Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

b8gdan
Subiect Autor

Bluetooth audio Seat Altea XL Copa Plus

24 Ian 2013, 16:44

Salut!

Intentionez sa achizitionez modelul Altea XL Copa Plus de 1.4 TSI 125CP. Acest pachet contine sistem bluetooth dar nu am gasit nicaieri confirmarea daca pot face pair cu un iPhone 4 pentru redarea fisierelor audio. Pentru ca nu am ales pachetul navigatie (care stiu ca vine cu Media System 2.2) va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarele intrebari:
1. Ce sistem media are echiparea standard? Este cumva Seat Sound System 2.0, adica RDC315?
2. Poate confirma cineva daca a reusit cu succes redarea fisierelor audio pe alte modele Seat? Banuiesc ca daca merge pe Altea (nu xl) sau Leon, ar trebui sa fie acelasi sistem, deci am sanse mari sa mearga si pe XL :)

Multumesc,
Bogdan

Cosmin
Admin

Re: Bluetooth audio Seat Altea XL Copa Plus

27 Ian 2013, 09:35

Playerul nu are nici o importanta in ceea ce priveste compatibilitatea sistemului BT cu Iphone.

Echiparea standard e RCD 310. Sistemul BT e identic Leon / Altea / XL / Freetrack
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

b8gdan
Subiect Autor

31 Ian 2013, 10:15

Multumesc pentru raspuns, Cosmin! Am mai cautat pe net, intr-adevar, sistemul Bluetooth trebuie sa stie de profilul A2DP. Poate fi separat sau incorporat in sistemul audio al masinii.

Zi excelenta!

b8gdan
Subiect Autor

08 Mai 2013, 11:18

Salut!

Masina a venit (am asteptat ~2luni si jumatate de la comanda), sunt foarte multumit de ea! (~900km so far)

Confirm conectarea pe Bluetooth cu Smartphone(testat cu iphone 4s si 5) si redarea cu succes a fisierelor audio. O precizare importanta: nu este implementata functia 'next track' pe nici un buton de pe volan. Cf. manual, functiile sunt active numai la conectarea pe cablu/aux.