Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

siliconsoul
Subiect Autor

Re: Consum urias

05 Feb 2013, 09:32

Am revenit cu update-ul promis.

Am fost ieri la service pentru ca mergea ca naiba masina (trepidatii si lipsa putere). Au pus-o pe tester si concluzia a fost ca imi picase o bobina de inductie. Am schimbat-o si i-am intrebat daca mai apar si alte erori. Raspunsul a fost "nu". I-am zis mecanicului ca fac 71km cu 8.7l de benzina si mi-a zis ca si nevasta-sa are o masina la fel si consuma mult si nu stie ce sa-i faca. Asa ca.... unde te intorci numai de profesionisti dai :(

bgd_b92
Bogdan

05 Feb 2013, 11:25

Rezulta un consum de 11%. E normal iarna daca oi face si drumuri scurte...si mie tot atat imi consuma in oras..ai verificat debitmetru?

siliconsoul
Subiect Autor

06 Feb 2013, 15:57

bgd_b92 scrie:
Rezulta un consum de 11%. E normal iarna daca oi face si drumuri scurte...si mie tot atat imi consuma in oras..ai verificat debitmetru?

Cum ai facut? Ai o metoda de calcul extrem de pozitiva si optimista :D

870/71=12,25352112676056
Cu aprox 13 consum merge golful v gti de 2000cmc cu lima potnita .

Nu am verificat debitmetrul. Sincer sa fiu nu stiu este el si daca mama lui stie ;)

cornelius

06 Feb 2013, 17:06

Consumul pe 71km in oras e irelevant, poti avea conditii de trafic diferite, un consum oarecum realist ar fi pe la 250km parcursi numai in oras.
Ca sa fii cat mai aproape de realitate, faci plinul pana sare pompa (grija sa nu atingi butonul care iti baga benzina in rezerva) si mergi pana se aprinde becul. Faci din nou plinul pana sare pompa si asa poti vedea cat de cat consumul rezultat.
Insa asta e motorul 1.4 16V benzina, astenic la turatii mici, ca sa scoti ceva din el trebuie sa il turezi si atunci ghici ce? Papa benzina.

Debitmetrul de aer ar putea fi o cauza, insa ai avea aprins in bord Check Engine daca ar fi defect.
Nefacandu-se corect amestecul de aer/carburant, calculatorul ar vedea o problema. Desigur, ca sa compenseze lipsa informatiei legata de cantitatea de aer din amestec, trece in consum de carburant ca sa tina motorul in viata.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine