Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vatraiulcole
Subiect Autor

Re: Leon ALH

18 Ian 2013, 14:39

Salut baieti, sunt si eu posesorul unui Leon ALH si acum am reusit sa il inscriu il am din iunie anul trecut cand am fost dupa el in Germanica, am mers 4 luni cu el si 2 odihna pentru ca nu mai aveam numere , si anul de fabricatie este 99 luna 12 imatriculat prima oara pe 28 12 1999 , si binenteles ca am asteptat sa platesc 29 de mil in loc de 42 mil. Si eu sunt multumit de motorizare , la inceput am avut sensorul de temperatura lichid racire bulit si imi consuma mai mult, am uitat sa precizez ca este resoftat, neamtul zicea ca este la 130 cp dar nu cred, am gasit in usa un colant de la cei care au facut resoftarea PSI si o puma neagra .
Masina trage de rupe , am zis ca o sa il duc sa vad ce soft are , asa... mi-a picat macaraua de la sofer, inca nu am facut reparatia si sta in schoci geamul dar urmeaza sa o fac. Mi-a intrat apa la sofer si in spatele soferului, dar am citit si cared ca stiu care este cauza , masina are 207000 km reali, am luat masina de la neamt din curte. Am de gand sa ii pun folie si sa ii schimb canapelele, as vrea Recaro. In rest cam atat, va urez drumuri bune fara evenimente.
SEAT LEON 1.9 TDI 90 CP ALH
Cea mai mare parte din virtuti au inceputuri amare si urmari dulci:
cea mai mare parte din pacate, inceputuri dulci si urmari amare.

vatraiulcole
Subiect Autor

18 Ian 2013, 15:00

vatraiulcole scrie:
Salut baieti, sunt si eu posesorul unui Leon ALH si acum am reusit sa il inscriu il am din iunie anul trecut cand am fost dupa el in Germanica, am mers 4 luni cu el si 2 odihna pentru ca nu mai aveam numere , si anul de fabricatie este 99 luna 12 imatriculat prima oara pe 28 12 1999 , si binenteles ca am asteptat sa platesc 29 de mil in loc de 42 mil. Si eu sunt multumit de motorizare , la inceput am avut sensorul de temperatura lichid racire bulit si imi consuma mai mult, am uitat sa precizez ca este resoftat, neamtul zicea ca este la 130 cp dar nu cred, am gasit in usa un colant de la cei care au facut resoftarea PSI si o puma neagra .
Masina trage de rupe , am zis ca o sa il duc sa vad ce soft are , asa... mi-a picat macaraua de la sofer, inca nu am facut reparatia si sta in schoci geamul dar urmeaza sa o fac. Mi-a intrat apa la sofer si in spatele soferului, dar am citit si cared ca stiu care este cauza , masina are 207000 km reali, am luat masina de la neamt din curte. Am de gand sa ii pun folie si sa ii schimb canapelele, as vrea Recaro. In rest cam atat, va urez drumuri bune fara evenimente.

Am uitat sa spun ca mi se pare cam rigida pe spate , asa sunt si leii vostri? Sau am eu bucsele pe punte bulite, am fost cu ea la un prieten mecanic si la un control asa cu surubelnita a zis ca par bune....

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Alt Leon ALH

31 Ian 2013, 21:21

ti-am facut thread de prezentare al masinii tale. nu poti pune intrebari despre masina ta pe threadurile de prezentare ale colegilor !

mihai.b

31 Ian 2013, 21:35

multumesc gamer555 si p1nking :hi
@vatraiulcole: nu am nicio nemultumire, fii putin mai relaxat, eventual citeste putin regulamentul si totul este in regula :tongue ...fara suparare, era doar o sugestie de a-ti prezenta masina intr-un topic separat, creat de tine, nu in cel al colegului.
acum ca ti-a facut colegul gamer555 treaba, pune si niste poze cu masina in cauza, spune-ne ce dotari ai pe ea, etc. Bafta!

playmo

31 Ian 2013, 22:31

Cum ti-a zis si mihai.b, putina destindere nu strica. Cu un topic dedicat, e totul mult mai simplu, atat pentru placerea personala de a-ti prezenta masina cat si pentru utilitatea unor sfaturi de la colegi.
Every day I see my dream.. Leon 1M 2003 TopSport 1.8 20vT

vatraiulcole
Subiect Autor

04 Feb 2013, 00:54

vatraiulcole scrie:

Imagine

Imi cer scuze oficial pentru intrebarea isterica pusa colegului in postul anterior .
O sa revin cu poze , asta este imediat ce am venit cu ea in tara .
Dotari nu prea are, A/C geamuri electrice pe fata si cam atat .
Are un sistem audio destul de bunicel, am dat fetele de usa jos pe spate si am gasit boxe infinity cu filtre aceeasi marca, o statie , si o boxa de bass, si binenteles un player LG.
Nu pun accent asa de mare pe dotari cat pun pe motorizare .
Motoru este ALH 202000 km si am luat-o personal de la neamt din curte.
http://www.psi-motorsport.com/turbodies ... =279&lg=en de aici incep sa cred ca am 113 cp .

