Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

volvol

Re: Seat Leon 1.9 TDI ECOmotive

12 Feb 2013, 11:29

GabitZZu scrie:
Legat de cauciucuri m-am consultat si cu colegul Volvol caruia ii multumesc pe aceasta cale si la fel ca mai multa lume e de parerea ca marcile premium pe un motor ca al meu nu e ceva gen "must have".

Gabi, imi cer scuze daca nu m-am facut bine inteles in mesajele schimbate. :) Am vrut sa spun ca eu in locul tau mi-as cumpara un set de anvelope de la producatorii de top (adica din segmentul premium sau mid range), insa nu cele mai scumpe si mai performante modele de la acesti producatori (ex. Michelin Pilot Sport 2/3, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 1/2 etc). Nu mi-as cumpara anvelope de la producatorii din segmentul economy/budget, decat daca as fi constrans de situatia financiara la momentul respectiv. In sensul ca masina merge cu orice fel de anvelope, insa nu la fel de bine, iar daca nu am alt hobby (ex. parasutismul) sau nevoie disperata de bani la momentul respectiv, atunci prefer sa investesc in masina diferenta de pret pana la o anvelopa de la un producator de top.

Vezi in link exact cum sunt impartiti producatorii de anvelope pe segmente.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Se mai intampla ca in testele facute de anumite reviste/site-uri auto sa se strecoare prin clasamente si cate un model de anvelope de la un producator din segmentul economy/budget, insa de obicei nu intra nici macar in prima jumatate a clasamentului. Se mai intampla sa puncteze rezonabil la anumite caracteristici (ex. franare pe uscat), dar sa fie dezastros la altele (ex. aderenta in curbe pe umed). Teoretic, anvelopele medii de la producatorii de top ar trebui sa fie per total (aderenta, franare, uzura, zgomot, consum etc) mai bune decat anvelopele de top (daca se pot numi asa) de la producatorii de buget.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

12 Feb 2013, 11:49

Intelesesem ideea ca pana si cauciucurile de mijloc a producatorilor premium sunt peste celelalte :glasses ,dar gasisem aceste cauciucuri prezentate mai sus la un pret bun ca apoi sa citesc despre ele si sa ma razgandesc. :cheers
Voi ramane la cele premium,insa acum este grea alegerea :?
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

16 Feb 2013, 21:57

Stie cineva vre-un site de piese orignale seat? ma intereseaza un kit cupra ,iar bara fata am gasit-o undeva la 40 mil vechi,cam exagerat,exista si mai ieftina sau acela este pretul?

mususk266

16 Feb 2013, 22:01

vindea cineva un kit aero la un pret de nimic chiar zilele trecute parca, foloseste functia cautare, nu cred ca s-a dat deja,asta daca te-ar tenta varianta aero.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

17 Feb 2013, 07:07

Am tot cautat,si n-am gasit,bara aero am vazut-o,are mici defecte si lipsuri...ma interesa o bara fata cupra noua si nu am gasit decat pe acel site,cam scump ce-i drept,intrebarea mea era daca acela este pretu corect sau stiti si mai ieftine ? :roll:

mususk266

17 Feb 2013, 07:34

e scumpa, mai asteapta daca nu te grabesti prea tare, sigur va aparea ceva de vanzare aici pe forum.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

mihalache george adrian

18 Feb 2013, 11:07

Cum bara cupra 40 mil? eu am luat-o de la PBV2 cu 2000 roni cu toate grilele aferente..unde ai gasit cu 40 mil?
poate cea aero e 40 :cheers

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

18 Feb 2013, 11:10

Serios am gasit-o la 42 chiar,numai stiu exact site-ul ,aero nu era sigur ,apoi dupa mai multe cautari am gasit-o si la je design cu 17 chiar.

mihalache george adrian

18 Feb 2013, 12:48

Du-te la reprezentanta...dar mai intai vezi ca pe Google sunt garla la vanzare
http://mercador.ro/oferta/bara-fata-sea ... DwNjU.html
:cheers

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

18 Feb 2013, 13:22

Multumesc,am tot cautat si SH dar am gasit numai cu cleme rupte grile lipsa si tot asa,ma orientez catre nou.
:cheers

Kalyn86

18 Feb 2013, 14:26

Salut de ce nu comanzi de pe eBay?

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

18 Feb 2013, 15:46

Majoritatea cu eBay nu prea trimit in romania,unde mai pui ca pe eBay sunt o gramada Tepe.

Kalyn86

18 Feb 2013, 16:01

Eu am comandat bara spate si intro sapt am primito! Poti sa le dai un mail si poate trim si in ro!

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

21 Feb 2013, 10:03

Azi am bagat vaporu in santier,si avand cateva zile libere ,am zis de dimineata sa ma duc la europcar sa imi inchiriez o masina, cu gandu la leon sau alt seat ca sa pot pleca spre blegia la bruxelles la o spontana cu baietii de acolo.Ajuns in curtea lor era un Ibiza verde foarte frumos dealtfel,dar spre surpriderea mea nu mi l-a dat pe motiv ca nu e "bun" asa ca mi-au dat un Golf 7 DSG full option,pana acu nu am mers cu masina avand DSG si imi este foarte aiurea,cred ca in viitor nu o sa optez pt DSG sigur,deoarce stai cam degeaba ,nu tu febra la maini/picioare,iti da o stare de plictiseala.Si cred ca soarta a facut sa aiba numere de Belgia eu fiind in germania,deci este un semn ca trebuie sa plec la Bruxelles pentru spontana :yah

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

21 Feb 2013, 11:27

Uitati si masinuta ,vroiam noul leon pentru astea 5 zile,dar dabi luna viitoare il baga in programu lor

Imagine
Imagine
Imagine