Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lexus
Subiect Autor

Re: Leon 1.6 Reference 102 CP

15 Feb 2009, 21:51

Problemele de la motor au disparut de ceva timp ca prin senin. De fapt am alimentat de atunci numai cu benzina cu cifra octanica mai ridicata (+99) si masina merge super bine.

Am inceput cu primele modificari. Difuzoarele stock le-am scos si le-am inlocuit cu unele de la Hertz, in total 4 bucati. Pe fata am inlocuit si tweeterele stock, tot cu unele de la Hertz, si am antifonat usile cu spuma, pentru a reduce vibratiile. Rezultatul e ca difuzoarele suna de rup, se aud basii de parca am woofer in portbagaj iar sunetul e foarte cristalin.

Din pacate problema cu vibratiile persista. Difuzoarele la Leon sunt prinse direct de fata portierelor si vibreaza toate plasticele (chiar si cu antifonare). Adica vibreaza manerele de pe interior, manerele cu totul, vibreaza tot! Acum sunt in cautarea unei solutii si mai bune, ma gandesc sa pun dynamat, cu toate ca am auzit ca nici asa nu dispar complet; sau sa izolez cumva reperele care vibreaza. Asta e tema la care mai am de gandit.

La exterior deocamdata i-am instalat bara fata de pe kit-ul aero, Leon-ul si-a schimbat total aspectul. Din lateral nu arata extraordinar, pentru ca bara e mai joasa decat pragul. Asta pe langa faptul ca plange dupa niste jante meserie pe 17 sau 18. Si daca tot e bara asa joasa si ma frec de orice iar Leon-ul a devenit daor masina de asfakt, de ce sa nu se schimbe si suspensiile cu unele joase in viitor?

Am schimbat capacele de la oglinzi cu unele cromate. Cunosc foarte bine teoria de cocalar-cromat, insa pe nergu chiar vin foarte bine. Ar merge si jante cromate, dar e deja prea mult chiar si pentru mine. Deocamdata sunt foarte multumit.

Planuri in scurt timp ar fi sa gasesc solutia sa reduc vibratiile felelor de la usi, sa schimb head unit-ul deoarece cel stock e cam praf si sa ii pun o grila fagure.

Cam atat deocam
Ultima oară modificat 15 Feb 2009, 21:57 de către lexus, modificat 1 dată în total.
Leon 1.6 8V 102 CP

catalin87

15 Feb 2009, 21:57

lexus stiu si eu cum e sa ia probleme cu difuzoarele chiar daca eu le am pe cele originale , cel din dreapta fata face asa urat ,am inteles ca sistemul de prindere e de vina stresant :(
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

lexus
Subiect Autor

15 Feb 2009, 22:01

Un difuzor poate sa caraie din mai multe motive. Primul ar fi pentru ca un surub care il tine s-a slabit, al doilea pentru ca difuzorul a avut de suferit din cauza volumului, iar al treilea e ca suportul pe care e prins (in cazul asta fetele de la portiere) nu este cel mai adecvat. Uite de exemplu daca difuzoarele erau prinse direct pe usi problema se rezolva instant cu dynamat. Dar acum e mai complicat. O solutie extrema ar fi fete usi custom, dar pana acolo mai incercam sa gasim solutii.

Le: acum difuzorul poate sa sune prost si pentru faptul ca difuzorul in site e... relativ prost. :)
Leon 1.6 8V 102 CP

ace117
Membru Fondator

16 Feb 2009, 09:51

Pune si ceva poze cu noul look! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

crysu
the yellow one

16 Feb 2009, 10:02

The teacher scrie:
lexus scrie:
In timp ce puneau aparatul pe masina mecanicii m-au intrebat ce i-am facut la toba. (nu i-am facut nimic). Au parut foarte surprinsi, suspiciosi. Cand o turez motorul intr-adevar mormaie placut. Cum sunt cam varza la capitolul mecanica, intreb daca sunetul asta prea accentual poate fi relationat cumva cu pompa de benzina.

Mersi pentru ajutor!

Cred ca din cand in cand , astia de la Martorel mai scapa o toba cu sound sportiv si pe masini mai normale............

Salutare.. si bine te-am gasit ...

in legatura cu toba sa nu iti faci probleme asa o sa faca tot timpul ... asa este si la mine ... toti prietenii mei au zis ca mi-am schimbat toba... s-au convins ca este cea originala abia dupa ce "s-au bagat sub masina"... sa vezi ce frumos "urla" cand o duci pana undeva la 4500 - 5000 RPM si apoi iei piciorul de pe acceleratie... 8)
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

lexus
Subiect Autor

13 Mar 2009, 00:20

Intre timp mi-am facut un plan de investitii, sau ma rog plan de aruncat banii pe geam. Suma dupa cum stiti si voi nu e deloc de neglijat, atunci cand vrei sa iti personalizezi masina. Daca iei in calcul si faptul ca pierzi practic tot ce ai investit cand vinzi troaca atunci e si mai rau. Dar deh, fiecare cu greierasii lui.

