Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

Seat Leon 1.9 TDI ECOmotive

01 Feb 2013, 20:23

Salutare,am decis sa-mi prezint si eu leul cu, culoare de sobolan :tongue
In vara lui 2012 am decis sa-mi cumpar prima masina avand 1 an deja de permis,fiind fan seat leon bineinteles ca m-am uitat prima oara pe acest forum sa vad daca lumea este multumita sau nu .In concluzie ma-ti inspirat si am gasit leutul dorit la un nene in germania care defapt statea in olanda.Leul este 1.9 TDi Ecomotive,nu prea am inteles eu cu Eco motivul dar in fine,ca dotari cred ca e standard fara navigatie ,piele si alte chestii gen :D.
Fiind marinar nu prea am avut timp sa-l fugaresc decat 1 luna in care am facut 10 mi de kilometri doar in oras si un drum Giurgiu-Costinesti,iar cu cateva zile inainte sa plec la drum si sa-l las in garaj ,surpriza, i-am zburat bara fata si pe dedesupt scutu.Daca tot nu o mai am(bara) ,am decis sa-i fac si eu un mic tunning,dar acum am nevoie de sfaturile voastre

Imagine

Planuri de viitor:
-Jante cupra pe 18,nu's inca decis ,caci am inteles ca trage mai greu motorasu meu
-Evacuare catback cu 2 iesiri
-navigatie
-Bodykit Cyclone
-Alta culoare,inca nu sunt decis asupra ei
-Vopsirea interiorului in negru
-Grila fata Linea R
-Faruri Dayline
-Inca mai ma gandesc

Toate astea insa la vara caci acum sunt plecat cu vaporu si nu am timp asa de el,pana atunci astept sfaturi,pareri,idei :D
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Seat Leon 1.9 TDI ECOmotive

02 Feb 2013, 03:10

frumos leutul, ar fi ajutat si niste poze din interior ca sa ne dam seama de dotarile existente. despre masina, se vede dupa modelul de jante ca e de pe piata germana/olandeza (la noi nu s-a vandut cu ele din ce tin minte).

ai o lista impresionanta de modificari puse pe foaie. hai cu ele pe masina, iti urez spor la treaba !

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

02 Feb 2013, 06:26

Multumesc frumos,poze nu am cu interiorul pentru ca nu i-am facut pana sa plec am doar cateva de la exterior,am uitat sa mentionez ca masina am luat-o cand avea 87 de mi km,era impecabila,arata ca noua,cum am adus-o i-am schimbat distributia filtrele (consumabilele) pentru siguranta mai mult.La planuri de viitor mai adaug Soft ,pentru ai mari numarul de ponei :D

mususk266

02 Feb 2013, 06:59

sa te bucuri de masina. sfatul meu e sa pui jante de 17".
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

radu4iasi

05 Feb 2013, 16:11

Likelista de modificari + motorizarea + masina

PS:

1 luna in care am facut 10 mi de kilometri doar in oras si un drum Giurgiu-Costinesti

10 k in o luna ? :shock:

justliv

05 Feb 2013, 16:14

bine ai venit in club seat! masinutza e foarte frumoasa, s-o stapanesti sanatos

TIBI

05 Feb 2013, 16:50

Cum ai mers 10mii km in oras in doar o luna :shock: ? Tu nu dormi :lol: ?
Tre sa fie o greseala.

Sa o folosesti cat mai multi km
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

05 Feb 2013, 20:31

poate nu ma crezi,dar chiar nu dormeam :)),am dormit si in el,asa drag imi era.Sa numai spun ca desi am consum mic :drive ,luna aceea numai motorina ma costat in juru a 40 de mililioane :yh

Multumesc de primire

TIBI

05 Feb 2013, 20:43

N-am zis ca nu te cred,am zis ca nu citesc eu bine sau o fi vreo greseala la tastare.
Cred ca ti-a fost draga, in asa fel incat ai plimbat pe toata lumea :wink:
E sublim entuziasmul(copilaresc ar putea considera unii) cand ai ceva nou.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

