, clar Technics seria SL, de la MK 3 in sus, la cd, mie mi s-au parut ok Pioneer seriile CDJ, iar ca mixer..aici chiar ca nu stiu ce sa zic. Pentru inceput, eu zic ca e suficient unul pe 2 canale, dar care sa nu "scape" mediile (asta e primul lucru la care sa te uiti cand il testezi, de obicei mediile mai scapa). Si castile sunt destul de importante. Eu am avut Technics, apoi Sennheiser iar acu am ramas cu niste casti Panasonic, model entry level.
In rest, nu stiu ce sa zic. Gasesti tot felul de recenzii pe net. Plus ca e un forum interesant pe www.discogs.com. La multi ani (ca se apropie 2009) si bafta la mixat!
Imagine

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

01 Ian 2009, 17:38

Casti am si eu Technics acum, sunt deocamdata ok zic eu...iar pentru mixat cred ca voi lua ceva de genul acesta: Gemini CDMP-5000 (apare in stoc in februarie, nu e inca disponibil in Romania). Din pacate viniluri nu am asa ca ma orientez pe cd-playere si mp3 playere.

Oricum, pana iau ceva hardware o voi tine pe software, cred ca zilele astea bag Ableton Live (si sarmale, evident :mrgreen: ).

La Multi Ani si tie, si la fel tuturor colegilor care mi-au ascultat mixurile, va multumesc tuturor pentru mi-ati fost aproape in 2008, sper sa va aduc material nou si mai bun de review in 2009. :)

The teacher
Profesoru

02 Ian 2009, 01:27

Duncan scrie:
Casti am si eu Technics acum, sunt deocamdata ok zic eu...iar pentru mixat cred ca voi lua ceva de genul acesta: Gemini CDMP-5000 (apare in stoc in februarie, nu e inca disponibil in Romania). Din pacate viniluri nu am asa ca ma orientez pe cd-playere si mp3 playere.

Oricum, pana iau ceva hardware o voi tine pe software, cred ca zilele astea bag Ableton Live (si sarmale, evident :mrgreen: ).

La Multi Ani si tie, si la fel tuturor colegilor care mi-au ascultat mixurile, va multumesc tuturor pentru mi-ati fost aproape in 2008, sper sa va aduc material nou si mai bun de review in 2009. :)

La multi ani ,Mr Dj ......sper sa nu ne lasi cu ochii in soare , luna decembrie cam saraca :wink:

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

02 Ian 2009, 05:37

La Multi Ani, Cristi! Stai linistit, revin in forta in ianuarie :)

Cosmin
Admin

04 Ian 2009, 17:43

Nu stiu ce sa zic de Gemini...Parerea mea e sa nu iei asa ceva. Chiar daca o sa faci un efort financiar mai mare si pt o perioada mai mare de timp, ia din prima ceva mai profi. Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si m-am zgariat pe ochi ca n-am luat din prima ceva mai high end (ca sa zic asa). Mai uita-te si pe aici http://www.elevator.de/ , poate vezi altceva la un pret mai bun. Sfatul meu ar fi sa iei piesele separat (deck-urile separat, mixerul separat etc.). In fine, poate gresesc, faci cum crezi..
Imagine

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

05 Ian 2009, 00:43

Multumesc, o sa ma uit pe site...ideea de all-in-one era pentru faptul ca ar fi ceva de inceput si nu stiu daca are sens o investitie majora de pe acum...sa nu fie ceva similar cu "mi-am luat carnetul si prima mea masina este un Ferarri" :)

In fine, nici 2000-2500 RON nu e ceva chiar de neglijat, ca si investitie...nu e graba oricum, ma mai gandesc.

Cosmin
Admin

05 Ian 2009, 17:59

La 2500 de lei eu cred ca poti sa-ti iei ceva mult mai bun. Sau daca nu esti fidel "dezlipirilor de folii si scartaitului de polistiren" poti sa arunci un ochi pe pe niste chestii second..(eu asa am facut :) )
Si apropo de muzica...Daca vrei ceva din lista pe care ti-am trimis-o pe mail, anunta-ma si iti trimit cu placere. Gasesti acolo de la trance / hardtrance incepand din 1992, pana la deep house, goa, psychedelic trance, progressive house / tech / trance 2008 inclusiv. Multe din item-urile din lista le am si in format mp3. Daca sunt artisti pe care nu-i cunosti, cauta pe www.discogs.com. Gasesti acolo informatii detaliate despre aristi, albume, labeluri etc
Imagine

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

05 Ian 2009, 18:21

Nu ma omor eu sa fie neaparat ceva aparatura nou-noutza, o sa ma uit si pe niste chesti second de calitate...dar cred ca luna viitoare, luna asta am revizie+Casco+RCA, deci no play money :(

M-am uitat pe lista de la tine, si cuvantul care imi vine in minte este "overwhelming" :) ai o colectie extraordinara, all my respect! Nici nu stiu ce sa aleg de acolo, in principiu pentru promo mixurile de acum am folosit ultimele remixuri aparute...dar daca iau si ceva hardware cred ca te voi solicita pentru material audio :wink:

Cosmin
Admin

06 Ian 2009, 18:05

Multumesc, e doar o parte din ce am :) . Ascult muzica electronica de prin 1993 - 1994 si s-au strans discuri in atatia ani. Iti stau la dispozitie, daca vrei ceva de acolo da-mi un semn.
Imagine

Duncan
Resident DJ
Subiect Autor

06 Ian 2009, 18:25

Multumesc mult :)

Travis

14 Ian 2009, 19:47

Salut! Si eu sunt pasionat de muzica electronica si am mai mixat ca si guest pe la diferite party-uri prin Oradea(si pe cd-playere si cu Ableton). In ideea in care vrei sa-ti iei ceva scule de calitate, mergi pe Pioneer daca te tin buzunarele :), isi merita toti banii!

In cazul in care ai ramane pe soft(multi dj-i mari trec pe software sau merg in paralel deja), te sfatuiesc sa-ti iei un Apple MacBook si sa "forjezi" Ableton-u' pe el. La mixat, Ableton nu se compara cu nimic, atata timp cat iti faci warp-urile calumea. In plus, poti sa-ti imbogatesti setul cu o sumedenie de efecte ;).

Anyway, spor la munca!!!

Testosul

14 Ian 2009, 21:57

Hm, se pare ca cineva munceste din greu la aceasta ora....ca sa ne inante noua urechea in cel mai scurt timp asa cum deja ne-a obisnuit.
Spor la treaba domnul Resident DJ.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 15