Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

volvol

Re: Seat Leon 1.9 TDI ECOmotive

21 Feb 2013, 11:59

Dragutza, poate nu o sa mai vrei sa te intorci la Leon. :D
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

21 Feb 2013, 12:11

Ehh, ma intorc, sti tu,prima dragoste nu se uita :tongue

Golfu este net superior,de-ar fi fost si manual :bounce: ,insa nu-mi place frana de mana,acel butonas parca nu e racing asa,prefer maneta oricand :yh .
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

28 Apr 2013, 19:14

Am gasit pe net Toba finala ,originala,Seat Leon 2 + ornamentul (SEAT SPORT) pentru 2.0 TDI,dar nu stiu daca e bine sa o pun pe motor 1.9. Ce ziceti ? e buna ?

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

30 Apr 2013, 12:24

De ceva timp caut un difuzor de aer dragut pentru bara normala,nu cea de cupra...si nu prea am gasit nimic, decat cea de la lester care am auzit ca este facuta dintr-un plastic foarte subtire si prost.aveti ceva ideii de alte difuzoare pentru bara normala ?

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

11 Mai 2013, 12:08

am rezolvat si toba,o sa revin cu poze.
Masina a mai primit praguri aero si bara fata aero,si daca tot am bara fata aero ,zic sa ii pun si lumini de zi,ceva de genu
Imagine
Stie cineva de unde pot lua asa ceva?la luminile de zi ma refer ,observ ca sunt pe bucati mici

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

18 Mai 2013, 12:30

Imagine
Imagine
Imagine

-Am montat bara fata aero,dupa ce am luat garduletu cu bara stock si am cam sifonat-o
-Pragurile si ele au fost montate
-Bara spate, nu optez pentru aero,deoarece nu-mi place,si am sa optez pentru un difuzor de aer de la LESTER sau unul custom de la ghetoo in locul carligului acela care este inestetic
-Suportii mi-au ajuns si ei :bounce:
-N-am gasit DRL-urile speciale pentru bara aero,inca le mai caut

TIBI

18 Mai 2013, 13:02

Era un tip care-si facuse el .
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=s9H2S8I5kw0[/youtube]
Poti opta pt drl dots si le pui in ce configuratie vrei. Nu lua chinezarii!!!
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

18 Mai 2013, 15:00

Nici eu nu-s adeptul chinezariilor sau treburilor de mantuiala,daia inca sunt in cautare,mi-a spus cineva ca acele DRL-uri sunt OEM insa nu le-am gasit.
Cred ca voi face cum spui tu cu acele DRL-uri :roll:

geidi

18 Mai 2013, 21:44

Nu sunt OEM...oem nu exista nimic special pt aero. Poti sa le faci la fel, dar in realitate vor arata tot ca niste chinezarii. Masina arata foarte bine. Nu o strica. ;)
Seat Leon FR TFSI

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

20 Mai 2013, 20:53

Daca nu gasesc ceva care sa arate bine fara improvizatii ,renunt la ele,chinezarii nu-mi trebuie :lol:

justliv

20 Mai 2013, 21:38

sincer ar fi pacat ca la o bara aero sa nu iti pui niste leduri ca acelea. sunt f frumoase si sunt deosebite. citeste p forumuri, vezi p youtube ce si cum pun baietii si poate reusesti. mie imi plac si eu mi-as fi pus:)

volvol

21 Mai 2013, 00:44

Eu as merge pe o bara spate Aero decupata stanga/dreapta pentru iesiri si scos complet toba finala + toba intermediara (teava goala in Y de dupa downpipe).

Cu kit-ul Aero merg niste jante race usoare (ex. Team Dynamics Pro Race 1.2 culoare negru mat) pe 17 cu anvelope 225/45/R17 de calitate (la 18 sunt alte costuri la jante + anvelope si etrierii de frana par micuti).

As demonta etrierii de frana si i-as vopsi in camp electrostatic intr-o culoare mai race (ex. galben).

Si cam atat i-as mai face la exterior.

La interior i-as monta un audio player 2 DIN (care stie USB sau SD Card) si niste difuzoare mai performante (de diametrul celor stock). Eventual as imbraca volanul si maneta de la frana de mana in piele perforata + un schimbator de viteze mai sport. Te poti gandi si la niste pedale + footrest de Cupra.

Ca si performanta as opta si pentru un Stage 1 (=~140 CP), pentru niste discuri/placute mai bune si pentru o suspensie sport de calitate (nu neaparat reglabila si nu high class, dar nici entry level). Apoi te mai poti gandi si la altceva pe partea de performanta daca mai vrei (in speta un turbo mai mare, in functie de cat pot duce injectoarele).

Ar iesi o masina super echilibrata la performante, cu linii placute la exterior fara impopotionari si cu functionalitate/aspect la interior.

Lasa LED-urile pentru altii. Daca chiar vrei un look schimbat si functionalitate, retrofit bi-xenon OEM (nu neaparat noi).
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

21 Mai 2013, 06:56

Off off,m-ai omorat :tongue ,adaugam pe lista de To DO :drive ,bara aero spate imi cam displace ce-i drept dar sa vedem.
Suspensia sport o mai las sa astepte pana mai astupa astia gropile prin oras cat despre turbo si stage 1 ma gandeam serios de ceva vreme.
Oricum ,mi-ai dat niste idei acu , de mi-au dat planurile peste cap :tongue :hi
Sa traiesti :cheers

justliv

21 Mai 2013, 08:19

:)) sa-ti montezi niste leduri de genul ala te consta zic eu pana intr-un milion sau hai sa zicem 1 mil jumate. sa faci modificarile pe care ti le-a spus cel de mai sus, te costa o avere:)) numai DVD 2 DIN ala costa vreo 18 mil:)) hai sa zicem ca il gasesti mai ieftin dar un soft bun ca sa ajungi la 140 de cai, sub 10 mil nu gasesti:)) un schimbator de viteze sport face cat de 2-3 ori costul ledurilor:)) numai schimbatorul. intr-adevar ce a spus el merita facute pe masina ta, dar astea le vei face ori dintr-o data daca ai mii de bani, ori daca nu, pe parcurs si in timp de 1 an, 2 in functie de venituri. eu te sfatuiesc sa faci ce-ti place tie si sa nu te mai iei dupa altii. sa iei in considerare sfaturile si ideile pe care ti le da altcineva cu siguranta merita facut pentru ca in general sunt idei bune.

justliv

21 Mai 2013, 08:19

:)) sa-ti montezi niste leduri de genul ala te consta zic eu pana intr-un milion sau hai sa zicem 1 mil jumate. sa faci modificarile pe care ti le-a spus cel de mai sus, te costa o avere:)) numai DVD 2 DIN ala costa vreo 18 mil:)) hai sa zicem ca il gasesti mai ieftin dar un soft bun ca sa ajungi la 140 de cai, sub 10 mil nu gasesti:)) un schimbator de viteze sport face cat de 2-3 ori costul ledurilor:)) numai schimbatorul. intr-adevar ce a spus el merita facute pe masina ta, dar astea le vei face ori dintr-o data daca ai mii de bani, ori daca nu, pe parcurs si in timp de 1 an, 2 in functie de venituri. eu te sfatuiesc sa faci ce-ti place tie si sa nu te mai iei dupa altii. sa iei in considerare sfaturile si ideile pe care ti le da altcineva cu siguranta merita facut pentru ca in general sunt idei bune.