Eu am multi greierasi, in special in portiere. Urmatoarea etapa va fi definitivarea sistemului audio. Ca sa reiau, am pus ni 4 difuzoare bune si 2 tweetere in usi, se aude cristal la volum decent. Bass-ul se aude si el criminal, deja multe cunostiinte au ramas surprinse ca nu am subwoofer. Problema e insa cand dau mai tare, incep sa vibreze fetele usilor, dupa cum am spus si in alt post.

Acum trebuie musai sa fac sa nu mai vibreze, pana sa pot trece la pasul 2 din sistemul audio. Teoretic as putea umple cu spuma din aia de geam termopan tot interiorul usii, si atunci sigur nu mai zgarnaie nimic. Dar in cazul asta nu mai am incinta la difuzoare si practic pierd munca de pana acum.

Trecand peste constructia proasta a fetelor de la usi, bine constructie proasta in cea ce priveste sunetul, pentru ca sunt practice si usor de montat, intreb si eu ce fel de spuma sau adeviz pot pune pe interior. Vibratiile trebuie sa dispara in totalitate si sa fie totul super inchegat, altfel atunci cand voi lega statie se alege praful.

Asa ca, momentan astept solutiile voastre legate de adezivi puternici si de spume izolante, nu neaparat scumpe. Asta cu voia voastra.
Leon 1.6 8V 102 CP

andy

15 Mar 2009, 23:54

s-o stapanesti sanatos ! felicitari pentru masina ! :bounce:
andy

lexus
Subiect Autor

29 Mar 2009, 20:33

Gata, We viitor ma apuc de treaba, vreau sa desfac toate panourile portierelor si sa le izolez calumea. Pana atunci, o poza cu masina, deocamdata relativ intreaga.

Imagine
Leon 1.6 8V 102 CP

Sparxxx

29 Mar 2009, 22:41

ce bine arata...ai kit-ul complet?
Seat Leon 2009 1P 1.6 Candy White
Imagine
viewtopic.php?t=1790

lexus
Subiect Autor

29 Mar 2009, 23:00

Mersi! Deocamdata am doar bara fata, urmeaza insa si restul cand sunt bani. :)
Leon 1.6 8V 102 CP

Almanika

29 Mar 2009, 23:15

frumos..ce pret a avut bara de fata?
<Lumina Orange>Design by ALM

lexus
Subiect Autor

29 Mar 2009, 23:43

O bara din asta la dealer costa in jur de 2200 RON + aprox. 1000 montajul si vopsitul. Pe mine m-a costat in total cam 1200 de RON.
Leon 1.6 8V 102 CP

bretonel

30 Mar 2009, 00:51

2200 + 1000
cred ca tu ai pus minus in loc de plus sa iti dea 1200 :lol:
oricum afacerea e buna si arata beton :D
bafta!
SEAT LEON 1.9 TDI STYLANCE
Imagine

lexus
Subiect Autor

14 Mai 2009, 22:00

Intre timp nu am facut mare lucru, am reusit doar sa crap parbrizul si una dintre oglinzi, pe care intre timp le-am schimbat.

In legatura cu vibratul portierelor, mai ales cele din spate, macar am descoperit cauzele;

1. clemele fetelor textile aplicate peste fetele usilor din plastic. Nu stau foarte bine
2. manelere de deschidere vibreaza si ating plasticele din jur
3. cablul de la manere (pe interior) in cazul geamurilor spate manuale vibreaza.

O sa trec la stage 2 luna viitoare, doar sa ma hotarasc exact ce si cum.

-portierele le izolez pe toate cu dynamat.
-o sa gasesc o solutie sau spuma pentru a putea umble golurile care permit vibratiile.
-o sa gasesc o solutie pentru a face manelere din spate sa nu mai vibreze, inca nu stiu exact ce.

Eh si toate asta nu sunt facute aiurea, adica stiu de de le fac. Il pregatesc masinutei o mica surpriza, adica in prima faza o sa amplific boxele de pe fata + un subwoofer marisor in portbagag (ma rog ideea mea e un 500 RMS :lol: ), statie calumea evidet + condensator.

Sa vedem ce se intampla, ce si cum mai vibreaza dupa asta si cum suporta headunit-ul stock "incarcatura".

Numai bine, ciao!
Leon 1.6 8V 102 CP

lexus
Subiect Autor

27 Iul 2009, 21:02

Imagine

Imagine
Leon 1.6 8V 102 CP