05 Feb 2013, 20:51

Da,si tot nu ma saturam ,dar cu 2 zile pana sa plec iar 10 luni,l-am ranit,si l-am lasat in garaj,chiar l-am mangaiat :)),iar la vara cand o sa-l revad iar o sa-i aduc o multime de cadouri,sa ma ierte nu de alta :D,am un entuziasm copilaresc stiu :tongue dar cred ca majoritatea avem acel copil in noi care ne transforma starile :yah

volvol

05 Feb 2013, 22:52

Si eu apreciez entuziasmul tau. Sa-l plimbi cu placere ... cand te intorci. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

05 Feb 2013, 22:58

Multumesc :D ,cu siguranta asa voi face :bounce:

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

12 Feb 2013, 08:50

Cum vara se apropie,am decis sa schimb caucicurile de vara,dar momentan sunt in impas la alegerea lor

Cateva oferte bune zic eu, ce am gasit sunt:
-Nakang Eco20 366 Ron/buc
-Nexen N8000 420ron /buc
-Kormoran Gamma B2 435 ron/buc

Marimea este 225/45/r17

Acum ce credeti ca e mai bun? Accept idei ,sfaturi,Cele de sus cred ca sunt bune calitate/pret

-

john.s

12 Feb 2013, 09:57

Hai sa traiesti,
10000km/luna = 2500/saptamana = ~360km/zi! Sincer mi se pare WOW! eu fac max 15000/an, si merg zilnic cu masina + la mare,munte,tara... :)

Legat ce ce vrei sa faci, eu nus' mare fan tuning, adica imi place masina la exterior asa cum este, rotunda,fluida..nush... opinia neavizata
- grila de linea R nu-mi place, pt. simplu fapt ca are doua "borduri" adica se vede ca o grila intr-o grila, micsorand aerisirea. Sunt in schimb colegi cu grile modificate frumos! (ex: dani_stefan23)
- jante zic sa stai listinit pe 17, am mers cu 18 si e crima, nu as avea nervii si rabdarea necesara sa opresc la fiecare gropita...plus ca gumele o sa coste si mai mult!
- navigatie DA, farurui DA, evacuare DA, culoare DA.

Anvelope caut si eu aceleasi dimensiuni. Din lista ta, nu am citit nimic foarte bun legat de Nakang Eco20, adica poate pe masina/motorul tau acum ar merge, dar daca mai faci cip,evacuare si altele nu cred mai sunt ce trebuie.

Eu ma uit la marci mai de top SH sau de buget noi, totusi cred ca o sa le iau noi pt. ca sunt satul de toti sarmanii de la noi care vand sh-uri obosite la preturi de olanda!
Adica am gasit Goodyear Eagle F1 AS1 noi la 2000ron setul , iar SH omuletzul le da la 350 ron/buc, folosite 3 veri din 2010... trebuie sa fi trecut printr-o lobotomie sa le cumperi :bounce:

sporuri :hi
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

GabitZZu
Gypsy
Subiect Autor

12 Feb 2013, 10:31

Legat de tunning exterior,grila Linea-r era un moft, dar vazand acum mai multe seaturi cu acea grila parca nici mie nu-mi mai place asa de tare :D ferm pe pozitie raman doar cu evacuare,softul ,culoarea(auriu sau ceva gen),aceasta este foarte pretentioasa cat despre farurile dayline mai multa lume spune ca nu sunt chiar asa bune ,au multe minusuri.

Legat de cauciucuri m-am consultat si cu colegul Volvol caruia ii multumesc pe aceasta cale si la fel ca mai multa lume e de parerea ca marcile premium pe un motor ca al meu nu e ceva gen "must have".
Am sa mai caut cauciucuri,astea au fost doar asa la o prima cautare,sunt foarte schimbator si influentabil cand e vorba de masina :tongue
Cat despre cauciucuri Sh nu prea am o parere buna,majoritatea incearca sa-si scoata banu,pe prafu asta nu se mai poate sa ti in halul acela de pret,mai ales de 3 ani de zile. Pana la urma e banu omului care nu-l va vedea niciodata si cauciucurile vor ramane la el pt mult timp pana o sa le dea cu 100 de ron bucata !
:cheers