mususk266

04 Feb 2013, 07:13

bine ai venit, cum se prezinta motorul la 200.000+ km? pe parte mecanica ce a cazut pana acum din cate stii din istoricul masinii?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

CristianACS

04 Feb 2013, 09:16

Bun venit si din partea mea. La cat mai multi km cu leutul. Asteptam mai multe poze.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

and199

04 Feb 2013, 20:43

Bine ai venit !
ON:BMW 318Ci / M packet
ex:SEAT Leon 1m , 1.4 16v(actual 1.8Turbo) , Cupra R kit[/b]

Leon-MIZ

04 Feb 2013, 20:55

Bine ai venit si din pertea mea in CS!!!
Imagine-GPL SEAT LEON 2002 1,6 16v sport 105 HP AZD
EX: SEAT IBIZA 2002 1,2 12v 64HP AZQ
viewtopic.php?f=134&t=10816

vatraiulcole
Subiect Autor

04 Feb 2013, 21:31

Kit ambreaj schimbat de catre neamt,atat care sa fie mai important zic eu schimbat pe masina , acum are 207000 km ce am schimbat eu de cand am luat masina ar fi... ,macara fata stanga, si am dat fiecare fata de usa jos si am pus silicon special de la geamurile termopan in partea de jos a "capacului" metalic pe care este prinsa macaraua , asta ca imi intrase apa dupa ce am umblat prima oara la macara , dar apa de fiecare data cand ploua imi statea intre prag si usa iar cand deschideam usa se scurgea toata jos in afara masinii, dar pe la sofer intra pe langa cheder si in masina datorita garniturii imbatranite(rupte) de la capacul mai sus mentionat :) Aseara a plouat iar de dimineata am verificat sa vad daca mai tine apa pe praguri si surpriza NIMIC erau pragurile uscate.
Flanse amortizor st- dr, bucsi bara stabilizatoare st-dr , si schimbul de ulei cu toate filtrele.Distributia nu am schimbat'o pentru ca a fost schimbata la 180000 km in luna a11a 2008 , dar la sfarsitul anului asta, daca nu mai devreme o schimb sa fiu sigur chiar daca din cate stiu eu treb schimbata la 90 mii km sau 4 ani. In rest masina se comporta bine , trage bine nu bate nu consuma ulei, un minus ar fi spatiul, dar ne adaptam si in privinta asta.:)
O sa pun mai multe poze cand o sa trec la jantele "frumoase" acum avem opincile de iarna si nu este prea frumoasa .
As vrea sa ii pun folie pe spate si sa schimb lumina ceasurilor , sa o fac alba , iar scaunele daca o sa gasesc recaro la un pret acceptabil o sa ii pun, si mai vreau su un minidot dar am inteles ca este mai greu , dar mergem inainte ca rusii. O zi buna in continuare si km multi fara evenimente neplacute.

Roger
Moderator

04 Feb 2013, 21:52

Bun venit in CS :cheers
Vezi sa nu confunzi scaunele Recaro cu cele Sport. Daca nu stii care e diferenta iti pot pune niste poze.
Bineinteles vorbim de cele OEM Seat :hi

vatraiulcole
Subiect Autor

04 Feb 2013, 23:32

Roger scrie:
Bun venit in CS :cheers
Vezi sa nu confunzi scaunele Recaro cu cele Sport. Daca nu stii care e diferenta iti pot pune niste poze.
Bineinteles vorbim de cele OEM Seat :hi

Mane , o fi sport o fi recaro , ideea de baza este sa ma coboare mai mult asa imi da si mie satisfactia de a avea mai mult spatiu. La 120 kg si 1,93m am o problema generala la masini.:)

Roger
Moderator

04 Feb 2013, 23:54

Hehehe, nu cred ca asta e solutia. Daca ai timp si rabdare sa te uiti pe topicul meu o sa vezi ca atunci cand am pus Recaro eram...mai inalt =))), iar pe masina aveam deja scaune sport: viewtopic.php?f=134&t=6569&st=0&sk=t&sd=a&start=915
Una peste alta, nu vei fi mai jos indiferent ce vei pune :tongue

vatraiulcole
Subiect Autor

05 Feb 2013, 00:09

Roger scrie:
Hehehe, nu cred ca asta e solutia. Daca ai timp si rabdare sa te uiti pe topicul meu o sa vezi ca atunci cand am pus Recaro eram...mai inalt =))), iar pe masina aveam deja scaune sport: viewtopic.php?f=134&t=6569&st=0&sk=t&sd=a&start=915
Una peste alta, nu vei fi mai jos indiferent ce vei pune :tongue

Daca ai dreptate cum ca ma ridica mai mult ....vand masina frate, am avut o bora inainte care avea recaro si stateam ok in ele, de aici si ideea de a pune si pe Leu acelasi lucru.