Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexG
Subiect Autor

Fasait la deccelerare

15 Feb 2013, 00:13

Salutare.

Din pacate am o problema ( cred ) de ceva timp la deccelerare ( ca este in miscare ca stau pe loc ) se aude un fasait. Ese doar la deccelerare indiferent daca e in viteza masina sau nu. Am impresia ca daca sunt in miscare face putin mai tare. Zgomotul seamana ca zgomotul facut de tiruri cand pleaca de pe loc ... e ca un disc care ar fi ovalizat si freaca cate-o data. Nu face tot timpul. Precizez ca zgomotul e de mult ... acum al 120000 km prima data l-am auzit pe la 70000km. Am fost la reprezentanta, ei zic ca nu ar fi nici o problema .. au gasit un suport motor care e rupt. Ei zic ca de la el face ... eu nu as prea crede.

Masina e Seat toledo 2005 1.9 tdi

Daca a avut cineva problema asta si ma poate ajuta.

Multumesc anticipat
Seat TOLEDO 2005 1.9 TDI 105 cp

Geo_DMG

Re: Fasait la deccelerare

27 Feb 2013, 22:54

in momentul in care se aude acel fasait/fluierat incearca sa accelerezi si vezi daca inceteaza. daca inceteaza, sa stii ca este o problema la turbina.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

raulbt

Re: Fasait la deccelerare

16 Iul 2014, 14:03

am si eu acel fasait doar la deccelerare ....din pacate este de la turbo.... un mecanic mi-a facut si instructia daca Doamne fereste se blocheaza turbo din mers sa ii dau a5a sau a6a si sa apas frana tare ... (sper sa nu fie cazul) ....mi-a recomandat sa duc turbina la reconditionat
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !