Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

Re: Seat Leon 1.9 TDI ECOmotive

21 Mai 2013, 09:25

Normal ca le fac in timp,nu-s fisu lu gigica sa am atatia bani pentru masina,unde mai pui ca imi place si spritu de vara,vine sezonu de mare, alea alea :tongue
oricum,o parte din modificari o sa apara,cat despre ledurile acelea, am spus ca mai astept sa gasesc ceva sa nu para Kitchos,nu vreau sa arate masina ca in reclamele Coca-Cola :bigsmurf: !
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

volvol

21 Mai 2013, 11:41

Nu inteleg exact ce a vrut sa spuna justliv pentru ca este prea profund, dar GabitZZu, modificarile mentionate de mine trebuie vazute ca fiind rezultatul final, obtinut in timp. Eu ti-am dat niste idei, pentru ca orice banutz investit de acuma inainte in masina sa fie cu folos (sa nu arunci nici macar 100 de lei pe tziganeli de care nu ai nevoie).
La final te vei bucura maxim de masina si de functionalitatile ei (tinuta de drum - ca nu mergi doar in spatele blocului prin gropi, putere, confort interior, aspect exterior etc). Si te vei bucura si pe parcurs, de fiecare daca cand mai bifezi cate ceva de pe lista.
Te-am vazut cam ezitant (inclusiv in lista de modificari din primul mesaj al topicului) si nu ma simteam un bun samariteam daca nu incercam sa-ti deschid ochii. Restul depinde de tine. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

justliv

21 Mai 2013, 11:54

ce am vrut sa spun este ca modificarile spuse de volvol sunt costisitoare si le poti face doar pe parcurs. sunt de acord cu el ca asemenea modificari or sa-ti aduca un zambet mare pe fata si o bucurie mai mare decat cea pe care o ai acum de fiecare data cand vei conduce. insa discutia era despre ledurile acelea pe care eu te-as sfatui sa le montezi cat timp gasesti unele serioase si sa fie montate ca la carte sa nu para ne la locul lor ca sa spun asa. eu ti-am dat parerea mea cu privire la leduri, exact ceea ce te interesa la momentul respectiv.

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

21 Mai 2013, 12:01

"Cat timpi respiri ,invata" sti ca e vorba aia 8) ,am furat ceva idei de pe la tine si nu-s rele deloc.
Defapt cand am intrat pe forum aveam niste idei de tuning ce acu mi se par Kitchoase(gen capace oglinzi cromate :yh ),bine ca am scapat de ele :tongue
Banii sa fie ,si sa numai dau cu ea in vre-un gard :cheers

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

27 Mai 2013, 09:36

Am si eu o intrebare:
Cand te duci sa faci soft, stage 1 de exempplu,iti scoate si filtru de particule ? sau aia e alta mancare de peste si se taxeaza extra?

dani_stefan23

27 Mai 2013, 09:57

Din cate stiu eu este alta mancaret de peste si se face separat. Eventual cred ca intai trebuie scos filtrul si apoi facut softul.

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

27 Mai 2013, 14:44

De aceea am intrebat si eu, am vazut pe undeva ca odata cu softu iti anuleaza si filtru de particule :shock: si daia intreb, nu ma pricep. :?

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

01 Aug 2013, 02:11

Masina a avut probleme cu turbina,care a fost reparata pana cand o voi inlocui cu una ceva mai puternica.
Din cauza la turbina nici regenerarea nu s-a mai putut face asa ca am optat pentru scoaterea filtrului de particule ,nu stiu daca a castigat sau nu ceva putere prin eliminarea filtrului dar macar am scapat de atatea regenerari.

volvol

01 Aug 2013, 18:39

Am citit ca ai avut ceva probleme cu turbina ... si ca ai avut ghinion, pentru ca la banii cheltuiti pe reparatie (+ inca ceva) ai fi facut direct upgrade la alta turbina.:(

Sanatosi sa fim, ca restul se rezolva.:)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG