Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

codybz
Subiect Autor

Problema releu stopuri cu led!

25 Ian 2013, 13:24

Salut baieti!
Unde pot gasii releu pentru stopuri cu led?Acum o saptamana s-a ars si nu gasesc nicaieri.Am fost la magazine auto si mi s-a spus ca nu gasesc asa ceva la ei.Unde pot gasii?

PS:Pe net am cautat si nu am gasit nimic!

lokittofr

Re: Problema releu stopuri cu led!

25 Ian 2013, 14:18

La ce fel de releu te referi?daca e ceva din interiorul stopului nu te obosi sa cauti pe la magazinele unde le vand sau pe internet sa gasesti nou acel rele,unica solutie care o vad eu sa cauti stopul cu led de la a 2-a mana,cred ca magazinele nu vad stopuri pe bucata ci doar in set-uri complecte,dar nu inteleg cum se poate strica un rele care zici tu,eu niciodata nu am auzit sa se arda ceva la instalatia cu led doar prin simplu fapt ca,consumul de energie de la un stop cu led-uri e mult mai mic ca a unui stop normal,acu vezi sa nu fi gresit cu rezistenta,eu la led-urile mele am aceasta rezistenta.
Imagine
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

codybz
Subiect Autor

27 Ian 2013, 17:52

Deci mie stopul dupa dreapta nu mai imi merge din cauza la acest releu.Daca fac rocada intre ele, merge cel dupa dreapta si nu merge cel dupa stanga.De aici rezulta foarte clar ca e de la releu.Din cate am inteles de la tine ,nu am nicio sansa sa gasesc? Stopurile sunt 200E set-ul si la dezmembrari nu cred ca am sanse.
Alte sfaturi ,idei?

BALTAZAR2003
Moderator

27 Ian 2013, 19:11

nu este releu, este o sursa de curent constant pentru leduri.
o gasesti la firmele ce comercializeaza leduri.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

codybz
Subiect Autor

27 Ian 2013, 23:14

Multumesc!Sa traiesti.

grasuraul

27 Ian 2013, 23:19

AI putea sa detaliezi acea surca cu ceva explicatii sau poze. As dori si eu asa ceva
Mersi
BALTAZAR2003 scrie:
nu este releu, este o sursa de curent constant pentru leduri.
o gasesti la firmele ce comercializeaza leduri.
My Toledo 1.9 TDI

BALTAZAR2003
Moderator

27 Ian 2013, 23:48

Diodele LED se alimenteaza cu surse de curent constant pentru a mentine jonctiunea la temperatura scazuta, altfel fara limitare de curent se ambaleaza termic si vor consuma din ce in ce mai mult curent pana crapa.
Fenomenul se petrece in perioada de sub o secunda asa ca de multe ori nici nu stii cand s-a ars.
De obicei montajele de comanda a ledurilor alimenteaza aceste leduri in impulsuri de curent foarte aproape de limita maxima suportata si frecventa mare ce nu este perceputa de ochiul uman.
In acest fel se asigura o iluminare la randament apropiat cu cel din catalog fara sa pericliteze prea mult viata diodei.
Daca ceri la un magazin ce comercializeaza leduri o sursa de curent pentru ledurile ce doresti sa le alimentezi vei primi exact ce ai nevoie.
Va trebui sa le dai tipul de led, ori mai exact tensiunea de lucru si curentul maxim.
O metoda mai ieftina este sa utilizezi rezistente pentru limitare, dar la leduri peste 0,5w nu se mai justifica.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

grasuraul

28 Ian 2013, 00:32

Multumesc mult de info
My Toledo 1.9 TDI