Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

flaviumuste
Subiect Autor

Accelerare sacadata ( neuniforma ) !!!

23 Ian 2013, 12:51

Buna ziua.

Am un Seat Leon, 1.9 TDI an 2005, cod motor ASV, 81 kw, model Top Sport.
Problema apare la accelerare indiferent ca este brusca sau lenta, rece sau cald motorul; dar nu intotdeauna ( are faze ).
Am scanat motorul de erori. nu are nici o eroare.
Turbocompresorul si debitmetrul sunt in parametri. valoarea reala cu cea prescrisa. Am curatat injectoarele cu ceva aditiv. si tot asa face. singurul lucru care l-am observat ar fi bule de aer pe furtunul de la filtru de motorina. Poate a mai intalnit cineva problema sau cunoaste situatia si ma poate ajuta. Va multumesc.
Seat LEON, 2005, 1.9 TDI, 81 KW, ASV, Top Sport.

lokittofr

Re: Accelerare sacadata ( neuniforma ) !!!

23 Ian 2013, 13:40

flaviumuste scrie:
Buna ziua.

Am un Seat Leon, 1.9 TDI an 2005, cod motor ASV, 81 kw, model Top Sport.
Problema apare la accelerare indiferent ca este brusca sau lenta, rece sau cald motorul; dar nu intotdeauna ( are faze ).
Am scanat motorul de erori. nu are nici o eroare.
Turbocompresorul si debitmetrul sunt in parametri. valoarea reala cu cea prescrisa. Am curatat injectoarele cu ceva aditiv. si tot asa face. singurul lucru care l-am observat ar fi bule de aer pe furtunul de la filtru de motorina. Poate a mai intalnit cineva problema sau cunoaste situatia si ma poate ajuta. Va multumesc.

Buna,referitor la bulele de pe furtunul de la filtru de motorina e ceva normal,altceva sa nu fie in exces,dar sa-ti dau un exemplu cate o bula sau doua in interval de 2 secunde e normal din cate stiu eu,reviseaza EGR-ul sa nu fie murdar prea mult de carbon si sa nu inchida bine clapita,eu la leonul meu mi se intampla de cand il am ceva asemanator si nu numai mie sa faca ceva socuri cand iau piciorul brusc de pe acceleratie in vitezele mici.
Diferentele dintre un copil si un adult sunt jucariile si preturile lor.!!
No Turbo ..no party!!!!Imagine

29srn

06 Mar 2013, 22:17

Sper sa nu fie prea târziu,in legătură cu bulele nu este ceva normal,schimbă furtunu de motorină de la pompa pă injectoare si curată sorbu din rezervor,si dupa daca mai face,asta daca si ambreiaju este bun,fă o diagnoza,dar la cineva care ştie sa citească bine parametrii,sa îţi verifice tot ce are legatura cu obiecţia,si sa verifici si swiciurile de la paralele de frână si ambreiaj,mult noroc
Leon 1m,1.9 ASV
Toledo 2 1.8,2.3 V5,1.9 TDI

cj22dey

03 Noi 2014, 09:17

Salut. Ai rezolvat problema cu mersul sacadat la masina.si eu am aceeasi problema si inca nu i am dat dr cap. Daca ai reusit tr rog. Sa mi zici si mie